9 vecí, ktoré by ste nemali robiť hneď po jedle

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj pre vás je občas jedlo vrcholom dňa? 🙂 Dokážete si ho vychutnať a užiť si ho do posledného sústa. Tak to má byť. No aby vám naozaj padlo na úžitok, existuje niekoľko vecí, ktoré by ste hneď po jedle nemali robiť. Môžu nielen pokaziť zážitok z jedla, ale niektoré nám priamo škodia. Tých vecí by sa dalo samozrejme spomenúť viac, nielen 9. No vybrali sme tie najčastejšie, ktoré viete odbúrať hneď a sami.

Napríklad treba si umývať zuby hneď po jedle? Odborníci nám to odporúčajú, ale naozaj je to nevyhnutné? A čo malý šlofík po dobrom obede? Možno škodí viac ako pomáha… A čo sladká bodka za obedom – mali by sme sa jej vyhýbať, alebo naopak, môžeme si ju dopriať.
Vedeli ste napríklad, že káva hneď po jedle nie je celkom dobrý nápad? Zmení totiž trošku tok krvi, ktorá sa chce presunúť z mozgu do tráviacej sústavy, aby si vykonala svoju prácu…ale my jej do toho postavíme prekážku v podobe kávy. Takže trávenie neprebehne úplne dostatočne. Preto radšej kávičku s odstupom 20-30 minút po jedle.

 

Týchto 9 vecí nerobte hneď po jedle

Jedna zaujímavosť na úvod, ktorú by ste možno nečakali – sprchovať sa hneď po jedle vám môže spôsobiť bolesti brucha. Tušili ste to? Sprchovanie totiž podporuje prietok krvi v tele. Tá však smerovala do tráviacej sústavy, aby vykonala svoju prácu, no my ju vlastne pošleme všade možne do tela a na trávenie jej zostane menej. A to nám môže spôsobiť bolesti.
Prinášame vám tipy, čo nerobiť po jedle, aby ste si nespôsobili zdravotné problémy, bolesti brucha, alebo nenarúšali zbytočne proces trávenia.

tanier s cestovinami1. Vyvolanie zvracania

Poviete si – toto sa vás netýka, určite len malej časti ľudí. Opak je pravdou. Ide o veľmi rozšírený zlozvyk najmä ľudí, ktorí trpia bulímiou. Robia to aj ľudia, ktorí majú pocit z toho, čo práve zjedli. Zakázali si nejakú potravinu, surovinu…neodolali a po jej zjedení si dávajú automaticky prsty do hrdla.
Tento dávivý reflex je však návykový, čiže stane sa pravidelným. „My si vlastne tento dávivý reflex trénujeme ako akýkoľvek iný reflex. Potom však, keď už by dotyčný aj nechcel zvracať po jedle, tak zvracia, lebo reflex mimovoľne prichádza sám,“ vysvetľuje uznávaná česká odborníčka na výživu Kateřina Cajthmalová.

 

tanier s cestovinami2. Pitie tekutín

Dlhé roky sa sporíme, či piť počas jedla, alebo len pred jedlom, prípadne až dobre zapiť jedlo. Jedno z dôležitých odporúčaní je: nepite hneď po jedle príliš veľa tekutín.
Vo chvíli, keď dojeme, potrebujeme, aby sa strava v žalúdku dobre premiešala s tráviacimi šťavami. Preto nie je vhodné nabúrať tento proces väčším množstvom tekutín – nech už to je čistá voda, malinovka alebo alkohol, pivo.

„Ani počas jedla nie je vhodné prijímať tekutiny, pretože to prispieva k tráviacim poruchám,“ tvrdí MUDr. Igor BukovskýAmbulancie klinickej výživy. Preto by sme mali piť medzi jedlom, alebo keď už, tak pred jedlom, aby sa zriedili tráviace šťavy a následne prebehlo trávenie efektívnejšie.

pitie po jedle?

 

tanier s cestovinami3. Umývanie zubov po jedle

Odmalička vám možno vtĺkali do hlavy – po každom jedle si umy zuby.
Nie je to správne, minimálne podľa výživových odborníkov. Napríklad jete niečo sladké, dojete a idete si umyť zuby. Sladká strava však narúša zubnú sklovinu a keď ju začnete „drhnúť“ zubnou kefkou, môžete ju výrazne poškodiť.
Radšej použite zubnú niť alebo špáradlá, ktorými si vyčistíte medzizubné priestory. Každopádne sa však hneď po jedle nedotýkajte zubných plôch. Prípadne si ústa vypláchnite nejakým dezinfekčným roztokom.

 

tanier s cestovinami4. Dojedanie nasilu

Určite to poznáte najmä z detstva – dojedz ten tanier, už je to len pár kúskov, to ťa predsa nezabije… Nútime deti dojedať všetko, čo majú na tanieri, niekedy ich aj podplácame neskoršími sladkosťami.
Podľa odborníkov to však nie je správne. Telo má vlastný regulačný systém a keď povie, že stačí, počúvajme ho. Ak vám teda nechutí, alebo sa do vás už viac nezmestí – rešpektujte svoj organizmus, a rešpektujte aj rozhodnutie druhých. Nielen detí, ale napríklad aj na návštevách, kde „je slušné“ dojesť všetko na tanieri, inak by sa mohol hostiteľ uraziť.

 

tanier s cestovinami5. Maškrta po jedle?

Naučili ste sa dávať po jedle nejakú malú sladkosť? Koláčik, tyčinku či keksík? Nie je to dobré a keď už, tak okamžite po jedle, kedy toho zjete menej. A ak, tak ideálne nejaké orechy, prípadne sušené ovocie.
Mimochodom, svetové štúdie ukázali, že až 75% tých, ktorí jedia sladké hneď po jedle, má po 35.roku života problémy s nadváhou.

Niekto si dopraje hneď po obede čerstvé ovocie, no platí, že to by sme mali jesť najlepšie na lačný žalúdok. Na jeho trávenie totiž potrebujeme veľké množstvo enzýmov a zároveň trvá viac času, kým sa fruktóza vstrebe do tela. Ovocie hneď po výdatnom jedle môže spôsobiť nevoľnosť, pálenie záhy či „ryhanie“.

čo nerobiť po jedle?

 

tanier s cestovinami6. Po jedle necvičte

Keď sa najete, telo začne tráviť a nastáva odliv krvi z mozgu do tráviacej sústavy. Takže tesne po jedle nie je vhodné cvičiť, športovať, dokonca ani zdvíhať ťažšie bremená. Tie by nám mohli výrazne uškodiť, nabúrať proces trávenia.
Nemali by sme sa ani predkláňať, či zakláňať. A ani ľahnúť si na rovnú podložku – to robia neraz ľudia, ktorí cvičia jogu. Najedia sa a idú ci zacvičiť. Chyba. Môže to spôsobiť návraty potravy a skomplikovať trávenie.
Chôdza je v poriadku.

 

tanier s cestovinami7. Pospať si, či radšej nie?

Mnohí odborníci sa zhodujú, že po jedle je optimálne tráviť v miernom polosede. Určite nie je dobrý nápad ísť si ľahnúť na gauč alebo do postele. Vtedy totiž relaxácia nie je účinná. Môžeme si v polosede zdriemnuť, na 15-20 minút, ale rozhodne nie na hodinu a ležmo. Po tých dvadsiatich minútach totiž telo dotrávi, my sa mierne preberieme a vtedy má ísť a pokračovať v aktivitách. Ak by sme zostali ležať, tak by sme mali podľa K.Cajthmalovej spať minimálne ďalších 90 minút. To však nie je počas dňa bežné, ani možné.
Dôvod toho všetkého? Ústa a žalúdok by nemali byť v jednej rovine. Je to nezdravé.

Druhým extrémom je jedlo pred nočným spánkom. Telo jednoducho potrebuje určitý čas na trávenie, ktoré je prácou, čiže treba dodržiavať odporúčané odstupy: diabetici by mali jesť maximálne 2 hodiny pred spánkom (niečo malé), my ostatní až 4 hodiny pred spaním.

viete, čo jete?Prečítajte si tiež
Viete, čo jete? Jedlo, ktoré spôsobuje ochorenia.

 

tanier s cestovinami8. Lieky pred a po jedle

Je zaujímavé, že často užívame lieky po jedle, ktoré by sme však podľa predpisu mali užiť pred jedlom. Dôvod? Ľudia vraj po užití lieku cítia pri následnom jedení akúsi pachuť a nechutí im. Alebo im to údajne „robí zle na žalúdok“.
Nie je to však dobré, pretože lieky treba užívať v čas, ktorý vám predpísal lekár. Niektoré lieky sú dokonca prísne viazané na čas pred jedlom a ešte aj s odstupom – povedzme lieky na štítnu žľazu 30 minút pred jedlom.

 

tanier s cestovinami9. Náročná činnosť po jedle

Po jedle by sme nemali robiť ani žiadnu psychicky náročnú aktivitu, pretože je tam naozaj výrazný odliv krvi z mozgu. Ak sa poriadne najete a hneď si sadnete za volant auta, je tam vyššie riziko nehody. Či už z nepozornosti, „uspávania“ jedlom, sú tu spomalené reakcie a koncentrácia.

Foto: Pixabay
Spracované podľa viacerých podkladov,
vrátane Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.