Viete, čo jete? Jedlo, ktoré spôsobuje ochorenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď vojdete do supermarketu a máme aspoň základné vedomosti o potravinách, musíte si jednoducho všimnúť, že minimálne 70 % potravín je zdraviu škodlivých. A ide často najmä o tie s atraktívnym obalom. Spôsobujú také nebezpečné ochorenia, ako je podagra (dna, lámka), diabetes, ateroskleróza, srdcový a mozgový infarkt, rakovina žalúdka, rakovina hrubého čreva, choroby pečene, obličiek a srdca a mnohé iné. Takže základná otázka znie – viete, čo jete?

Nechceme vás hneď strašiť, no je to fakt dokázaný odborníkmi aj mnohými výskumami. Pritom často vieme, čo nám škodí, ale nevšímame si to – nemáme čas študovať etikety, nechce sa nám hľadať v drobnom písme to podstatné alebo mávneme nad tým rukou, „veď nejem toho zlého až tak veľa, nezabije ma to.“ Omyl. Škodlivé látky sa postupne ukladajú v organizme, spôsobujú vnútorné skryté zápaly a tie majú za následok aj vážne ochorenia.

 

Viete, čo jete?

Je hrozné, že vedome či nevedome rôznymi technológiami ničíme v potrave užitočné vitamíny, minerály, proteíny, tuky, sacharidy a iné živiny. Týmto spôsobom meníme liečivú potravu na škodlivú, ba niekedy až toxickú.
Napríklad osobitne nebezpečné je jedenie slaných zemiakových lupienkov alebo slaných orechov na lačný žalúdok, pretože okrem gastritídy spôsobuje aj silné bolesti hlavy.

viete, čo jete

Toto vám určite škodí!

  • Klobásy. Sú síce chutné, ale skôr ako ich kúpite a zjete, mali by ste vedieť, že na to, aby mali dlhú trvanlivosť a vyzerali čerstvo, obsahujú nitráty a iné konzervačné látky. Nitráty sa po určitom čase menia na nitrozamíny, ktoré sú karcinogénne a vyvolávajú rakovinu tráviaceho traktu (žalúdka, hrubého čreva).
  • Zákusky, bonbóny, keksíky a iné sladkosti: spôsobujú nenapraviteľné škody na pankrease – rakovinu alebo cukrovku.
  • Zemiakové lupienky. „Snáď niet horšej otravy pre organizmus a hlavne pre deti, a to z niekoľkých dôvodov,“ upozorňujú uznávaní autori Christo a Jonko Mermerski v knihe Ako sa dožiť 100 rokov. „Vyprážaním sa totiž zvyšuje kalorická hodnota zemiakov až na 440 kalórií na 80 až 100 g lupienkov. Lupienky sa mnohokrát vyprážajú v tom istom oleji a takýto prepražený olej obsahuje karcinogénne látky spôsobujúce rakovinu. Aby zemiakové lupienky boli trvácne, obsahujú konzervačné a umelé aromatické látky, ktoré sú tiež karcinogénne.“
  • Sladené nealkoholické nápoje okrem toho, že obsahujú konzervačné látky, farbivá a sladidlá, sú aj sýtené, a to všetko vytvára „sladkú“ otravu pre deti i dospelých.

zdravé stravovaniePrečítajte si tiež
Zdravé stravovanie pre deti. Tipy a rady.

  • Hotové jedlá. Len jedna malá obložená bageta obsahuje viac soli ako je odporúčaný denný príjem. Tu je príklad bežného sendviča a obsahu soli:
    ‒ 2 plátky salámy (30 g) – 0,9 g
    ‒ 1 plátok šunky (40 g) – 1,0 g
    ‒ 1 plátok holandského syra (30 g) – 0,6 g
    ‒ 1 plátok suchej salámy (30 g) – 1,0 g
    ‒ 1 kúsok taveného syra (62,5 g) – 1,9 g
    ‒ 2 plátky chleba – 0,8 g
  • Americké (rýchle) občerstvenie. Jeho predajcovia ponúkajú deťom aj malé hračky, aby ich prilákali kúpiť si ich výrobky. Rodičia si však neuvedomujú, aký zločin touto stravou páchajú na zdraví svojich detí.
    Zemiaky sa smažia v oleji, ktorý je mnohonásobne prepražený a obsahuje nebezpečné karcinogény. Okrem toho sú tieto zemiaky veľmi slané a pridáva sa k nim majonéza a kečup, ktoré sú tiež zdravotne nevhodné.
    V menu je aj sladká a silne sýtená Coca-Cola, Fanta a iné nápoje.
    Celá táto masa jedla, ktorú obsahuje jedna porcia, neprináša nič iné, ako ťažobu žalúdka a jeho poškodenie a pri pravidelnom konzumovaní takejto stravy aj vážne ochorenia.

viete, čo jete? americký fast food

Príliš veľa soli!

Hlavnou príčinou najnebezpečnejších ochorení ako infarkt myokardu, mozgová porážka, ateroskleróza či choroby obličiek je príjem veľkého množstva soli, ktorú zjeme konzumovaním slaných tyčiniek.
V 100 g sušených slaných rýb a slaných tyčiniek sa nachádza dvakrát viac soli ako je odporúčaný denný príjem pre dospelého človeka, ktorý je 5 – 7 g. Denne zjeme až päťkrát viac soli.
Je známe, že soľ zadržiava vodu, čím preťažuje srdce a s ním celý organizmus. Rovnako nebezpečné sú rôzne druhy syra. Niektoré sú až horké od soli. Tí, ktorí majú radi syr (čo je užitočné), by ho pred konzumovaním mali najskôr namočiť do vody, aby sa soľ aspoň sčasti vyplavila.

 

Konzervačné látky

Pozor aj na rôzne konzervy a konzervované mäso, do ktorého sa pridáva dusičnan a dusitan sodný. Tieto látky sa používajú pri výrobe párkov, salám, klobás, slaniny, šunky a pri niektorých technológiách konzervovania rýb, aby sa spomaľoval vznik a rast nebezpečných baktérií Clostridium botulinum. Tie môžu spôsobiť botulizmus – otravu jedom botulotoxínom ohrozujúcu život.

Dusičnan a dusitan sodný sa používajú aj na natieranie mäsa, aby si dlhší čas zachovalo prirodzenú sviežu farbu a arómu. Ak sa však tieto látky dostanú do žalúdka, menia sa na nitrozamíny, ktoré v laboratórnych pokusoch na zvieratách spôsobili rakovinu.

Medzi veľmi nebezpečné konzervačné látky patrí butylovaný hydroxytoluén a butylovaný hydroxyanisol. Tieto dve látky sa používajú na zabránenie žltnutia oleja v potravinách obsahujúcich tuky, ako sú zemiakové a kukuričné lupienky a oleje do šalátov, a na zachovanie čerstvosti a predĺženie trvanlivosti keksov, žuvačiek, bonbónov a múčnych výrobkov.
Zistilo sa, že obidve tieto látky spôsobujú rakovinu a alergie.

jedlo podľa fariebPrečítajte si tiež
Farebná výživa – jedlo podľa farieb.

Škodlivé prísady

Už dobre viete, že do potravín sa pridávajú rôzne prísady, ako umelé sladidlá, konzervačné látky, farbivá a aromatizujúce látky.
Napríklad sacharín sa používa namiesto cukru. Výskumy v Kanade dokázali, že spôsobuje rakovinu močového mechúra. Rovnako nebezpečný je aj cyklamát.

Časté sú aromatické látky, farbivá, stabilizátory a emulgátory. Ich úlohou je zlepšenie farby, chuti, uchovanie dlhšej trvanlivosti a zlepšenie vzhľadu potravín. Doteraz poznáme asi 200 chemických látok, ktoré sa pridávajú do potravín na zlepšenie arómy.
Zistilo sa, že niektoré z nich spôsobujú nepokoj u detí, ale v koncentrovaných množstvách môžu spôsobiť kŕče a dokonca aj smrť.
Na zahusťovanie detskej stravy sa často používa modifikovaná vláknina, ktorá je však pre jej chemické zloženie škodlivá.

Nebezpečným doplnkom je aj BVO, čiže brómovaný rastlinný olej. Je to emulgátor, ktorý sa masovo používa pri výrobe citrusových nápojov, aby sa predišlo vzniku usadeniny a oddeleniu vody od koncentrátu. Tento doplnok zanecháva zvyšky jedovatých látok, ktoré sa hromadia vo vnútornostiach. Takéto nápoje deťom nepodávajte a radšej im sami pripravte ovocnú šťavu.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.