Najväčšie výživové omyly podľa výživárky Margit Slimákovej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo sú to skutočné potraviny a prečo nám ich stále odporúčajú? Aké výživové nezmysly sme museli dlhé roky počúvať? Prečo je počítanie kalórií zbytočné a prečo nezdravé jedlá nejde vyšportovať? „Za desiatky rokov praxe som nemala klienta, ktorý by mi stučnel alebo ochorel, pretože sa prejedal strukovinami, hruškami alebo vajcami,“ tvrdí známa česká špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu PharmDr. Margit Slimáková. „Môžete si pravidelne dopriať aj knedle a mäso, ale knedle (prípadne pečivo) nemôžu byť z priemyslovo upravenej bielej múky. A mäso zasa nie z vystresovaných zvierat zatvorených celý život v klietke a kŕmených GMO sójovými bôbmi.“
Okolo nás kolujú mnohé výživové omyly a nepravdy, ktoré si ľudia nevedia overiť. Prípadne by aj vedeli, ale uveria prvej informácii, ktorú im predložia.

Ako Margit s nadsadením hovorí, najlepšie pre naše zdravie by bolo väčšinu súčasných výživových odporúčaní úplne ignorovať. Napríklad najtragickejším omylom lekárov bolo, keď odporúčali ľuďom na ochranu srdce margaríny plné trans tukov. A je veľa takýchto omylov a mýtov, ktorých sa dopúšťajú aj mnohí odborníci. V priebehu rokov však dochádza k drobným zmenám, niekedy k úplnému obratu.

 

Najväčšie výživové omyly

Tu sú niektoré výživové omyly, ktoré Margit Slimáková uvádza aj vo svojej knižke Velmi osobní kniha o zdraví.

ikona lupa1. Kalória nie je kalória

Aj vy počítate kalórie? Máte dokonca „nejaké“ tabuľky? Sledujete svoj kalorický príjem za deň?
Exaktné určovanie množstva kalórií v jednotlivých potravinách má svoj zmysel len v laboratóriu. Ľudský organizmus je mimoriadne komplikovaný a jeho hmotnosť zásadne ovplyvňuje množstvo faktorov. Patria medzi ne napríklad aj naši spolubývajúci – mikróby, alebo hormonálny systém.
Do procesov, ktoré riadia pocity hladu a sýtosti alebo ukladanie tukov, zasahujú aj hormóny stresu. Tie mobilizujú zásoby a podporujú ukladanie tukov. Vplývajú na energiu šetriaci inzulín, ktorý kontroluje tukové zásoby v bunkách, alebo leptín, ktorý „mozgu oznamuje“, aké veľké sú tukové zásoby.
Odporúčanie počítať kalórie je teda zavádzajúce a hlavne zbytočné.

 

ikona lupa2. Pohyb nezaručí štíhlosť

velmi osobní kniha o zdravíÁno, pohyb je skvelý. Prospieva nášmu telu, cievam, srdcu, zlepšuje náladu, zvyšuje kondičku. „Ale pohybom konzumáciu nezdravého jedla nevyvážite,“ upozorňuje Margit Slimáková v knihe Velmi osobní kniha o zdraví. „Takisto nevybeháte ani narušené črevné prostredie. Výrobcovia nezdravých potravín radi tvrdia, že keď máte dostatok pohybu, môžete jesť, čo chcete. To však nie je pravda!“

Ak budete športovať iba rekreačne, veľa toho nespálite. Zlepšíte si náladu, vytrvalosť, bude vám lepšie… ale nečakajte, že za pár týždňov zhodíte kilá.
Ak sa budete hýbať intenzívnejšie, spálite síce viac energie, ale budete tiež hladnejší a všetko vybehané dojete aj s úrokmi.

 

ikona lupa3. Z tukov nie sme tuční

Obezita je porucha hromadenia tukov, ktoré sú riadené hormonálne, najmä inzulínom. Uvoľňovanie inzulínu ovplyvňujú predovšetkým stravou prijímané sacharidy. Riešením obezity preto nie je odporúčané, niekedy dokonca prikazované obmedzovanie tukov, ale zmena jedálnička a konzumácia zdravších potravín. Treba výrazne obmedziť príjem pridaných cukrov a rafinovaných sacharidov v strave.

Výborne túto tému rozobral MUDr. Mark Hyman v knihe Schudni vďaka tukom. Pred tukmi nás dlho vystríhajú všetci lekári aj odborníci. Tuky sú škodlivé, čítame v novinách a lifestylových časopisoch. „Celá táto filozofia, ktorej sme masovo uverili, je z vedeckého hľadiska nesprávna. V podstate veda poukazuje na presný opak. Ak sa totiž pozrieme na údaje z výskumu dôkladnejšie, zistíme, že ak konzumujeme tuky, schudneme. A zvrátime srdcové choroby a cukrovku druhého typu, zabránime rozvinutiu demencie, rakoviny a iných chorobných procesov,“ vysvetľuje vo svojej knihe Mark Hyman a prichádza s diétnym plánom plným vajec, orechov, olejov, avokáda a ďalších chutných superpotravín.

výživové omyly

 

ikona lupa4. Cukry nie sú esenciálne živiny

Jesť cukry nie je podľa Margit Slimákovej, čisto technicky vzaté, nevyhnutné. Z troch základných mikroživín sú totiž esenciálne iba niektoré aminokyseliny, ktoré získavame z bielkovín. A niektoré mastné kyseliny získavané z tukov.
Len pripomenieme, že esenciálne živiny sú látky, ktoré organizmus nevie vytvoriť sám a preto ho musíme prijímať v strave.
Esenciálny cukor neexistuje, pretože cukor si vie náš organizmus v procese glokoneogenézie vytvoriť sám. Potrebnú energiu navyše dokáže väčšina buniek získať aj z tukov. Mnohé bunky – napríklad svaly, vrátane srdcového – dokonca tuky ako zdroj energie preferujú.

To samozrejme neznamená, že by zdravé sacharidy povedzme v podobe zeleniny neboli prospešné. Škodlivé sú skôr koncentrované zdroje sacharidov, od výrobkov z bielej múky až po úplne zbytočné sladkosti.

viete čo jetePrečítajte si tiež
Viete, čo jete? Jedlo, ktoré spôsobuje ochorenia.

 

ikona lupa5. Fruktóza nie je zdravé sladidlo

Dlhé roky odporúčali diabetikom sladiť fruktózou, ktorá na svoje využitie nevyžaduje inzulín. Navyše je prirodzene obsiahnutá v ovocí a preto sa nejako automaticky predpokladalo, že je zdravšia.
Lenže fruktóza narúša fungovanie inzulínu a leptínu, ktoré regulujú príjem jedla. A sama sa pri trávení veľmi ľahko ukladá ako tuk. Príliš veľa fruktózy v strave sa dnes spája so zvýšeným rizikom vzniku obezity, cukrovky 2.typu, vysokého krvného tlaku, nealkoholického stukovatenia pečene, s chorobami srdca, dnou, zápalových procesov a niektorých nádorov.

„Sladenie fruktózou sa preto neodporúča nikomu a dia potraviny, ktorú ju obsahujú, sú z výživového hľadiska absolútnym nezmyslom,“ upozorňuje Margit Slimáková. „Podobne nezdravé je sladenie agávovým sirupom, ktorý je ešte väčším zdrojom koncentrovanej fruktózy ako správne kritizovaný kukuričný sirup.“

Margit Slimáková

 

ikona lupa6. Maslo a vajíčka za nič nemôžu

Príčiny upchatia ciev, mozgová mŕtvica a srdcový infarkt sú väčšinou kombinované a komplikované. Roky sa hovorilo, že vajce alebo bôčik sú istou cestou k mozgovej mŕtvici alebo srdcovému infarktu. Ide o veľké zjednodušenie a odborne nesprávne tvrdenie.
Hladina cholesterolu v krvi nijako zásadne nesúvisí s jeho obsahom v strave a netreba ho špeciálne sledovať a kontrolovať.
Takže konzumácia masla, vajíčok alebo bôčiku v rámci zdravej stravy bez nadbytku cukrov, priemyslovo upravených olejov a trans tukov je v zásade neškodlivá.

 

ikona lupa7. Diétne potraviny narobili viac škody ako osohu

Namiesto masla sme dlhé roky jedávali toľko propagované margaríny s trans tukmi.
Namiesto prirodzene tučných jogurtov sme jedávali nízkotučné verzie zahusťované škrobmi a cukrom.
Namiesto omelety sme sa roky kŕmili sladkosťami, ako sú cereálie.
Namiesto kvalitných základných potravín, ako vajcia, maslo či slanina, sme si dopriavali priemyslovo upravované potraviny s trans tukmi a hromadou cukru.
To všetko poškodzuje nielen naše cievy, ale zvyšuje aj riziko väčšiny dnešných civilizačných ochorení. Čím menej budeme takéto diétne potraviny konzumovať, tým lepšie, odkazuje Margit Slimáková, ktorú na Facebooku sleduje vyše 45.000 ľudí.

sladkosti

 

ikona lupa8. Škodlivosť soli ešte jednoznačne nepotvrdili

Roky sa hovorí o tom, že musíme čo najmenej soliť. V skutočnosti však nemáme nateraz dostatok dôkazov, že znižovanie príjmu soli má jednoznačný priaznivý účinok na náš zdravotný stav. Obmedziť soľ by samozrejme mali ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak, ale u zdravých ľudí to nie je nevyhnutné. Strava s nízkym obsahom soli totiž môže zvyšovať riziko ochorení srdca a ciev, a úmrtnosti na ne.
Optimálne je teda jesť skutočné potraviny, ktoré nie sú dosoľované a tie si potom môžete osoliť podľa chuti priamo na tanieri.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.