Využívajú vás kolegovia, známi, či kamaráti? 12 tipov, ako si stanoviť hranice!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte niekedy pocit, že vás využíva vaše okolie? Že ste ten typ dobráka alebo človeka, na ktorého sa často obracajú, žiadajú o nejakú službičku, prípadne v práci vám nenápadne hodia na krk ďalšie povinnosti…hoci by ste ich nemali ani robiť? Necháte sa ľahko presvedčiť, aby ste urobili niečo, čo vlastne ani nechcete?
A keď sa to tak vezme, ani na to nemáte čas, či energiu? Potom často trpí vyše zdravie, rodinné vzťahy, nezostáva vám čas na osobný život. Nuž, treba myslieť na to, že čas je naozaj vzácny a musíte s ním nakladať uvážlivo. Nastávajú chvíle, kedy by ste si mali dôslednejšie chrániť svoj osobný priestor a stanoviť hranice, za ktoré nepôjdete.

12 tipov, ako si stanoviť hranice

Prvý dôležitý krok je vytvoriť si silné osobné hranice, radí vo svojej knihe Čistá aura Alla Svirinskaya, ktorá budí pozornosť svetových médií vďaka svojím výnimočným liečiteľským schopnostiam. Inak si podľa nej jedného dňa uvedomíte, že sedem až osem rokov svojho života ste vkladali svoju energiu do niekoho alebo do niečoho, čo vôbec nie je v súlade s naším pravým ja. „Ak netušíte, kde sú vaše hranice, nebudú to vedieť ani druhí ľudia. Preto je veľmi dôležité, aby ste si vybudovali silné hranice a rešpektovali ich,“ tvrdí a pridáva 12 tipov, ako si stanoviť hranice.

ikona zdvihnutý palec1. Spíšte si pár pravidiel

Uvažujte, čo sú vaše najdôležitejšie hraničné čiary a napíšte to na hárok papiera. Ten si pripnite na viditeľné miesto, aby vám pripomínal vaše „pravidlá“.
Napríklad: Každý večer idem spať o desiatej. Počas víkendu nepracujem. Nezapájam sa do klebetenia.

ikona zdvihnutý palec2. Vyberajte si aktivity a rozhovory

Jedno z obľúbených budhistických prísloví znie: „Nerozprávaj, pokiaľ tvoje slová nie sú lepšie ako ticho.“ Zapájajte sa iba do takých aktivít a rozhovorov, ktoré rezonujú s vaším vnútrom a povznášajú vás. Samozrejme, môžete robiť aj kompromisy, no malo by ísť o vaše osobné rozhodnutie a nie o reakciu na manipuláciu.

ikona zdvihnutý palec3. Nenechajte sa obťažovať

Nedovoľte ostatným ľuďom, aby boli dotieraví a obťažovali vás. Môže to mať podobu nevyžiadaných rád, kladenia príliš osobných otázok alebo nepríjemnej všetečnosti.

ikona zdvihnutý palec4. Vytvorte si svoj spoločenský okruh

Trávte svoj voľný čas s ľuďmi, s ktorými vám je dobre, ktorí vás inšpirujú a s ktorými vás spájajú spoločné záujmy. Jednoducho si vytvorte akoby svoj vlastný spoločenský okruh, ktorý vás nejako stimuluje, baví vás, radi s nimi trávite čas…a buďte najmä s ľuďmi z tohto okruhu.

ikona zdvihnutý palec5. Použite konečne slovko NIE

Uznajte, že máte svoje osobné práva a naučte sa rešpektovať samých seba. „Nie“ je plnohodnotná veta. Ak sa vám niečo nepáči alebo vás to otravuje, nemusíte nikomu vysvetľovať ani ospravedlňovať svoje pohnútky. Nikto od vás nesmie žiadať, aby ste uprednostňovali cudzie potreby pred vlastnými. Môžete na to dobrovoľne pristúpiť, no nikdy to nesmie byť pod nátlakom. Nikdy nerobte niečo z pocitu viny.

cameron hanes vydržať inšpirujte saPrečítajte si tiež
Ako vyťažiť zo života maximum? Inšpirujte sa týmto mužom!

ikona zdvihnutý palec6. Zaslúžite si to!

Najbežnejšou príčinou, ktorá oslabuje vaše hranice, je nízka sebaúcta. Preto si každý deň opakujte afirmáciu sakrálnej čakry: „Zaslúžim si.“ Vaše hranice nie sú len akousi nezmyselnou zbytočnosťou, ale základnou ľudskou potrebou a súčasťou prirodzenej sebaobrany.

ikona zdvihnutý palec7. Viac činov, menej slov

Žite tak, aby za vás hovorili činy namiesto slov. Ľudí bude viac lákať narúšať vaše hranice, ak reč vášho tela nie je v súlade s energiou vašich slov.

ikona zdvihnutý palec8. Neberte na seba všetku zodpovednosť

Nenamýšľajte si, že nesiete zodpovednosť za všetkých ľudí. Ak budete na svojich pleciach niesť problémy príliš veľa ľudí, vaše hranice úplne zmiznú.

ikona zdvihnutý palec9. Svoje hranice určujete vy

Nikto nemôže tušiť, kde sú vaše hranice – určiť ich môžete iba vy. Spoliehajte sa na svoju intuíciu, ktorá vám slúži ako vnútorný kompas. Napríklad iba vy môžete vedieť, či vám úplne stačí jeden pohár vína alebo či zvládnete polovicu fľaše.

ikona zdvihnutý palec10. Starajte sa o svoj domov

„Ako liečiteľka pozorujem, že ak sa odpojíme od svojho životného priestoru alebo ho naplníme energetickým alebo materiálnym neporiadkom, oslabujeme svoje hranice. Navyše isto viete, že neporiadok vytvára živnú pôdu pre energetické plesne,“ tvrdí Alla vo svojej knihe Čistá aura.

cista-aura-kniha

ikona zdvihnutý palec11. Viac si všímajte okolie

Rozvíjajte svoju všímavosť, aby ste mohli nadviazať skutočný vzťah so svetom a prestali žiť na autopilota. Z každodenných činností si vytvorte meditáciu – hlboko sa sústreďte na to, čo robíte, a vytesnite akékoľvek rušivé vnemy. Vyskúšajte to, keď sa utierate po sprche, alebo cestou do práce či počas akejkoľvek činnosti, ktorej sa venujete každý deň.

Do vašej aktivity zapojte všetky zmysly. Zapájajte ich aj vtedy, keď pozorujete svoje okolie. Umožní vám to naplno si uvedomovať svoje okolie a reagovať rozhodne a sebaisto. Navyše podporíte svoj meridián prítomnosti.

ikona zdvihnutý palec12. Naučte sa prijímať

Pre naše hranice aj auru je nesmierne dôležitá vďačnosť a schopnosť oceniť to, čo máme. Vďačnosť nás odvracia od negatívnosti a pomáha nám uvedomiť si to pozitívne. Praktizovaním vďačnosti prestanete vyhľadávať a brodiť sa v negatívnej energii. Namiesto toho sa naučíte rozpoznávať, oceňovať a vážiť si všetky dobré veci, ktoré sú prítomné vo vašom živote. Navyše automaticky začnete priťahovať ďalšie.

Viac o knihe Čistá aura
Alla-SvirinskayaČistá aura je podnetná a inšpiratívna príručka od vizionárky a svetovo uznávanej odborníčky na wellness, ktorá vás podporí k obrovskej životnej zmene a posilní vašu energiu. Robí to pomocou rôznych jednoduchých postupov, cvičení a meditácií. Okrem iného sa naučíte, ako si nevpúšťať do svojho života toxickú energiu, ako diagnostikovať svoju auru a nájsť bloky a miesta úniku životnej sily alebo ako očistiť svoje energetické prostredie a obnoviť svoj vnútorný magnet.

Dozviete sa tiež, ako na „aurické probiotiká“, ktoré podporujú rozvíjanie dobrej energie vo vašom vnútri a ako minimalizovať „digitálne znečistenie“. Autorka tiež poradí, ako podporiť silu vlastnej manifestácie a uzdraviť pomocou novátorskej silovej meditácie, ktorá pozdvihne vaše zmysly.
Už desaťročia Alla Svirinskaya budí pozornosť svetových médií vďaka svojím výnimočným liečiteľským schopnostiam. Vyskúšajte jej knihu Čistá aura.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Alla Svirinskaya.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.