Ktoré kvety dávame najčastejšie na sv. Valentína? A čo symbolizujú?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci sv. Valentín má svojich pochybovačov a odporcov, mnohí využijeme tento sviatok zamilovaných, aby sme svoju polovičku niečím obdarovali. Prečo nie, keď je tu príležitosť. Najčastejšie dávame rôzne sladkosti a dobroty, niektorí aj drahšie darčeky ako prsteň, spoločný víkend a ďalší zasa vezmú svoju polovičku na romantickú večeru. No páni najčastejšie obdarúvajú svoje partnerky kvetmi. Ktoré kvety dávame najčastejšie a čo symbolizujú?

valentínske darčeky srdcePrečo dávame kvety na sv. Valentína?

Nuž, aj kvetinári majú dnes sviatok – u mnohých je sv. Valentín druhým najlepším dňom, pokiaľ ide o predaj kvetov. Tým prvým je Deň matiek (na sviatok Všetkých svätých kupujeme predovšetkým vence a iný druh kvetov).

Tradícia obdarúvania kvetmi na Valentína má korene v stredovekej Európe. Tento deň sa začal spájať s romantikou a láskou vďaka legendám o svätom Valentínovi, ktorý bol považovaný za ochrancu zamilovaných. Jedna z týchto legiend hovorí o tom, že svätý Valentín dal kvety zaľúbenej dvojici, aby ich povzbudil v ich vzťahu.

Od tej doby sa valentínsky deň stal symbolom romantiky a dávania darov, ktoré vyjadrujú lásku a náklonnosť. Kvety sa stali jedným z najobľúbenejších darov pre svoju krásu, pestrosť a symboliku. Kvetmi na sv. Valentína vyjadrujeme svoje city a ukazujeme náklonnosť k niekomu výnimočnému.

valentínske darčeky srdceKtoré kvety dávame najčastejšie?

Ruže sú jednoznačne najpopulárnejšie a najobľúbenejšie kvety na sv. Valentína. Považujeme ich za symbol lásky a vášne.

 • Ruže: kráľovné kvetín a symbol lásky, vášne, nehy, aj erotickej náklonnosti.
 • Fialky: Fialky symbolizujú vernosť a oddanosť.
 • Tulipány: Muži ich darúvajú najmä slobodomyseľným ženám, neviazaným dušiam, mladým dievčatám. Pozor – žlté tulipány symbolizujú pýchu a oranžové zasa krásu bez duševných kvalít.
 • Margarétky: Tieto trvácne kvety vyjadrujú nežnosť a jemnosť.
 • Gerbery: Gerbery vyjadrujú radosť a priateľstvo.
 • Karafiáty: Skôr narodení si pamätajú, v socializme veľmi obľúbené kvety, ktoré vyjadrujú skrytú dravosť a sexuálnu túžbu.
 • Orchidey: Orchidey sú spojené s exotikou a eleganciou a symbolizujú vznešenosť a luxus. Sú prejavom úcty, ale aj osudovej lásky.

pestovanie orchideí - trikyPrečítajte si tiež
Pestovanie orchideí: triky, aby dobre rástli a mali veľa kvetov.

 • Kálie: Vyjadrujú bezhraničnú vernosť, úctu, symbolizujú čistotu a večnosť.
 • Hyacinty: Hyacinty sú spojené so sladkou a zmyselnou vôňou a symbolizujú oddanosť.
 • Červené kaméliové kvety: Kaméliové kvety sú spojené s vášňou a vážnou láskou.
 • Kalanchoe: Kalanchoe symbolizuje trvanlivosť a dlhodobý záväzok.
 • Srdcovka: Tento kvet má tvar srdca a je preto ideálnym symbolom lásky a náklonnosti.
 • Ľalie: Elegantné kvety pre výnimočnú ženu. Ich nežnosť vyjadruje nevinnosť, čistotu a nekonečnú lásku. Siahajú po nich najmä umelecké duše.

Každý z týchto kvetov má svoj vlastný význam a môžete ho vybrať pre svoju partnerku na základe jej vlastností, charakteru, alebo kvôli tomu, čo chcete povedať.

kvet-ruza-sviatok-zamilovanych

valentínske darčeky srdceNič pre ekologicky zmýšľajúcich…

Darovať kvety na sv. Valentína je síce krásne, mnohí muži tým vyriešia zložitejšie vymýšľanie darčekov a ich partnerky sa tak či onak potešia. No priznajme si – nie je to príliš ekologické. Veď si to vezmite – na Slovensku v najstudenšom mesiaci februári, čerstvé a krásne kvety?

Väčšina kvetov, ktoré darujeme na sviatok zamilovaných, sa pestuje na veľkých farmách v iných krajinách a potom ich treba prepraviť do cieľových miest, v našom prípade na Slovensko. To zákonite zvyšuje emisie skleníkových plynov.

Okrem toho, po sviatku sa často nakopí veľké množstvo odpadu v podobe obalov, nádob a samotných odstránených kvetov (keby aspoň končili na kompostoviskách…)

valentín sviatok zaľúbenýchPrečítajte si tiež
Valentín. Komerčný alebo romantický sviatok?

Existujú však spôsoby, ako znížiť takýto environmentálny dopad darovania kvetov na Valentína. Jednou možnosťou sú ekologicky pestované kvety, ktoré sa pestujú s ohľadom na životné prostredie a ľudské zdravie. Ďalšou možnosťou je podporovať miestnych pestovateľov kvetov a vyberať kvety, ktoré sú sezónne dostupné.

Prípadne môžete zvážiť iný spôsob obdarovania – napríklad kvetinové semienka, ktoré si dámy môžu vysadiť do kvetináča, na balkón, alebo neskôr na záhradku.
Alebo darujte iné ekologické darčeky, ako sú rastliny, ktoré môžu prispieť k udržateľnosti a zachovaniu životného prostredia.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.