Pestovanie orchideí: triky, aby dobre rástli a mali veľa kvetov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Orchidey sú snáď najskvostnejšie izbové rastliny. Ich druhy sú pomerne odolné a na to, aby dobre prospievali, nepotrebujú skleník ani zložitú starostlivosť. Kúpite ich v bežných záhradníckych obchodoch, ale často aj v sieti hypermarketov či supermarketov. Keďže orchidea je kráska z pralesa, je až zarážajúce, ako dobre prospieva aj v obyčajnom bežnom byte.
Mnohým sa však nedarí ich pestovanie, resp. postupne upadajú, dobre nezakvitnú alebo celkovo neprosperujú. Pestovanie orchideí pritom nie je nič zložité, len treba poznať pár trikov, aby sa im darilo a mali veľa kvetov.

Triky pre pestovanie orchideí

Na internete nájdete veľa rôznych návodov a tipov, čo robiť, ako ich pestovať, čo im dopriať… Radi sa s vami podelíme o jeden náš jednoduchý a v praxi overený návod. Vyskúšajte ho a z výsledku, ktorý môžete očakávať už približne po mesiaci, budete rovnako nadšení ako sme boli my.

Domáci roztok na korene a výhonky

Keď kvety na orchideách odkvitnú, rozhodne stonky neodstrihávajte. Sú na nich totiž malé očká, z ktorých ľahko vypestujete nové kvety.
roztok na orchideuNa prípravu podporného roztoku budete potrebovať nakrájané šupky z dvoch zrelých banánov. Banánové šupky obsahujú veľa minerálnych látok ako vápnik, draslík, fosfor a horčík. Majú tiež vynikajúce antibakteriálne a antiseptické vlastnosti. Vďaka tomu, že šupku nakrájate, živiny ľahšie preniknú do vody. Nakrájané šupky dajte do zaváraninovej fľaše, zalejte 500 ml prevarenej vody a fľašu viečkom uzavrite.

Do druhej fľaše vsypte dve polievkové lyžice ryže, ktorú rovnako prelejete 500 ml prevarenej vody a zaviečkujete. Voda nemusí byť horúca, môže byť izbovej teploty. Ideálne je, ak použijete vodu filtrovanú, ktorá neobsahuje toľko chlóru, ako voda priamo z vodovodu.
Banány i ryžu nechajte fermentovať 24 hodín.

Potom do vhodnej nádoby preceďte banánovú i ryžovú vodu a takto získanú zmes dobre premiešajte. Máte pripravené vynikajúce izbové hnojivo pre orchidey, ktoré podporí rýchly rast ich koreňov a výhonkov.

Ako roztok používať?

Kozmetický vatový tampónik namočte do roztoku a mierne vyžmýkajte. Obaľte ním tzv. očká na výhonkoch. Na prichytenie tampónikov dobre poslúžia malé plastové štipce do vlasov.
Asi po hodine môžete tampónik odstrániť a tento postup aplikovať na výhonky orchideí približne raz týždenne. Táto metóda vám pomôže udržiavať konáriky kvetov vlhké, pričom živiny obsiahnuté v banánových šupkách a v ryžovej vode podporia rýchly rast výhonkov a pukov.

pestovanie orchideí - triky

Tampóniky použite aj na utretie listov

Pripraveným roztokom potrite listy rastliny z oboch strán, z vrchnej aj spodnej časti. Takto doplníte rastline živiny a základné látky, ktoré potrebuje pre svoj zdravý rast a vývin. Listy budú navyše krásne lesklé a výrazne zelené, silné, zdravé a svieže. Túto vodu použite aj na zalievanie koreňov rastlín.

Kedy uvidím prvé výsledky?

Látky obsiahnuté v roztoku pomáhajú rastlinám rásť zdravo, s bohatou koreňovou sústavou a kvetmi, ktoré nádherne kvitnú dlhý čas. Približne po mesiaci takejto starostlivosti o orchidey zmesou vody z banánových šupiek a ryže môžete očakávať prvé výsledky. Výhonky kvetov budú dlhé a zdravé, objavia sa na nich púčiky.

Touto metódou môžete zaručene získať množstvo nových kvetov aj z konárikov, ktoré sa vám zdajú na pohľad už suché. Na výhonku sa dokonca môže objaviť aj nová sadenica, čiže namiesto púčikov kvetov vzíde zo stonky nový list a postupne aj nové vzdušné korene.
Dúfame, že táto metóda vám pomôže pri starostlivosti o vaše milované kvety.

pestovanie orchideí - triky

Zaujímavosti o orchideách

Orchidea je údajne schopná chrániť svojho majiteľa pred nešťastím a odháňať z jeho domu ľudí so zlými úmyslami. Za roztomilým vzhľadom tohto kvetu sa vraj skrýva sklon k energetickému vampirizmu. Neumiestňujte svoju orchideu do spálne, lebo budete mať problémy so spánkom. Rastlina pohlcuje energiu spiacich ľudí a po prebudení by ste sa nemuseli cítiť práve najlepšie. Z podobných dôvodov ju nikdy nedávajte ani do detskej izby.

Tento kvet je darom prírody, ktorý má veľmi silnú energiu. Orchidey sú spoľahlivými ochrancami domu. Majú schopnosť vycítiť náladu druhých. Nepriateľsky zmýšľajúcich ľudí trestajú bolesťou hlavy alebo inými príznakmi, ktoré zhoršujú ich zdravie. Kvety však majú takéto schopnosti iba počas obdobia kvitnutia.

Orchidey patria medzi rastliny, ktoré sú mimoriadne obľúbené pre svoje nádherné kvety, ktoré môžu byť rôznych veľkostí a farieb. Je mnoho odrôd tejto rastliny, niekomu sa starostlivosť o ňu darí, poniektorí sa márne snažia a nad jej pestovaním už lámu pomyselnú palicu. V zásade platí, že orchidea musí byť umiestnená na správnom mieste, čo sa týka teploty a svetla. Dbáme aj na správnu pôdu a primeranú zálievku.

Podľa Konfuciusa je orchidea symbolom dokonalého muža
Orchidea je považovaná za symbol harmónie a dokonalosti, lásky a krásy. Novozélandská legenda hovorí, že tento kvet sa zrodil z kúskov dúhy. Podľa Feng Shui symbolizuje plodnosť, hojnosť, rodinné šťastie a pohodu. Číňania si orchidey spájajú aj s finančným blahobytom. Isté je, že patria k najkrajším a najzaujímavejším rastlinám, aké kedy matka príroda vytvorila.

pestovanie orchideí - triky

Foto: LepšíDeň.sk/autorka, Pexels.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.