Valentín. Komerčný alebo romantický sviatok?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vianociam odzvonilo len pred pár týždňami a už na dvere klope Valentín. Ani sme sa nenazdali a je tu ďalší dôvod na oslavu. Teda ak Valentín beriete vážne ?
Pre niekoho je skutočným romantickým sviatkom zaľúbených. Pre iných vrchol trápnosti, gýču a marketingu.
Tak či onak, priznajme si to, že zo sviatku vedia profitovať obe strany: páry, ktoré sa rozhodnú riadne si tento sviatok užiť, ale tiež obchodníci, ktorí sviatok využijú pre lepšie zárobky.
Ako vnímate sviatok lásky vy?

 

Prečo vlastne oslavujeme Valentín?

Pôvod tohto sviatku sprevádza niekoľko legiend. Najviac skloňovaná je tá o pohanskom kňazovi menom Valentín, ktorý žil v 3.storočí nášho letopočtu. Vtedajší cisár vydal dekrét, ktorý nedovoľoval rímskym vojakom uzavrieť manželstvo. Dôvodom bolo rozptýlenie, ktoré by bránilo vojakom robiť si svoje povinnosti. Valentín napriek tomu tajne vojakov sobášil. Keď sa to dozvedel cisár, uväznil ho a odsúdil na smrť.
Deň popravy padol na 14. február, čím sa sv. Valentín stal patrónom zaľúbených a do väčšiny európskych krajín prišiel sviatok v 90-tych rokoch 20. storočia.

 

Čím najradšej obdarúvame?

Sviatku sa prirodzene chopili podnikatelia v každej sfére biznisu a nemôžeme sa tomu čudovať. Ani mať za zlé bežným ľuďom, že podľahnú, nakúpia, pripravia prekvapenia pre svoje polovičky – veď prečo nie?
Že milujete a obdarúvate počas celého roka – to už je trošku klišé a priznajme si to, neplatí to u každého.
A tak už pár týždňov pred Valentínom obchody zaplavujú námety s červenou farbou.

Najkupovanejšími darčekmi na Valentína pre ženy sú kvety, šperky, parfumy či spodná bielizeň. Naopak ženy mužom doprajú sladkosti, víno alebo pripravia darček v podobe navarenej večere.

Muži radi sviatok využívajú na žiadosti o ruku a  celosvetovo sa ich počas Valentína uskutoční približne 220 000. Muž by však mal sondovať svoj zámer už popredu, aby predišiel sklamaniu, že požiadal ženu v nie príliš špeciálny deň a najmä v deň, kedy to urobili mnohí ďalší.

valentín pár so srdiečkami

 

Využite dobré zľavy

Či už tento sviatok odsudzujete alebo nie, pravdou je, že na Valentína viete využiť dobré zľavy. Nemusíte si kupovať darčeky, no môžete sa hecnúť a konečne sa ísť najesť do tej lepšej reštaurácie, ktorú ste vždy chceli skúsiť. Gastro prevádzky majú dobre postavené Valentínke menu a je to skutočne dobrá príležitosť na to, ochutnať niečo špeciálne.

Mnohé hotely či penzióny taktiež ponúkajú zaujímavé Valentínke pobyty, ktoré zahŕňajú aj romantickú večeru. My sme takéto pobyty s mužom využili niekoľkokrát a vždy sme boli spokojní. Je pravdou, že takmer celý rok sa nevieme donútiť niekam vybehnúť len my dvaja, bez partie, no Valentín nám takúto príležitosť vždy poskytol. Tento sviatok teda nijako špeciálne neoslavujeme, ale snažíme sa vyťažiť z Valentínskych ponúk a užiť si tento sviatok najmä zážitkovo.

ako byť šťastnýPrečítajte si tiež
21 kľúčov, ako byť šťastný a mať lepšie vzťahy.

 

Drobné prejavy lásky

Valentín však môže zachrániť nejedno manželstvo. Po dlhých rokoch spoločného života ľudia zabúdajú na drobné prejavy lásky, ktoré však otužujú vzťah. Preto ak sa neviete odhodlať k činom vykazujúcim lásku, skúste využiť Valentín ako dobrú zámienku.
Kedy kúpiť partnerke ružu, ak nie 14. februára? Vedzte, že maličkosť poteší a nikto sa nebude cítiť zle, že sa zrazu začal snažiť.

Je preto úplne jedno, ako sviatok vnímate. Dôležité je, aby ste s partnerom mali predstavu, čo chcete počas Valentína robiť. Nie je nič horšie ako tiché očakávanie, ktoré sa nemusí naplniť a môže viesť ku sklamaniu.
Skúste sa otvorene porozprávať o vašich predstavách a spoločne si vytvoriť program, či už špeciálne valentínsky alebo len v súkromí doma s pohárom vína a dobrým filmom.
Nezáleží na tom, či je sviatok zaľúbených alebo nie, najdôležitejšia je spokojnosť každého z nás.

Pre LepšíDeň.sk pripravila beauty blogerka Drew.

 


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.