11 krokov, ako mať lepšie a úprimnejšie vzťahy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete sa cítiť lepšie, mať úprimnejšie vzťahy a okolo seba ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť? Pravdou je, že všetko sa začína od nás. Potvrdzujú to mnohí psychológovia a vravia – to, akí sme my sami, ako sa vnímame a ako pristupujeme k druhým, to sa nám aj vracia. Také sú naše vzťahy.
Je smutné, že v súčasnosti sme mnohí doslova zaplavili svoje vnútro povrchnými a toxickými vzťahmi. A nemyslíme teraz len na sociálne siete, kde máme stovky priateľov…a drvivú väčšinu z nich sme už roky nevideli.
Zbavte sa takzvaných priateľstiev, ktoré z vás vysávajú život namiesto toho, aby prinášali pohodu a príjemné pocity.

Ruku na srdce – ako pristupujete k vzťahom s ľuďmi? Vypočítavo? Hľadáte nejaký benefit, alebo čisto altruisticky?
Odborníci zistili, že často zakladáme naše vzťahy na tom, čo si myslíme, že z toho vzťahu môžeme získať. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na to, čo sme doň ochotní vložiť. Hoci to môže vyznievať nelogicky, ale čím viac sa snažíme zo vzťahu získať, tým viac z nás takýto vzťah vysáva život.
Všetci chceme vzťahy, v ktorých sa budeme cítiť dobre, v ktorých budeme milovaní, prijatí a uspokojení. Ako na to?

 

Nad vecou

Tejto téme sa venuje Ruth Soukupová. Už dlhé roky ponúka jednoduché kroky ako zlepšiť svoj život. Založila jeden z najpopulárnejších blogov na svete o osobných financiách, o „upratovaní“ vo svojom živote, o lepšom živote. Aj vo svojich dvoch knihách, ktoré už vyšli v slovenčine – Lepšie žiť, menej míňaťNad vecou – ponúka množstvo užitočných tipov a rád.
Inšpirujte sa jej zoznamom základných vlastností, na ktoré by sme sa mali zamerať. A to najmä u seba, nie nevyhnutne u druhých.

 

11 krokov pre lepšie a úprimnejšie vzťahy

vzťahyTrpezlivosť

Podľa slovníka byť trpezlivý znamená „v tichosti a stabilne vytrvávať alebo svedomito pristupovať k detailom a klásť dôraz na presnosť “. Vo svete, ktorý sa hýbe čoraz rýchlejšie, je trpezlivosť cnosťou, ktorej často nie je dosť.
Skutočné vzťahy si však vyžadujú čas a neprekáža im, keď musia čakať. Pristupujete k svojim vzťahom s trpezlivosťou, aká im prináleží? Ste ochotní čakať, aj keď sa vám nechce, alebo sa skôr stále náhlite?
Vychutnávajte si chvíle, ktoré spolu trávite. Buďte naozaj prítomní a nemyslite už na to, čo budete robiť potom. Nebuďte duchom niekde inde a užívajte si dobré priateľstvá.

 

vzťahyLáskavosť

Skutočné vzťahy sú láskyplné a nežné. Také, v ktorých sa vždy správame k tomu druhému s úctou. Myslite na to, keď ste so svojimi priateľmi, alebo kolegami, ku ktorým máte blízko.
Skúste sa zamyslieť, či ste konštruktívnym elementom v živote svojich priateľov alebo členov rodiny. Alebo sa skôr podieľate na ich deštrukcii?
Nekritizujete pričasto? Vyberáte si svoje slová pozorne? Ste milí?
Sledujte sa, či je vaša prvá reakcia skôr prívetivá alebo sarkasticky kritická. Hovorí sa, že priateľovi môžete povedať vždy a všetko…ale neverte tomu. Neznamená to, že mu budete klamať, ale buďte láskaví, milí a úctiví. Je to jeden zo základných pilierov úprimného priateľstva.

krajšie vzťahy

 

vzťahyAbsencia závisti

Nič nemôže zničiť vzťah rýchlejšie ako prítomnosť závisť. „Ak si nebudeme dávať pozor, pocity závisti sa môžu ľahko prikradnúť a prevziať kontrolu nad našimi myšlienkami. Môžu spôsobiť hlbokú nespokojnosť a zahmliť náš pohľad na ľudí, na ktorých nám záleží,“ upozorňuje Ruth Soukupová v knihe Nad vecou.
Bojujete s pocitmi závisti voči svojim priateľom či súrodencom? Zisťujete, že chcete mať to, čo majú oni, alebo ste spokojní so svojím vlastným životom? Neznášate ich pre ich úspech, alebo sa úprimne tešíte z ich triumfov?

 

vzťahyPokora

Mnohí radi rozprávame o sebe, vychvaľujeme sa a povyšujeme nad ostatnými. Niekto nad tým mávne rukou a dodá, že to je „len žartík“. Veď treba sa pochváliť, nikto iný to za nás neurobí…
Bez ohľadu na to, či potreba robiť väčšími a dôležitejšími ako sme, pramení z neistoty alebo povýšeneckosti, výsledok je rovnaký. Neraz sa vo vzťahoch snažíme upriamiť pozornosť na seba. Liečiť si svoje pošramotené sebavedomie. Hladkať si svoje ego, pretože si myslíme, že „priatelia nám všetko odpustia“.
Pozor aj na falošnú pokoru, môže byť ešte nebezpečnejšie, pretože si neuvedomujeme jej zhubné účinky.

 

vzťahyNesebeckosť

Niekedy si to môže vyžiadať poriadne úsilie, aby to vo vzťahu nebolo len o vás, však? O vašich pocitoch, túžbach a potrebách.
Nesebeckosť znamená, že pred svoje potreby dáte potreby niekoho iného. To, že skôr než budete rozmýšľať o svojich pocitoch a túžbach, spomeniete si na pocity a túžby niekoho iného.
Je to náročná požiadavka, ale v skutočných vzťahoch by nesebeckosť nemala bolieť, pretože nám skutočne ide o ľudí, ktorých potreby kladieme pred tie naše.

 

vzťahySkutočná láska

Naozaj máte svojich najbližších priateľov radi? Je to skutočná priateľská láska?
Ruth Soukupová uvádza v knižke veľmi zaujímavý citát, ktorý pochádza od Irvinga Beckera:

“Ak niekoho nemáte radi, spôsob, akým drží lyžicu, vás privedie do zúrivosti.
Ak vám na niekom záleží, môže vás aj obliať obsahom svojho taniera a vám to nebude prekážať.“

Trefný citát, však? Keď niekoho naozaj nemáte radi, je vám nepríjemné nech urobí čokoľvek.
Skutočná láska predpokladá o motívoch ľudí to najlepšie, nie to najhoršie.

 

vzťahyOdpustenie

V skutočných vzťahoch je schopnosť odpustiť a viac nespomínať nielen dôležitá, na nej to celé stojí a padá.
Pociťujete vo svojich vzťahoch zášť, alebo ste ochotní ponechať minulé veci v minulosti? Hromadíte si nevraživosť a zatrpknutosť za minulé krivdy, alebo ich naozaj necháte v minulosti a kráčate dopredu? Ako dlho vám trvá kým poviete „Odpúšťam ti“ a skutočne to aj tak myslíte?
Naučte sa priznať si vlastné pochybenie a poprosiť o odpustenie. Neuzatvárajte sa, neurážajte sa a nebočte.

 

vzťahyÚprimnosť

Vzťah, ktorý nie je vybudovaný na pravdovravnosti, je vzťah odsúdený na zánik od samého začiatku. Skutočné vzťahy sú úprimné, aj keď je to náročné.
Skutočným priateľom hovorte vždy pravdu a neprispôsobujte fakty, pretože je to (podľa vás)  jednoduchšie, príjemnejšie či „ohľaduplnejšie“.

vzťahy

 

vzťahyOchrana

Skutočné vzťahy chránia a poskytujú úkryt tým, ktorí sú v nich. Dávajte pozor na svojich priateľov a členov rodiny. Robte všetko pre to, aby sa im nič nestalo.
Buďte pripravení priskočiť na pomoc a brániť ich proti útoku. Berte osobne, keď na nich niekto zaútočí.
V skutočnom priateľstve a v pevných vzťahoch je pocit istoty a bezpečia nesmierne dôležitý.

 

vzťahyDôveryhodnosť

Stať sa niekým, komu môžu ostatní skutočne úplne dôverovať, nie je vôbec ľahké. Podľa slovníka byť dôveryhodný znamená „zaslúžiť si dôveru, byť spoľahlivý.“
Ste naozaj hodní dôvery druhých? To je základná otázka, ktorú si treba položiť.
Dôveru si totiž musíme zaslúžiť. Vyhýbajte sa klebetám a ohováraniu. Snažte sa vždy udržiavať tajomstvo. Neponižujte, nepodceňujte iných.

 

vzťahyVytrvalosť

Skutočné vzťahy vydržia, aj keď cesta začne byť hrboľatá. Skutočný priateľ neodchádza a rozumie, že vo vzťahu sa môžu vyskytnúť nejaké hrbole a výmole. Ste ochotní vytrvať, aj keď vaše vzťahy začnú hrboľatieť, aj keď vás priatelia alebo členovia rodiny sklamú?
Naučte sa kráčať ďalej, aj keď všetko nejde podľa vašich predstáv. Nehádžte hneď flintu do žita a uterák do ringu. Buďte vytrvalí a odmena príde.

dokonalý vzťahPrečítajte si tiež
5 spôsobov, ako si zničiť dokonalý vzťah.

vzťahy nad vecouUrčite sa zhodneme, že skutočné vzťahy sú zložité a zamotané. Bývajú aj nepríjemné a ťažké. „Čo naháňa ešte väčší strach, je to, že skutočné vzťahy nás robia zraniteľnými. Keď vyjdeme s kožou na trh – urobíme prvý krok k zmene postojov vo vzťahoch – tiež znamená, že sa otvoríme možnosti zostať zranený, že nám niekto pošliape naše krehké srdcia, využije nás alebo zradí,“ myslí si Ruth Soukupová.
na druhej strane však skutočné priateľstvá robia život bohatším. Sú základom pre zmysluplný život, základom toho, čo nám pomáha ísť ďalej, keď prídu ťažké časy.
Ak vás zaujala táto téma, alebo celkovo ako lepšie žiť, skúste niektorú z kníh Ruth Soukupovej, ktoré vyšli vo vydavateľstve Tatran.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.