Aký je Macbeth kráľa severskej detektívky Jo Nesboa?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jo Nesbo má nový triler a je fantastický. Svetové médiá ho vychvaľujú a prekladateľ do slovenčiny Jozef Zelizňák tvrdí: „Po preložení 15 kníh od tohto autora som už nečakal, že ma môže prekvapiť. Osobne však hodnotím román Macbeth ako to najlepšie, čo som od Nesboa čítal.“

Nový triler Macbeth je súčasťou literárneho projektu Shakespeare 400, no Nesbo aj v tejto knihe dokazuje svoje svetové kvality. Hra o moc, nenásytnosť a temné zákutia ľudskej mysle dokážu ovplyvňovať a ničiť životy iných. Nechýba nesbovská dynamika, akčnosť a silné postavy. Napriek tomu niektorí vravia – chceme Harry Holea. Kde je? Má s ním Macbeth niečo spoločné?
Čítali sme Macbetha od Shakespeara aj Nesba, takže odpovieme.

 

Macbeth a Harry Hole

 „Najdôležitejšia podobnosť medzi Macbethom a Harry Holeom, hlavným hrdinom mojej série, spočíva v tom, že si nikdy nemôžete byť istí, čo presne urobia v danej chvíli,“ vysvetľuje Jo Nesbo. „Netušíte, ako budú konať, keď zrazu čelia morálnej dileme. A práve tým sú podľa mňa zaujímaví. Obaja sú antihrdinovia a aj keď to znie trošku ako klišé, tak to podľa mňa na obidvoch sedí.“

Macbeth aj Harry Hole odhaľujú svoje ľudské slabiny. A ako tvrdí sám Nesbo, jeho Harry Hole sa postupom série začne podobať skôr zločincom, ktorých chytá, ako svojím kolegom na policajnej stanici. A to samozrejme platí aj pre Macbetha. „Na začiatku príbehu je to hrdina a ochranca. Chráni takpovediac nového panovníka, kráľa, ktorý plánuje zreformovať svoju krajinu – čiže v mojom prípade policajného riaditeľa, ktorý chce zmeniť skorumpované mesto. A my sledujeme, ako sa práve z neho stáva skorumpovaný človek. Ako postupne podlieha svojej inštinktívnej túžbe po moci a túžbe po tom, aby mal všetko pre seba,“ uzatvára Jo Nesbo.

Jo Nesbo

Vražedná láska

Nesbov Macbeth je muž s morálnymi zásadami, ktorý je schopný milovať ženu. V tomto prípade Lady, bývalú prostitútku, ktorá teraz v meste manažuje seriózne kasíno. Macbeth ju miluje natoľko, že pristúpi na jej požiadavku – aby sa pokúsil získať miesto najvyššieho policajného riaditeľa. A to za každú cenu. Aj napriek tomu, že bude musieť obetovať svoje vlastné etické princípy.

 „Túžba byť milovaný a schopnosť milovať dáva ľuďom silu, ale zároveň je ich Achillovou pätou. Ponúkni im víziu lásky a sú schopní hory prenášať, vezmi im ju a závan vetra ich vyvráti aj s koreňmi.“

Macbetha však nezmenila len láska k Lady. On už mal v sebe tie ambície. A tiež sen, že z neho raz bude niečo, v čo by nikdy ani nedúfal. Že by naozaj mohol vládnuť celému mestu a pretvoriť ho podľa svojich predstáv.
„Takže si myslím, že je veľmi ľudský,“ tvrdí Jo Nesbo.

 

Miestny hrdina

Macbeth Jo NesboMacbeth bol spočiatku miestnym hrdinom, pretože bol šikovný policajt, vedel pripraviť správnu stratégiu a dosiahnuť dané ciele. Nebol to žiadny inteligent, ktorý by si získal rešpekt svojím myslením. Tým mozgom bola Lady, Macbeth bol skôr len nástrojom. On bol najskôr poctivý, odvážny a výborný policajt. Tým sa stal slávnym, no postupne ho túžba po moci, peniazoch a ovládaní prevalcovala a sám sa zmenil.

„Dôležitá je výška pádu. Sklamanie, keď pochopíš, že budúcnosť nenaplní tvoje očakávania. Preto je dôležité nemať veľké oči, začať pomaly a neuspieť príliš zavčasu.“

V podaní nórskeho spisovateľa Jo Nesbøa je Macbeth ešte mrazivejší a napínavejší. V príbehu sa miešajú ambície, moc, peniaze, vášne, láska i zrada do mixu, ktorý vás vtiahne a nepustí.

O čom je Nesbov Macbeth?
Prenesieme sa do 70.rokov. Sme v ponurom priemyselnom meste, ktoré sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov.
Macbeth je najlepší policajt, ktorý kedy viedol oddelenie tohto severského mesta. Jeho úlohou je vyčistiť mesto od korupcie a pomáhať ľuďom s drogovou závislosťou. Ale aj on má svoju temnú minulosť. Ako bývalý „feťák“ môže opäť ľahko podľahnúť drogám.
Má moc, má peniaze aj rešpekt. No chce ešte viac. A neváha pre to aj zabíjať.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

 

Foto: Espen Rasmussen, Práh


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.