Kysnuté uzlíky sa dajú robiť na mnoho spôsobov a sú veľmi obľúbené – nielen na raňajky, ale aj ako desiata pre deti do školy, či zamaškrtiť si len tak počas dňa. Môžete ich urobiť na slano, povedzme syrové uzlíky so sezamom, alebo cesnakové uzlíky.
Ale ak milujete osie hniezda, vrelo odporúčame uzlíky na sladko. Škoricové uzlíky, kakaové alebo kávové, makové, kardamonové uzlíky s nejakou plnkou… A my máme pre vás kakaové kysnuté uzlíky, ktoré môžete naplniť orechovou a tvarohovou plnkou.
„Recept mám od svojej mamky, ktorá je naozaj majster pečenia kysnutých koláčov. Poradila mi, aby som kakao a časť múky nahradila BeBe pudingom. Vzniklo cesto ako obláčik, vo vnútri mäkké a ľahučké a v kombinácii s tvarohom a orechmi…, no jedným slovom výborné, zoberiete si jeden a na druhý už myslíte,“ rozplýva sa cukrárka a pekárka Anna Pichnarčíková, ktorej vyšla krásna knižka Kreatívne pečenie. Anna spája výtvarné umenie s pečením, a neraz vznikajú úžasné dezerty a koláče už len napohľad. Pod receptom nájdete viac o tejto jej knihe, napríklad aj aké recepty tam nájdete.
Recept na kakaové kysnuté uzlíky
Teraz si však poďme pripraviť jej rodinný recept, ktorý vôbec nie je zložitý. Idú tam najmä suroviny, ktoré máte možno aj teraz doma poruke, a my vás prevedieme postupom krok za krokom, ako to robí aj vo svojej knihe. Čiže nemáte čo pokaziť 😊
SUROVINY na kysnuté cesto:
- 480 g hladkej múky
- 120 g BeBe pudingu
- 300 ml teplého mlieka
- 130 g tuku na pečenie
- 50 g kryštálového cukru
- 1 droždie
- 1 vajíčko
- 1 lyžička soli
- 1 lyžica kakaa
- 1 vajíčko na potretie
Orechová plnka:
- 400 g mletých vlašských orechov
- 5 lyžíc kryštálového cukru
- 140 ml mlieka, môže byť aj viac, regulujeme podľa hustoty. Ideálna hustota je taká, keď sa pekne nožíkom natiera na cesto.
Tvarohová plnka:
- 500 g mäkkého tvarohu
- 5 lyžíc kryštálového cukru
- 1 vajíčko
POSTUP
Z vlažného mlieka, 1 lyžičky kryštálového cukru a droždia pripravíme kvások, ktorý necháme nakysnúť približne 10 minút.
V miske dôkladne premiešame preosiatu hladkú múku, BeBe puding, kakao, zvyšok kryštálového cukru, čiastočne roztopený tuk na pečenie, vajíčko, lyžičku soli a prilejeme kvások. Cesto dôkladne hnetieme rukou alebo hnetačom, čím dlhšie, tým lepšie. Keď je cesto pripravené, je lesklé a nelepí sa na boky misky.
Cesto necháme na teplom mieste vykysnúť približne hodinu (môže byť aj menej).
Pokým cesto kysne, pripravíme si orechovú a tvarohovú plnku, a to tak, že zmiešame všetky suroviny dokopy. Mlieko pri orechovej plnke pridávame opatrne, aby sa vytvorila taká plnka, ktorá sa dobre natiera na cesto, ani riedka, ani hustá.
Cesto si na doske rozdelíme na 16 rovnakých častí.
Každú jednu časť vyvaľkáme na tenko a potrieme plnkou. Orechová plnka vystačí na 8 ks, rovnako aj tvarohová na 8 ks. Preto je dobré plnku tiež približne rozdeliť, aby uzlíky boli rovnomerne naplnené.
Zvinieme do rolády. Ostrým nožom rozdelíme na polovice. Jednotlivé pruhy spletieme a nakoniec zvinieme do venca tak, aby spoj bolo čo najmenej vidieť.
Ešte pre istotu miesto spoja prepichneme drevenou špajľou, aby sa počas pečenia neroztrhol. Uzlíky kladieme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme rozšľahaným vajíčkom a necháme ešte 10 minút kysnúť.
Pečieme pri teplote 170 °C prvých 10 minút, potom teplotu znížime na 150 °C a pečieme ďalších 15 – 20 minút. Uzlíky sú dobre upečené vtedy, keď sa cesto nelepí na špajľu pri vpichnutí do koláča, má krásnu farbu a poriadne rozvoniava. Po vybratí z rúry uzlíky ešte raz potrieme vajíčkom, kým sú ešte horúce.
Tak napríklad Halloweensky rez, Mandľové medvedíky, Trubičkový macko s mascarpone, bielou čokoládou a ovocím, alebo Medové pirôžky.
Nás zaujala aj cassata – tvarohová bomba, sú tam Makové tartaletky s višňovou plnkou, Bábovka s vaječným koňakom na Vianoce, alebo tekvicové miniruže.
Anna teda spojila výtvarné umenie, ktorému sa venovala od detstva s pečením, tie torty a zákusky sú krásne napohľad, dotvorené rôznymi ozdobami a je tam naozaj vidieť kreativitu.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Anna Pichnarčíková/Ikar