7 najobľúbenejších detektívov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chlapík z londýnskeho domu na Baker Street 221B alebo vždy kultivovaný Belgičan s fúzikmi? Či skôr nespútaný alkoholik z nórskeho Osla? A čo legendárny pán Tragáčik?
Sherlock Holmes, Hercule Poirot, Nero Wolfe, slečna Marplová, Harry Hole… ktorý detektív je najpopulárnejší? A vedeli by ste vôbec zostaviť rebríček 7 najobľúbenejších detektívov?

Ak máte radi severské detektívky, možno to bude dvojica investigatívny novinár Mikael Blomkvist – hackerka Lisbeth Salanderová zo série Stiega Larssona Millennium. Možno Joona Linna (Lars Kepler), Annika Bengtzonová (z príbehov švédskej kráľovnej krimi Lizy Marklundovej), alebo Kurt Walander z kníh Henninga Mankella.
Harry Bosch je prototypom klasického detektíva – žije sám, miluje jazz, rád si vypije, ale nepreháňa to. Keď sa pustí do prípadu, nezaujíma ho nič iné, len to, kto je vrah. Jeho autorom je Michael Connelly.
Alebo máte radšej niekoho iného? Steve Carella, lord Peter Wimsey, komisár Maigret, či pán Tragáčik. A čo Cormoran Strike z najnovších detektívok J.K.Rowlingovej, ktorá píše pod pseudonymom Robert Galbraith?
Ťažko vybrať sedmičku, ktorá by sadla každému, no tu je sedem mien podľa LepšíDeň.sk…a pokojne môžete do komentov pridať meno toho svojho obľúbeného detektíva.

7 najobľúbenejších detektívov

Sherlock Holmes

Nesmrteľný detektív, ktorého pred vyše sto rokmi stvoril Arthur Conan Doyle.  Podľa viacerých prieskumov vôbec najpopulárnejší detektív, ktorému dodnes chodia na Baker Street listy… Sherlock je vôbec najčastejšie sfilmovanou postavou na svete. Skúmal odtlačky prstov a vykonával testy krvi skôr, ako sa to stalo bežnou praxou. Dokonca slávny Scotland Yard sa nechal inšpirovať knihami o Sherlockovi Holmesovi…a nimi všetky ostatné polície na svete. Sherlocka si už zahrali mnohí herci a často sa polemizuje, ktorý bol najlepší. Z tých najnovších je to rozhodne Benedict Cumberbatch…

7 najobľúbenejších detektívov

Benedict Cumberbatch ako Sherlock Holmes

Hercule Poirot

Ďalšia nesmrteľná legenda, dokonca v slovenčine vychádzajú nové knihy od Agathy Christie, ktoré sme ešte v našom jazyku nemali možnosť čítať (naposledy Karty na stole). Po prvý raz sa objavil v knihe Záhada na zámku Styles, jeho verným pomocníkom pri riešení prípadov je Arthur Hastings. Je to detektív puntičkár, výstredný, no s dokonalým mozgom. Pri vyšetrovaní je jeho metódou systém a poriadok, využíva najmä svoje sivé mozgové bunky. Na televíznych obrazovkách ho preslávil herec David Suchet.

7 najobľúbenejších detektívov

David Suchet alias Hercule Poirot

Nero Wolfe

Detektív z pera Rexa Stouta. Tučný génius s jedinečnými vyšetrovacími metódami sa prvý raz zjavil v románe Zmija (Fer-de-lance, 1934), a hneď si získal čitateľov. Postava Nera Wolfa bola nominovaná na Best Mystery Series of the Century (Najlepšia mystery séria storočia), a Rex Stout bol nominovaný na Best Mystery Writer of the Century (najlepší mystery spisovateľ storočia).

7 najobľúbenejších detektívov

Ani Nero Wolfe nesmie chýbať v zozname 7 najobľúbenejších detektívov.

Philip Marlowe

Drsná americká škola a Raymond Chandler, ktorý mal veľký vplyv na modernú podobu detektívok. Jeho Philip Marlowe (rovnako ako postava Dashiella Hammetta Sam Spade), je považovaná za synonymum súkromného detektíva. Obidve postavy vo filme stvárnil Humphrey Bogart.
Philip Marlowe bol cynik, nešetril iróniou, ale ani cigaretami a alkoholom. Mal slabosť pre ženy a už prvý príbeh Hlboký spánok sa stretol s obrovským ohlasom. Preto nesmie chýbať v zozname 7 najobľúbenejších detektívov.

7 najobľúbenejších detektívov

Drsná škola v podaní detektíva Philipa Marlowa.

Harry Hole

Aktuálne asi najobľúbenejší detektív severskej detektívky. Z Harryho sa stala takmer legenda. Neuznáva autority, často si dá pohárik a keď je to nevyhnutné, porušuje všetky možné pravidlá. Inak je však férový, poctivý, čo ho však dostáva do problémov. Objavil sa už v desiatke príbehov Jo Nesboa, ktorý sa rozhodol pokračovať – práve píše 11.diel a ten by mal vyjsť na jar roku 2017 (píše SeverskeKrimi.sk).

7 najobľúbenejších detektívov

Prvá sfilmovaná holeovka bude Snehuliak…no dovtedy sa fanúšikovia len dohadujú, ako vlastne Harry Hole vyzerá.

James Bond

Nie je to síce klasický detektív, ale proti zločincom bojuje vytrvalo a do posledného dychu. Angličan jazdiaci na autách Aston, elegán, tak trochu Casanova, krycie meno 007…a samozrejme, pretrepať a nemiešaťJ. Od roku 1953 do roku 1966 napísal Ian Fleming každý rok jednu „Bondovku“. Úspech bol obrovský, pretože príbehy obsahovali všetko, čo mužov lákalo: zásadový muž s tvrdým výcvikom, vzdelaný, jazdil zásadne v drahých, vynikajúcich autách a ženy mu padali k nohám. A to všetko v prostredí špionáže, plnej neuveriteľných dobrodružstiev.

7 najobľúbenejších detektívov

James Bond, agent 007

Richard Krauz

V zozname 7 najobľúbenejších detektívov nesmie chýbať aspoň jeden slovenský. Tvrdí sa, že autor Dominik Dán je totožný s postavou detektíva Krauza. Ide naozaj o autobiografickú zhodu? Richard Krauz, aj jeho parťák Jozef Fischer alias Chosé, majú radi absurdný až čierny humor, ale predovšetkým majú výsledky. Prvý raz sa objavili v knihe Popol všetkých zarovná o začiatkoch boja v podsvetí, kauze Zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska, vražde Róberta Remiáša a vražde dôchodkyne. K najobľúbenejším patria detektívky Beštia, Cela číslo 17, či Červený kapitán, ktorý sa stal prvou sfilmovanou dánovkou. Najnovšia je Nežná fatamorgána (jún 2016)

7 najobľúbenejších detektívov

Slovenský detektív Richard Krauz v podaní poľského herca Macieja Stuhra.

Foto: 007.com, zivot.cas.sk, thegoodgreatsby.com, theimaginativeconservative.org, telegraph.co.uk, criminalbrief.com


Zdielať

About Author

Jeden komentár

 1. Tiež som mala problém s manželovou neverou. Keďže robím regionálnu riaditeľku, bola som v práci viac ako doma a vedela som, že sa niečo deje… Kamarátka mi navrhla aby som si najala súkromného detektíva. Na internete som narazila na stránku, ktorá ponúkala služby za 12€ na hodinu. Pozrela som že super.
  Zaplatila som zálohu na ich účet a detektívna kancelária, ktorá komunikovala cez proton mail (kde sa vymazávajú emaily každý 24 hodín) bola úplne neschopná.
  Poslali mi GPS zariadenie, ktoré som musela dať sama do manželovho vozidla, do ktorého som nemala prístup… detektív (podla mňa študent strednej školy) mal sledovať môjho manžela celý deň, keď mal mať voľno. Detektív úplne neschopný. Po začatí sledovania sa mi manžel niekoľko krát sťažoval že ho prenasleduje nejaký mladý chalan. Na rukách sa mi ježili chlpy a po komunikácií s kanceláriou mi prišla odpoveď že nič súkromný detektív nenašiel a že treba uhradiť dodatočné hodiny a kilometrované. Tak som si povedala že v poriadku, je to zamnou, bola som len paranoidná…
  Dnes sa mi priznal že má už 3 mesačný románik s kolegyňou a že sa do nej zamiloval. Aká irónia, že som sa to dozvedela od manžela a nie od súkromného detektíva. Nechcem robiť nikomu zlú reklamu ale poučte sa z mojej chyby.
  Normálne detektívne služby stoja 20€ na hodinu, Oklamala ma cena a zvolila som lacnejší spôsob, ktorý mi nedal nič. Iba zlú skúsenosť so slabou detektívnou kanceláriou, ktorá po konfrontacií neodpovedala na môj email…
  Nebudem tu uvádzať ich názov, ale majú webránku do zelenej farby a nemajú slovenskú koncovku (ale .eu) .
  Tak keď budete mať podobný problém s vašou “paranojou” vyberte si inú kanceláriu, len nie zelenú 🙂

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.