Nebojte sa zlyhania. Využite ho, aby ste dosiahli ešte viac!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Úspech len málokedy spustí uvažovanie a napredovanie.
Zlyhanie prináša rast.
Pretože ho chceme akoby odčiniť, zlepšiť sa a dokázať si, že to vieme.
Nebojte sa zlyhania a nenechajte sa ním odradiť. Ako ktosi povedal – na ceste za svojím snom musíte robiť dve veci: raziť si cestu vpred a ísť s kožou na trh!
Dve veci, ktorých sa ľudia najviac boja, je strach zo zlyhania a strach z hanby.

Nebojte sa zlyhania

Zlyhanie je vlastne vtipné, tvrdí Lewis Howes, bestsellerový autor, ktorý vo svojom mimoriadne úspešnom podcaste privítal tisícky najúspešnejších ľudí sveta. „Nie v tom zmysle, že po každom zlyhaní by sme sa mali smiať do popuku. Možno to platí v niektorých prípadoch, no väčšinou je zlyhanie bolestivé, zahanbujúce a neveľmi zábavné. Určite ho nevyhľadávame. Zlyhanie je vtipné, lebo vzhľadom na to, že nám ide tak dobre a zažívame ho tak často, zväčša na naše zlyhania nechceme myslieť, pamätať si ich a v niektorých prípadoch si ich ani nechceme pripustiť,“ tvrdí vo svojej knihe Mentalita excelentnosti. Tá podľa neho spočíva v objavení nášho jedinečného nadania a talentu, aby sme sa mohli venovať svojej zmysluplnej misii a mali maximálne pozitívny vplyv na ľudí vo svojom okolí.
A presne to sa dá aj so zlyhaním.

  • Bez zlyhania sa podľa neho nemôžeme posunúť vpred.
  • Bez zlyhania nikdy neskúsime niečo nové.
  • Bez zlyhania nikdy neobjavíme lepší spôsob.
  • Bez zlyhania sa nikdy nezdokonalíme, nezosilnieme, nestaneme sa odolnejšími.

Chcete sa báť alebo dosiahnuť viac?

Zlyhaniu sa netreba vyhýbať, prehliadať ho ani ho premárniť. Zlyhanie je podstatnou súčasťou života. Americký autor Robert Greene prišiel na to, že podľa toho, ako sa rozhodneme vyhnúť sa zlyhaniu, neistota môže pracovať jedným z dvoch spôsobov:

  1. V prvom prípade dovolíme, aby nás neistota brzdila, a tak sa vyhneme bolesti zo zlyhania, lebo sa nikdy o nič nepokúsime. Z tohto pohľadu sa môžete snažiť na maximum, no nájdete ľudí, ktorí sú aj tak lepší od vás, takže ak sa o nič nepokúsite, ešte stále môžete byť tým najlepším lajdákom.
  2. V druhom prípade dovolíme, aby nás naša neistota motivovala, a zlyhaniu sa vyhneme tým, že pracujeme najlepšie, ako vieme. Strach zo zlyhania, pokiaľ ho správne nasmerujeme, nám v skutočnosti pomôže vypestovať si vytrvalosť, vynaliezavosť a podnieti v nás inováciu.

kniha-mentalita-excelentnosti

Pochybovanie zabíja vaše sny

Vo svojej knihe Dobrá úzkosť: Zapojte silu najmenej pochopenej emócie Dr. Wendy Suzukiová identifikuje rôzne najbežnejšie úzkosti vrátane strachu z verejného rečnenia, finančnej neistoty, sociálnej úzkosti a generalizovanej úzkosti. Tieto úzkosti môžu viesť k nutkavému správaniu až do takej miery, že sa váš strach stane tým jediným, na čo myslíte.

„S paralyzujúcim pochybovaním o sebe, s vnútorným presvedčením, že nie som dosť dobrý, som z času na čas bojoval aj ja sám,“ hovorí L.Howes. „Nebol som dosť dobrý. Nebol som dostatočne bystrý. Bol som primladý. Nemal som dosť konexií. Moje schopnosti neboli postačujúce. Dokonca aj druhí ľudia mi povedali, že svoju zmysluplnú misiu nebudem vedieť realizovať. A môj strach k tomu všetkému ešte prispel.“

Pochybovanie o sebe zabíja sny. Keď o sebe pochybujete, je naozaj ťažké nájsť potrebnú sebaistotu, aby ste mohli ísť za tým, po čom túžite, a pracovať na svojej zmysluplnej misii. Ten pocit, že jednoducho „nie ste dosť dobrí“, vedie naspäť k jednému zo základných druhov strachu.

najčastejšie výhovorkyPrečítajte si tiež
10x najčastejšie výhovorky,
ktoré nás brzdia a oberajú o úspech.

Čo vás môže zlyhanie naučiť?

Existujú dva všeobecné typy strachu.
Prvý typ je zdravý strach z niečoho nebezpečného. Sú veci, ktorých by sme sa mali báť, lebo nám naozaj uškodia. Vtedy sa nám zíde reakcia „útok alebo útek“, aby nás ochránila pred nebezpečenstvom.
No druhý typ pozostáva zo zranených obáv, ktoré nám citovo, duchovne, mentálne a fyzicky bránia robiť rozhodnutia vedúce k lepšej budúcnosti. Takýto strach nás drží v minulosti. Je to psychologický strach a nezakladá sa na reálnom nebezpečenstve.

Náš strach zo zlyhania zväčša spadá do tejto psychologickej kategórie a nie do kategórie reálneho ohrozenia. Aj keď sa to tak občas javí, svet sa nezrúti, ak vo väčšine vecí v živote zlyháte. Pamätajte, existuje aj niečo horšie než zlyhanie: ľútosť, že ste sa nepokúsili.

Na druhej strane nám zlyhanie môže pomôcť učiť sa a rásť. Môžete zlyhať a dokonca si vyslúžiť kritiku, no ak zlyhanie vezmete ako príležitosť naučiť sa, čo nevyšlo, nabudúce vytvoríte niečo ešte lepšie, možno dokonca výnimočné.
Napríklad Robert Greene po svojej mimoriadne populárnej knihe 48 zákonov moci pracoval na ďalšej, o ktorej vedel, že bude mať prelomový úspech. No keď odovzdal vydavateľovi rukopis, vydavateľ z projektu vycúval.

Roberta to šokovalo. Spätná väzba bola, že jeho čitatelia chcú počuť ďalšie jeho názory, no on spolupracoval s raperom 50 Centom a sústredil sa viac na svojho spolupracovníka než na vlastné názory. Namiesto toho, aby sa na to vykašľal, Robert sa rozhodol z tohto veľkého zlyhania poučiť. Vzal si spätnú väzbu k srdcu, v priebehu ôsmich mesiacov knihu prepísal a našiel nového vydavateľa. Kniha The 50th Law od 50 Centa a Roberta Greenea zaznamenala ďalší obrovský úspech.

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.