Obklopený neúspechmi. Prestaňte so sťažovaním a výhovorkami

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hneď na úvod si povedzme to hlavné: už žiadne výhovorky, sťažovanie sa a ospravedlňovanie. Nikam to nevedie…nanajvýš k ďalším neúspechom a zlyhaniam. Vyhováranie sa na iných, okolie, svet, vesmír…ide často ruka v ruke s neúspechmi. Je to však strata času.

Ľudia, ktorí zvládli najdrsnejšie životné skúšky, nesedeli a nehundrali, aké je všetko hrozné. Prvým krokom, ako sa posunúť vpred je uvedomiť si dôležitú vec: sťažovanie u mnohých ľudí je skôr zlozvykom než obranným mechanizmom. A zlozvyku sa vieme zbaviť. Je to len v našich rukách. Napokon, však ani vy nemáte radi vo svojom okolí večných mrzutých frflošov, ktorí len otravujú vzduch… A určite nechcete patriť medzi nich 🙂

 

Neustále sťažovanie sa

Výborne túto tému rozpracoval švédsky komunikačný expert Thomas Erikson v knihe Obklopený neúspechmi. Názorne ukazuje, ako sa dá pomocou jednoduchých krokov identifikovať cieľ, vytvoriť si plán, vyhnúť sa nástrahám a dosiahnuť úspech. Už len preto sa oplatí túto jeho knihu prečítať.

Pokiaľ ide o sťažovanie sa výhovorky, Erikson hovorí zaujímavú vec: kto sa na niečo sťažuje, je presvedčený, že niekde inde je niečo lepšie.
„Zamyslite sa nad tým. Pri sťažovaní sa na šéfa veríte, že jestvujú lepší šéfovia. Sťažujete sa na jedlo a máte pocit, že iní ľudia majú lepšie stravovacie podmienky. Pri sťažovaní sa na prácu predpokladáte, že iné zamestnania sú príjemnejšie. Ak sa sťažujete na partnera, v kútiku duše vo vás panuje presvedčenie, že na svete sú lepší partneri,“ píše T.Erikson.

Základom je uvedomiť si, že väčšina takýchto sťažností nikam nevedie. Povedzme napríklad, že váš partner, respektíve vaša partnerka, často chodieva domov na večeru neskoro. Hnevá vás to. Možno ste sa natrápili s varením a jedlo vychladlo. Trochu sa pohádate, no po chvíľke si sadnete a v tichosti zjete večeru. Na druhý deň sa to večer zopakuje. Zmeníte niečo? Pokúsite sa pochopiť a vyriešiť problém? Prečo chodieva tak neskoro?

obklopený neúspechmi

 

….a pritom stačí tak málo

Navyše máme tendenciu sťažovať sa na veci, ktoré sa dajú zmeniť. To je na tom to najzvláštnejšie. Sťažujeme sa jeden na druhého, na seba, na výsledky, ktoré dosiahneme. Ibaže oveľa väčší problém nám spôsobuje napríklad gravitácia. Všetko, čo pustíme z rúk, spadne na zem.
No nie je to na nervy? 🙂
Počuli ste však už niekoho sťažovať sa na gravitačnú silu? Často sa sťažujeme na veci alebo javy, ktoré by sme bez problémov mohli zmeniť, ibaže z nejakého dôvodu to nespravíme.

Prečo? Odpoveď je jednoduchá.
Zmeny sú riskantné. Najväčšie riziko je výsmech druhých. Komentáre, že sa mýlite, zlyhali ste, mali by ste vyliezť zo svojej zóny komfortu. Všetko je to  nepríjemné, tak radšej ostaneme tam, kde sme. A sťažujeme sa. Pretože tak aspoň máme pocit, že niečo robíme. Je to však veľmi klamlivý obraz reality.

 

Sťažujeme sa nesprávnemu človeku

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko ľudí má tendenciu obracať sa na niekoho, kto so situáciu absolútne nesúvisí a vôbec ju nemôže ovplyvniť? Možno sa to stalo aj vám…a iba vás to zaťažilo. Pritom ste nedokázali s tým nič urobiť, no dotyčný vám otrávil deň alebo pokazil danú chvíľu.

Mnohí sa kolegom v práci sťažujú na svojich partnerov. Potom idú domov a tam sa sťažujú na kolegov. Prečo? Lebo je to jednoduchšie. Komentovať pred niekým iným je oveľa menej riskantné, než konfrontovať dotyčnú osobu priamo.

Poprosiť šéfa, aby lepšie naplánoval projekt, nech nemusíte pracovať po nedeliach, je oveľa ťažšie než debata o probléme s manželkou. A požiadať doma o zmenu správania je zase náročnejšie, než povedať o tom kamarátovi pri obede.

manipulácia vo vzťahochPrečítajte si tiež
Manipulácia vo vzťahoch. 20 najčastejších trikov.

 

Nebyť obklopený neúspechmi

Thomas Erikson Obklopený neúspechmiSťažnosti by sme mali radšej nahradiť jasne sformulovanými želaniami o zmenu. „Ak sa ocitnete v situácii, ktorá vás neuspokojuje, spravte s tým niečo, alebo sa z nej čo najskôr vymocte. Súhlaste, že budete viac pracovať na vzťahu s partnerom, alebo požiadajte o rozvod. Usilujte sa zlepšiť si pracovné podmienky, alebo si nájdite inú prácu. Bez ohľadu na to, čo si zvolíte, dôjde k zmene,“ radí T.Erikson v knihe Obklopený neúspechmi.

Len týmto krokom sa viete posunúť vpred. Nechcete predsa ustrnúť na mieste, byť obklopený neúspechmi a nechať sa ubíjať okolím (a vlastne sebou samým). Áno, vieme – ľahko sa to hovorí, ťažšie sa to urobí. Lenže sťažovanie vás nikam neposunie. Akurát viac zatrpknete.

Pretože toto je to najdôležitejšie: zacyklenie sa v negativizme často rozhádže psychické sústredenie a všetky neúspechy sa odrazu zdajú väčšie a vážnejšie. Jeden nezdar strieda druhý. Zrazu sa vám kazia aj veci, ktoré by ste inak zvládli ľavou zadnou.
Skoncujte s tým. Ak niečo nemá zmysel riešiť, nechajte to tak. Buďte viac než vaše okolie, ktoré sa  sťažuje na hlúposti. Povzneste sa nad to a posuňte sa ďalej.

Foto: Vydavateľstvo Motýľ, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.