Recept na pickles. Jednoduchý, domáci a farebný

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pickles nie je nič zložité, no odmenia sa vám množstvom vitamínov a výbornou chuťou. Lahôdka, ktorá sa hodí k mnohým jedlám. Je to vlastne naložená zelenina, ktorú si dokáže pripraviť každý. A vôbec sa nemusíte báť, že si zničíte ruky, prípadne budete musieť šliapať v sude 🙂 Stačí väčší zaváraninový pohár (povedzme 5 litrový), k tomu zelenina podľa vlastnej chuti a nejaké koreniny. Prinášame vám recept na pickles, krok za krokom. Tiež tipy na obľúbené kombinácie zeleniny a na záver niekoľko užitočných rád.

 

Zdravé pickles

Kyselina mliečna zeleninu pri fermentovaní nielen konzervuje, ale vďaka procesu jej tvorby sa nakladaná zelenina doslova nabije vitamínmi skupiny B, K2, C a A. Dobré baktérie pomáhajú v budovaní zdravej črevnej mikloflóry, prípadne ju obnovujú. Takto fermentovaná zelenina je navyše ľahšie stráviteľná ako v surovom stave.

Takže takéto pickles poteší nielen vaše trávenie, ale aj chuťové poháriky. Viaceré štúdie a výskumy dokázali, že fermentáciou sa zvyšuje nutričná hodnota potravín. V neupravenej podobe je to optimálne probiotikum, lebo obsahuje pre telo prospešné mikroorganizmy. Preto je dobré naložiť si ju aj na zimu, kedy máme menej vitamínov, menej čerstvej zeleniny.

recept na pickles

 

Jednoduchý recept na pickles

Pickles si môžete urobiť naozaj vo všeličoho a pekne vyskladať, aby bolo farebné a chutné. Tu je pár príkladov na kombinácie zeleniny, ktorá sa na pickles skvele hodí:

  • reďkev, cuketa, cibuľa, mrkva, (jablko), rasca
  • cvikla, kel ružičkový, nové korenie, bobkový list
  • cesnak medvedí, jablko, cuketa, pór
  • mrkva, cvikla, pór, kôpor, fenikel
  • reďkev, vodnica, kvaka, cesnak, chren, fenikel, klinček, koriander

Okrem spomínanej kapusty (červenej aj bielej), môžete teda do pickles použiť tiež uhorky, mrkvu, zeler, cuketu, cibuľu, brokolicu, karfiol, reďkovku, kaleráb, kel, dužinaté papriky… K tomu pridáte obľúbené bylinky a korenie, napríklad kmín, bobkový list, horčičné semienka, či kôpor. Pripravte si ešte morskú soľ, veľkú misu, strúhadlo a mixér.
To je všetko, poďme na to.

POSTUP

recept postupZeleninu, ktorú ste si vybrali pre svoje pickles, umyte a nakrájajte na jemno. Pokojne ju môžete dať nasekať v mixéri, čím si prácu výrazne uľahčíte, pretože krájanie je ten najprácnejší krok.

recept postupNásledne zeleninu môžete namiešať napríklad podľa tohto receptu: 1 kg červenej kapusty a 1 kg bielej kapusty, 0,5 kg mrkvy, 0,5 kg červenej repy, kôpor a morská (himalájska) soľ. Samozrejme, jednotlivé zložky môžete meniť podľa chute, alebo podľa toho, čo ste si kúpili/máte doma.

recept postupVšetku nakrájanú (nasekanú) zmes vložte do veľkej misy a veľmi jemne osoľte. Premiešajte vareškou a rukou stláčajte, aby sa chute prepojili. Uvoľní sa šťava – ochutnajte ju a dochuťte prípadne soľou, ak sa vám nezdá slaná. Soľ navyše podporí kvasenie. Môžete pridať spomínaný kmín, kôpor alebo svoju obľúbenú bylinku, či koreninu.

recept postupTúto zeleninovú zmes vložte do veľkej 5-litrovej fľaše, aby sa dostala až hore k hrdlu fľaše. Utlačte a potom zaťažte. Napríklad bavlnená vreckovka, na ňu ťažký kameň. Pod túto fľašu umiestnite hlboký tanier alebo nejakú nádobku, do ktorej sa bude zhromažďovať odtekajúca šťava. Je to prirodzený produkt kvasenia, priam želaný.

recept postupPickles fermentujte pri izbovej teplote asi 5 dní – vtedy je už dostatočne prekvasená. Následne si ju rozdeľte do menších pohárov a vložte do chladničky, ktorá zastaví fermentačný proces.
A máte hotovo. Môžete si pridávať ako prílohu k slaným jedlám, stačia dve lyžice.

pickles nakladaná zelenina

 

Niekoľko užitočných tipov

  • Môžete fermentovať aj väčšie kúsky zeleniny, nie strúhané či krájané. V tom prípade zeleninu naukladajte do nádoby a zalejte slanou prevarenou vodou.
  • Zelenina musí byť vždy ponorená v šťave. To zabezpečí, že medzi kúskami zeleniny nie je vzduch, ktorý je pri kvasení nežiadúci. Radšej dajte centimeter vody/šťavy nad zeleninu, nech je celá ponorená.
  • Ideálna teplota fermentácie je izbová teplota, čiže asi 22 stupňov Celzia. Priebežne zmes kontrolujte, znova postláčajte, aby púšťala zelenina šťavu.
  • Čím jemnejšie nasekaná, nakrájaná zelenina, tým rýchlejšie prebehne fermentácia. Keď po skvasení preložíte zeleninu do menších pohárov (a do chladničky), zalejte ich šťavou.
  • Namiesto soli môžete využiť aj umeocot. Čiže zeleninu nakrájate ako klasicky a na kilogram zmesi dáte 1 lyžicu umeoctu. Ak ho nemáte alebo neviete, čo to je – odporúčame prečítať si náš článok Umeocot. 5 dôvodov, prečo ho mať doma a ako ho používať.
  • Pri krájaní a nakladaní dávajte pozor na hygienu. Nôž, strúhadlo, či nádoby musia byť čisté, inak si pickles kontaminujete a budete ho musieť vyhodiť.
  • Pickles je vhodné aj pre deti – soli sa nemusíte báť. Tá funguje ako konzervant, navyše napomáha uvoľniť šťavu zo zeleniny. Čiže výsledné pickles stačí zbaviť šťavy, opláchnuť pod vodou a ponúknuť aj menším deťom.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.