Správne sprchovanie. Ktoré chyby robíme v sprche najčastejšie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sprchujeme sa takmer každý deň, niektorí už ani nemajú vaňu, ale je zaujímavé, koľko chýb robíme pri takejto bežnej činnosti. Poviete si – čo už je zložité na osprchovaní sa? Nuž, určite to nejako vášmu zdraviu neuškodí, ale rozhodne ani nepomôže. Ale prečo sa nevyhnúť chybám, keď o nich vieme a doprajeme tak svojmu telu lepšiu sprchu?
Tu je niekoľko najčastejších chýb a ako by malo vyzerať správne sprchovanie.

 

Správne sprchovanie a najčastejšie chyby

správne sprchovanieO sprchovaní kolujú mnohé mýty – správna teplota, šampónovanie, dĺžka sprchovania ap. Dôkladná hygiena je základom starostlivosti o telo a sprchovanie milujeme. Prečo si teda zbytočne škodiť? Napríklad vysušovaním pokožky, riskovaním, že dostaneme nejaké infekcie, ekzémy alebo zápaly? Pozrite si najčastejšie chyby pri sprchovaní.

ikona sprchaNevhodná kozmetika

Základ hygieny, ktorý by sme však mali vyberať starostlivo a s rozumom. Pozor na rôzne silné antibakteriálne mydlá a gély, ktoré pôsobia na pokožku agresívne – najmä ak ich používate niekoľkokrát týždenne. Vysušujú kožu a môžu časom spôsobovať šupinatosť, či podráždenie. Zvlášť pozor si treba dávať, ak už sme starší alebo máme citlivú pokožku. Môžete mať na pokožke prasklinky, na ktoré je vhodnejší hydratačný prípravok, alebo špeciálna kozmetika určená pre atopikov a ekzematikov.
Určite sa vyhýbajte produktom, ktoré obsahujú parabény, triklosan, syntetické farbivá, formaldehyd a laurysulfát sodný.

 

ikona sprchaPríliš horúca voda

Áno, najmä dámy majú rady horúcu vodu na pokožke, neraz sú zimomravé…ale horúca voda môže škodiť. Čiastočne síce zahreje svaly a uvoľní vás, prospeje psychike, zníži napätie, či úzkosť. No z dermatologického hľadiska zbavuje príliš horúca voda pokožku prirodzenej mastnoty, ktorá je pre ňu ochranným filtrom.
Ak ste muž a radi si napúšťate do vane horúcu vodu, môže to negatívne vplývať na vašu potenciuplodnosť.
Maximálna teplota vody by mala byť 43 stupňov, ideálna okolo 30 až 32 stupňov.

 

ikona sprchaUmývame sa príliš dlho

Ďalšia chyba, hoci to vieme pochopiť – po ťažkom dni si postojíme pod sprchou aj pätnásť, dvadsať minút. Je to príjemné, zmyjeme zo seba stres, únavu. No myslite na ekológiu, ale tiež zbytočné vysušovanie pokožky. Takže sprchujte sa maximálne desať minút.
Niektorí tiež tvrdia, že sa treba sprchovať každý deň, aby sme pomohli pokožke zbaviť sa nečistôt. Omyl, dermatológovia odporúčajú sprchovanie cca 3x týždenne, aby sme neničili ochranný filter pokožky. Denne si umývajte iba nohy, podpazušie a iné zvlášť znečistené časti tela.

správne sprchovanie

 

ikona sprchaNemydlite si celé telo

Podľa dermatológov by sme si nemali mydliť celé telo, ale len tie časti, ktoré sa dostatočne premasťujú a potia sa. Čiže tvár, podpazušie, oblasť triesel, nohy… Niektoré partie na tele sú prirodzene suchšie a tie stačí len opláchnuť vodou.

Opatrne tiež s rôznymi hubkami na umývanie. Mnohí sme vymenili klasické mydlo za tekutý gél a hubku, ale práve tá má vyššie riziko prenosu baktérií na kožu. Hubka je pórovitá, môžu tam uviaznuť odumreté bunky a takto zvyšujeme riziko zápalov.

 

ikona sprchaUtierať sa po umytí dosucha?

Poviete si – jasné, nebudem predsa chodiť po byte mokrý. Mnohí sa vyutierame dosucha, niektorí aj vydrhneme a natrieme telovým krémom, či olejom. Dermatológovia však odporúčajú skôr postupné vyschnutie, bez drhnutia uterákom. Vlhká pokožka je totiž lepšie pripravená prijať hydratáciu a následnú starostlivosť.
Keď necháte postupne vyschnúť vodu na svojej pokožke a ešte na mierne vlhkú natriete telový krém, ten akoby uzavrel na pleti tú vlhkosť. Takáto hydratácia svedčí pokožke viac, vydrží dlhšie a je prospešnejšia.

ranná alebo večerná sprchaPrečítajte si tiež
Je lepšia ranná alebo večerná sprcha?

 

ikona sprchaAko na intímne partie?

To je večná otázka – napríklad ženy by si mali v sprche umývať intímne partie iba vodou alebo vhodnou kozmetikou. Nie akýmkoľvek gélom, či mydlom. Zvyšuje sa tak riziko kvasinkových infekcií.
Tiež je dôležité utieranie po toalete a to spredu dozadu. Takéto umývanie by ste mali dodržiavať aj v sprche, aby ste prípadné baktérie z oblasti análneho otvoru nedostali do pošvy alebo močovej trubice. Spôsobíte si tak zbytočné zápaly.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.