Ste spokojní s tým, ako žijete? Ste naozaj šťastní?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak nie ste šťastní a nepáči sa vám ako žijete, vašou prvou úlohou je zistiť prečo. „Prestaňte obviňovať druhých a zamerajte sa predovšetkým na seba,“ radí don Miguel Ruiz, jeden z najvýznamnejších spirituálnych učiteľov, ktorý ovplyvnil život miliónom ľudí na celej planéte. Odporúča pýtať sa:
Čo si o sebe myslíte?
Za akého človeka sa pokladáte?
Čo vás naučili o sebe rodičia, priatelia a učitelia?

Neobviňujte nikoho – skúste iba, či vám to pomôže pochopiť, prečo nie ste spokojní so svojím životom. Neusilujete sa žiť podľa predstavy, ktorú vám v mysli vytvoril niekto iný? Cieľom všetkej tejto snahy je, aby ste sa mali radi presne takí, akí ste. A žili tak, ako žiť chcete. Len vtedy budete šťastní.

 

Prečo nie sme šťastní?

Ľudia trpia z rozličných dôvodov – podľa toho, o čo im v živote ide. No len čo si nájdu dôvod, zaoberajú sa ním dovtedy, kým sa nezmení na zvyk, ktorého sa už zbavujú ťažšie. Keď sa im to napokon podarí, vodí sa im lepšie a nemajú sa pre čo trápiť, chýba im to a radšej vždy nájdu nejaký dôvod.
„Môžeme povedať, že ľudia sú od utrpenia závislí. Ak nám všetko klape, predsa nájdeme niečo nedokonalé. Máme sa príliš dobre, aby to bola pravda. Musíme všetko pokaziť a potom sa cítime lepšie,“ píše don Miguel Ruiz vo svojej Malej knihe múdrosti.

Ťažko tento zvyk zlomíme, hlavne vtedy, keď si ho neuvedomujeme. Aj keď si ho uvedomíme a chceme sa ho zbaviť, nie je to jednoduché, lebo sme na ňom pracovali dlhé roky.
Jediný spôsob je postupovať opačne – zvykať si vidieť všetko ako krásne. Keď si začnete vážiť a obdivovať všetko, čo vidíte a s čím prichádzate do kontaktu, váš svet sa zmení. Všetko, čo vnímate, je krásne, lebo chápete, že všetko je umelecké dielo.

buďte šťastní

Ako byť šťastný

Existuje niekoľko jednoduchých krokov a uvedomení, ktoré vám pomôžu na ceste za šťastím a celkovej spokojnosti. Sú to jednoduché kroky, ktoré zvládne každý, no musí k nim pristupovať vedome a s dôverou.

✔Napríklad musíte si uvedomiť, že ste dokonalí jednoducho takí, akí ste. Je to prvý krok, a nie je ľahký. Nielen vy, ale pravdepodobne mnohí vo vašom živote vám už dlho, veľmi dlho hovoria niečo iné. Preto sa musíte cvičiť v akceptovaní a vnímaní seba ako dokonalých bytostí a musíte v tom vytrvať.

✔Nesústreďte sa na bolesť. Utrpenie je podľa dona Miguela Ruiza otázkou voľby. Nemusíte zameriavať pozornosť na bolesť. Keď sa na ňu sústredíte, bolesť zosilnie. No len čo sústredíte pozornosť na niečo iné, je to, akoby ste bolesť ignorovali. Pravdaže, bolesť ostáva, ale vy sa zaoberáte niečím, z čoho máte radosť. Takto môžete začať chápať, že bolesť sa odohráva v tele, ale utrpenie prebieha v mysli.

prečo byť šťastnýPrečítajte si tiež
Šťastie je…500 dôvodov, prečo byť šťastný.

✔Vážte si druhých. Keď sa snažíte ovládať druhých, keď ich nútite, aby robili, čo chcete vy, a verili, v čo veríte vy, znamená to, že si ich nevážite. V skutočnosti im hovoríte, že ich nepokladáte za dosť dobrých, dosť silných a dosť inteligentných, aby sa mohli rozhodovať sami, a že ich potrebujete presvedčiť o správnosti svojich názorov. Samozrejme, možno si myslíte, že im pomáhate, no nie je to pravda.
Druhých si budete naozaj vážiť až vtedy, keď ich prestanete presviedčať o svojich názoroch a presvedčeniach. Dáte im tak najavo, že sú dosť dobrí, inteligentní a silní, aby o svojom živote rozhodovali sami. Tak im naozaj pomôžete.

✔Nemajte pocity viny. Keď niekto na vás kričí, uvedomte si, že tento človek rieši niečo, čo vôbec nesúvisí s vami. Je to jeho osobný problém. Rovnako tak mohol kričať na hocikoho iného. Ak súhlasíte s tým, čo hovorí, potom to beriete osobne. Ak s tým nesúhlasíte jednoducho odídete a robíte si svoju prácu. Toto rozhodnutie je vaša dohoda. Činnosť druhého človeka nie je osobná. Nikdy nesúvisí s vami, dokonca, ani vtedy, keď s ňou súhlasíte.

Don Miguel Ruiz
Často počujem ľudí hovoriť: „Budem taký šťastný, keď to dostanem.“ Alebo: „Keď sa mi to podarí, budem taký šťastný.“ Na ceste za šťastím si títo ľudia kladú veľa podmienok, a keď sa im to podarí, zmenia ich alebo pridajú nové. Moja otázka znie – prečo čakať? Prečo nebyť šťastným už teraz?

 

Toto je jediná cesta

„Všetko, v čom sa cvičíte, sa napokon prejaví v každodennom živote,“ pripomína don Miguel Ruiz. „Už od detstva sme obklopení množstvom rozličných myšlienok a názorov. V čom sa ustavične zdokonaľujeme, v tom sa staneme majstrom. Môžete sa stať majstrom hnevu, majstrom odsudzovania, majstrom žiarlivosti. Záleží len na vás, pre čo sa rozhodnete.“

Keď chcete svoj svet zmeniť, lebo nie ste spokojní so svojím životom, nezabúdajte, že nikdy ho nezmeníte, ak budete chcieť zmeniť všetkých naokolo. Zbytočné by ste sa snažili zmeniť matku, otca, deti, milovanú osobu alebo hocikoho, koho poznáte – nikto sa nezmení len preto, lebo to chcete vy.
Svoj príbeh môžete zmeniť iba vtedy, keď v ňom zmeníte hlavnú postavu a hlavnou postavou ste vy. To je jediný spôsob. Keď zmeníte postoj k sebe, začne sa meniť všetko ostatné. Bude to ako zázrak.
Keď sa to stane, neznamená to, že sa zmenili okolnosti alebo ľudia. Zmenilo sa to, čo si o nich myslíte. Všetko sa začína zmenou zmýšľania o sebe. Pokúste sa to pochopiť a nájdete pravdu, ktorá vás vyslobodí…


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.