10 problémov, ktoré nevestám nedajú spávať. Ako ich vyriešiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plánovanie svadby je úžasné obdobie, hoci prináša so sebou aj veľa starostí a pochybností. No väčšinou je to jediný raz v živote a treba si to užiť. Každý to samozrejme vníma inak, každý pár je osobitý. Niekto chce mať dokonalú svadbu a všetko poctivo chystá – od svadobného rozpočtu, cez menu, výber miesta, oblečenie, výzdobu až po detailný program vo svadobný deň. Iní zariadia najdôležitejšie veci a nechajú to viac-menej na prirodzený priebeh. Existuje však 10 problémov, ktoré nevestám nedajú spávať a my vám poradíme, ako ich vyriešiť.

„Je pochopiteľné, že pri plánovaní takej dôležitej udalosti, akou svadba je, záleží na každom detaile, čo napätie ešte zvyšuje,“ tvrdí Zuzana Maliníková zo svadobnej agentúry Svadby podľa Ely. Ako však dodáva, každý problém má riešenie, a keď ho poznáte, skôr ako problém nastane, môžete mu predísť. A vyhnúť sa tak zbytočnému stresu.
Zuzana so svojou agentúrou zorganizovali už nespočetné množstvo svadieb a nedávno im vyšla aj kniha Svadby podľa Ely. Vynikajúca príručka od A po Z pre všetky budúce nevesty, ktorá poradí s organizovaním všetkých príprav aj samotného svadobného dňa.

 

10 problémov, ktoré nevestám nedajú spávať

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať1.Vybrala som správne XY?

Riešenie: Na začiatku plánovania sa rozhodnite, v akom štýle a farebnej kombinácii chcete mať svadbu, a potom sa tejto predstavy držte pri všetkých ďalších rozhodnutiach.
Pri dôležitých veciach ako svadobné šaty či fotograf vyberajte radšej z viacerých možností a nechajte si na to viac času, aby ste sa rozhodli správne.
Keď už sa pre niečo rozhodnete, pustite to z hlavy a posuňte sa na ďalšiu úlohu. Ak by ste mali počas celého plánovania držať v hlave nevyriešené veci a zvažovať, či ste sa rozhodli správne o tých vyriešených, určite by vám to nepridalo na pokoji.

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať2.Počasie

Riešenie: Počasie je jedna z vecí, ktoré nikto nemôže zaručiť ani ovplyvniť. Ak si na svadobný deň predstavujete nejaké konkrétne počasie (slnečný deň, romantické sneženie), skôr ako vyberiete dátum svadby, pozrite si štatistiky počasia v jednotlivých mesiacoch za posledné roky a vychádzajte z nich.
Ak plánujete svadbu vonku, pripravte si plán B, ak by počasie nevyšlo (možnosť presunu do vnútorných priestorov alebo možnosť postaviť nejaké kryté priestory vonku).

problémy, ktoré nevestám nedajú spávať

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať3.Je všetko zarezervované a vybavené?

Riešenie: Aby ste mali istotu, že je všetko zabezpečené a na nič nezabúdate, napíšte si hneď na začiatku veľmi podrobný zoznam všetkých úloh a vecí, ktoré treba zabezpečiť. Aj s termínom, dokedy majú byť zabezpečené a kto ich bude mať na starosti. Výborne vám v tom poslúži práce spomínaná kniha Svadby podľa Ely, kde je všetko podrobne rozpracované.
Vždy keď niečo vybavíte, vyčiarknite to zo zoznamu. Okrem toho, všetko radšej niekoľkokrát preverte, aby ste mali istotu, že každý dodávateľ s vašou svadbou počíta a vie, kedy a kam má prísť. Jednu kontrolu urobte asi mesiac pred svadbou a potom pre istotu ešte jednu niekoľko dní pred svadbou.
Dajte skontrolovať zoznam aj rodine, kamarátkam či kolegom. Možno niekomu z nich napadne nejaká drobnosť, na ktorú ste nemysleli. Viac hláv, viac rozumu.

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať4.Stihnem všetko zabezpečiť včas?

Riešenie: S prípravami svadby začnite v dostatočnom predstihu (9 – 12 mesiacov), aby ste mali istotu, že do svadby stihnete zabezpečiť všetko potrebné. Ak máte pocit, že je toho naozaj veľa, rozdeľte úlohy medzi svojich blízkych, najmä svadobné mamy vám s prípravami určite rady pomôžu. A hlavne si nezabudnite založiť plánovací kalendár, v ktorom budete mať poznačené všetky úlohy aj s aktuálnym stavom.

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať5.Rozpočet

Riešenie: Ak sa obávate, že vás svadba bude stáť viac, ako si môžete dovoliť, zostavte si hneď na začiatku podrobný rozpočet. Rozpíšte si jednotlivé položky, ktoré bude treba zabezpečiť, a priraďte k nim maximálne sumy, ktoré za ne môžete minúť.
Potom sa usilujte rozpočet dodržať pri zabezpečovaní každej z položiek. Vždy, keď niečo zabezpečíte, zapíšte si do tabuľky skutočnú cenu. Ak niekde prekročíte rozpočet, myslite na to, že inde budete musieť ušetriť, aby sa celková cena nenavyšovala.
A naopak, ak niekde ušetríte, môžete ušetrené peniaze minúť na niečo iné.

problémy, ktoré nevestám nedajú spávať

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať6.Zoznam hostí

Riešenie: Ak vás neobmedzuje priestor ani rozpočet, so zoznamom hostí by ste nemali mať problém. Ak však musíte niekde robiť kompromisy, najlepšie je začať tým, že si napíšete mená ľudí, ktorých určite pozvete (môže to byť najbližšia rodina, najlepší kamaráti, ľudia, ktorí vám pôjdu za svedkov, družičky či družbovia), potom si ešte každý z vás napíšte vlastný zoznam ľudí, ktorých by ste radi pozvali (s partnermi či bez nich), a nakoniec si svoje zoznamy spolu prejdite a urobte definitívny zoznam hostí. Pozývajte len ľudí, ktorých na svadbe naozaj chcete, a ústupky robte, len ak je to naozaj nevyhnutné.

problémy, ktoré nevestám nedajú spávať

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať7.Zasadací poriadok

Riešenie: Skôr ako začnete robiť zasadací poriadok pri stoloch, vypíšte si zo zoznamu hostí skupiny ľudí, ktorí sa poznajú. V prípade, že niektorí ľudia patria do viacerých skupín, zvážte, v ktorej z nich poznajú viac ľudí, prípadne, koho môžete presunúť do inej skupiny, ak už je stôl zaplnený.
Aby ste zasadací poriadok donekonečna neupravovali, urobte si malý plánik svadobnej sály. Z tvrdého papiera vystrihnite krúžky, štvorčeky či obdĺžniky, ktoré budú predstavovať stoly, a rozložte ich tak, ako by mali byť rozložené v sále. Potom na drobné lepivé papieriky napíšte mená hostí (môžete ich farebne rozdeliť na hostí nevesty a ženícha, mužov a ženy či rodinu a priateľov) a tie potom lepte k jednotlivým stolom. Keď budete chcieť niekoho presunúť, jednoducho ho odlepíte a presuniete k inému stolu.

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať8.Prípravy v deň svadby

Riešenie: Najneskôr večer pred svadbou si prichystajte na jedno miesto všetko, čo budete na druhý deň potrebovať počas príprav, a na druhé miesto veci, ktoré si chcete zobrať na svadbu. Okrem toho si pripravte podrobný časový plán celého dňa, do ktorého zahrniete aj čas na rodinu, jedlo, kávu, sprchu a pod.

svadba výročiaPrečítajte si tiež
Výročia svadby. Poznáte ich všetky?

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať9.Pôjde všetko podľa plánu?

Riešenie: Od začiatku plánovania majte svoj zoznam úloh a časový plán stále pri sebe. Každú úlohu, keď bude splnená, označte a všetky detaily prejdite s dodávateľmi radšej niekoľkokrát. Pripravte sa však aj na to, že sa môže vyskytnúť niečo neočakávané, čo neovplyvníte.
Ak budete pripravení na všetko, nemôže vás nič zaskočiť. Nezabudnite však na to podstatné, prečo vlastne celú svadbu organizujete, a tento hlavný dôvod si neustále opakujte. Ak ho budete mať stále na pamäti, drobné odchýlky od plánu vás určite nerozhodia. Keby aj náhodou niečo nevyšlo, tak ako ste chceli, aj tak to bude nádherný a výnimočný deň.

 

problémy, ktoré nedajú nevestám spávať10.Budú sa hostia baviť?

Riešenie: Aby sa vaši hostia počas večera stále a dobre bavili, dajte si záležať pri plánovaní programu na svadbu. Osvedčilo sa striedať tanečné kolá s programom, aby si mohli hostia oddýchnuť, ale nenechávať príliš dlhé pauzy, aby sa nerozutekali po priestore, alebo prípadne neopili. Ale pozor, aby svadba nebola „prepchatá“ programom (3 – 4 programové vložky úplne postačia) a hostia mali čas porozprávať sa a zatancovať si. Vhodné je program vytlačiť na kartičky a priložiť k menovkám na stole, aby hostia vedeli, kedy sa čo bude diať, a nezmeškali nič dôležité. Program môžete mierne upravovať aj počas večera, podľa toho, ako sa budú ľudia zabávať. Ak napríklad uvidíte, že sa dobre bavia na parkete, predĺžte tanečné kolo o ďalšie pesničky a pod.

To je 10 najčastejších obáv všetkých neviest. Včasnou a poctivou prípravou im však predídete. Výborným pomocníkom je kniha Svadby podľa Ely, môžete sa pozrieť aj na ich Facebook alebo na ponuku svadobnej agentúry.
Môžete sa tiež pozrieť na portál Mojasvadba.sk, ktorý patrí do skupiny Modrýkoník.sk. Prípadne Svadba.sk.
Z ďalších kníh vám môžeme odporučiť napríklad Svadba (Plat4M) alebo 12 mesiacov do svadby (Btapress) , no žiadna nie je taká komplexná a detailná ako Svadby podľa Ely (Ikar).


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.