Čo pripraviť z jahôd? RECEPT na jahodové tiramisu a jednoduchý jahodový sirup

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy milujete jahody? Na Slovensku sú veľmi populárne samozbery – desiatky jahodovísk, najmä na juhozápadnom Slovensku, ale aj na východe, či severe krajiny. Môžete si pozrieť priebežne aktualizované informácie o samozberoch (lokalita, cena ap.).
A keď už vyskúšate takýto samozber, nedá vám nazbierať len nejaké tie dve-tri kilá, ale rovno 10 kíl. Niekedy dokonca viac 🙂 Veď si ich zbierate vy sami, takže viete, čo trháte. Sú čerstvé, sladučké a za skvelú cenu (tá sa pohybuje okolo 3 eur podľa lokality).
No a potom začne uvažovanie, čo pripraviť z jahôd, keď ich je toľko. Určite si niečo zamrazte alebo urobte jahodovú dreň (tu nájdete naše recepty).
Samozrejme nesmie chýbať jahodová bublanina, či iný chutný koláčik. No a my sme vyskúšali jahodové tiramisu, ktoré si zamilujete. Plus jahodový sirup – rýchly a jednoduchý.

 

Čo pripraviť z jahôd?

čo pripraviť z jahôdJahodových receptov samozrejme existuje nespočetne veľa. Napokon, v spomínanom linku vyššie nájdete aj jahodové smoothie, jahodovú bublaninu, jahodovo-smotanovú zmrzlinu, jahodový džem, či jahodové pyré, ktoré si my radi dávame na lievance 🙂
Vyskúšajte aj tieto naše dva recepty:

Recept na jahodové tiramisu

Toto sme vyskúšali po prvý raz a nevedeli sme sa ho dojesť. Jemné, rozplýva sa na jazyku, sladučké…no proste skúste a neobanujete.

SUROVINY

  • jahody
  • 1 kelímok mascarpone
  • 1 smotana na šľahanie
  • salko
  • dlhé piškóty na tiramisu (môžu byť aj klasické)

jahodové tiramisu postup

POSTUP

jahodové tiramisu receptrecept postupUmyte a odstopkujte jahody. Pokrájajte ich na kúsky a dajte variť do hrnca. Postupne pustia šťavu a mierne sa rozvaria. Povarte ich tak 5-10 minút a následne priamo v hrnci rozmixujte tyčovým mixérom na tekutú zmes. Odložte nabok a nechajte vychladnúť.

recept postupPripravte si krém: vyšľahajte sladkú smotanu, potom do nej pridajte syr mascarpone, lyžicu salka a poriadne rozmiešajte.

recept postupA ideme skladať poháre (môžete použiť poháre alebo misky): na spodok dáte piškóty, polejete jahodovou zmesou, na to dáte krém z mascarpone a šľahačky. Opäť piškóty, jahodová zmes a krém. Môžete si pohár vyskladať podľa seba a podľa množstva surovín.
Dáte do chladničky schladiť a máte hotovo: lahodné letné osvieženie. Maškrta pre priateľov, návštevu…alebo pre vás 🙂

 

Recept na jahodový sirup

čo pripraviť z jahôd - jahodový sirupLahodný sirup z jahôd, ktorý máte za polhodinku pripravený. Potrebujete:

  • 1 kg jahôd
  • 3 hrnčeky studenej vody
  • 2 hrnčeky kryštálového cukru
  • 1 citrón

POSTUP:

recept postupUmyte jahody a odstopkujte ich. Potom ich nakrájajte na kúsky a dajte do hrnca. Zalejte vodou a za občasného miešania priveďte do varu. Teplotu následne znížte a varte asi 15 minút.

recept postupJahodovú šťavu preceďte cez sitko do druhého hrnca, pridajte cukor a šťavu z jedného citróna. Premiešajte a priveďte k varu. Znížte teplotu a povarte asi 5 minút. Ak sa tvorí pena, odoberte ju.

recept postupHorúci sirup nalejte do čistých sklenených fliaš, ktoré potom na polhodinku obráťte hore dnom. Alebo naležato, ako sme to urobili my pri fľaškách.
Dajte do špajze a máte jahodový sirup na zimu 🙂

čo pripraviť z jahôd - jahodový sirup

Foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.