Ako si nájsť správne vzťahy a viesť naozaj dobrý život?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno sa aj vy občas zamyslíte nad tým – čo je kľúčom k dobrému životu? Ako byť v živote šťastní? Mnohé výskumy, ktoré prebiehali na tisíckach ľudí a niekoľko desaťročí majú jasnú odpoveď: nie je to bohatstvo, ani úspech, ale sú to dobré vzťahy s ľuďmi. Tými najbližšími, s priateľmi, s kolegami. Nemusí ich byť veľa, no mali by ste si ich pestovať, aby ste po čase zistili, že máte naozaj plnohodnotný a zmysluplný život.
Vyskúšajte sa zamyslieť nad svojimi vzťahmi a ľuďmi, s ktorými trávite najviac času. Či sú tí správni, či vás posúvajú dopredu, podporujú…alebo zostávate v niektorých vzťahoch len z núdze alebo zotrvačnosti. Viete, s kým sa vlastne stretávate a ako si vytvoriť tie správne vzťahy? Poradíme.

S kým sa vlastne stretávate?

Skúste sa na chvíľu zamyslieť nad vzťahom s človekom, na ktorom vám veľmi záleží a ktorého si veľmi vážite, ale nie ste v osobnom kontakte tak často, ako by ste chceli. Nemusí ísť o ten najdôležitejší vzťah, ale pokojne len s niekým, kto vás vždy dokáže povzbudiť a vie vám dodať energiu. A možno by ste sa chceli s ním viac stretávať.

Vytvorte si užší zoznam „kandidátov“ a nakoniec si z neho vyberte jeden vzťah (nemôže ich byť viac) a začnite o ňom uvažovať. Pokúste sa spomenúť si, kedy ste sa s týmto človekom videli naposledy a ako ste sa vtedy cítili.

  • Boli ste šťastní, cítili ste sa takmer neporaziteľní?
  • Vnímali ste, že vám rozumie, že vás chápe?
  • Možno ste sa spolu aj poriadne nasmiali a všetky problémy vám odrazu pripadali akési menšie.

Teraz sa zamyslite nad tým, ako často sa s týmto človekom stretávate. Každý deň? Raz za mesiac? Raz za rok? Dajte si tú námahu a spočítajte, koľko hodín ročne spolu strávite. Výsledok si zapíšte – je to dôležité.

ako si vytvoriť správne vzťahy

Nájdite si tie správne vzťahy

Výsledok vás možno ohromí. Pravdepodobne to budú desiatky hodín, nanajvýš pár dní za rok. Z 365 dní možno dva-tri dni. S človekom, ktorý vás vie nabudiť, potešiť, dodať energiu….ktorý vás podrží, inšpiruje vás.
Nie je to málo?

Toto malé zamyslenie vás nemá vystrašiť, ale skôr by ste sa mali zamyslieť, koľko času naozaj venujete ľuďom, ktorých máte radi a na ktorých vám záleží. Samozrejme, že to neznamená, že teraz sa budete so všetkými stretávať, vyhľadávať ich a budete tomu venovať všetok voľný čas. To nie, treba rovnováhu aj v tomto smere.

kniha dobrý životVäčšina z nás však má dobrých priateľov a príbuzných, ktorí nás vždy dokážu povzbudiť a vždy nám dodajú energiu, no s ktorými netrávime toľko času, koľko by sme chceli. Udržiavate osobnejší kontakt práve s takýmito ľuďmi, ktorí pre vás veľa znamenajú,“ tvrdia skúsení autori Robert Waldinger a Marc Schulz v knihe Dobrý život a ako ho dosiahnuť.

Existuje vzťah, z ktorého by ste mohli vy aj druhá strana vyťažiť viac, keby ste sa stretávali častejšie? Máte k dispozícii takmer neobmedzené možnosti, len ich musíte objaviť.

Ak vo vzťahoch, ktoré považujete za najdôležitejšie, urobíte niekoľko malých zmien, budete sa cítiť výrazne lepšie a pozitívne to ovplyvní aj vaše vnímanie toho, ako žijete. Možno máte priamo pod nosom bohatý zdroj energie, ktorý však nevidíte, pretože ste podľahli neodolateľnému čaru televízie a sociálnych médií alebo vám všetok čas zaberajú povinnosti.

10 právd o vzťahochPrečítajte si tiež
10 právd o vzťahoch, na ktoré často zabúdame.

Urobte si zoznam chcených ľudí

Spomínaní autori v knihe pekne popisujú, ako si vytvoriť dobrý život vďaka správnym vzťahom. Ukázalo sa tiež, že dôležité je najmä to, koľko času trávi človek s inými ľuďmi. Urobili rozsiahly prieskum experiment a zistili že respondenti boli šťastnejší počas dní, keď boli dlhšie v osobnom kontakte s inými ľuďmi.

Preto radia v prvom kroku urobiť si prieskum, akých ľudí máte okolo seba. Vytvorte si zoznam 10 ľudí, bez ktorých by ste si nevedeli predstaviť svoj život.
Vypíšte si tiež ľudí, s ktorými sa stretávate častejšie, alebo s nimi trávite viac času – známi, kolegovia, priatelia. A pridajte si k tomu ohodnotenie, či je ten vzťah viac obohacujúci, alebo skôr škodlivý. Či je neutrálny, zaťažuje vás, vysáva z vás energiu ap.
V knihe presne popisujú, ako postupovať, ako vyberať, hodnotiť a čo z toho napokon vzíde. Zistíte, ktorí ľudia a vzťahy sú pre vás skutočne inšpiratívne, obohacujúce a niečo vám prinášajú. A ktoré udržiavate len zo zvyku alebo zotrvačnosti.

Foto: Grada.sk Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.