Ako namontovať garnižu? Poradí si aj menej zručný majster

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Potrebujete závesný systém? Správny výber je dôležitý ako z estetického hľadiska, tak aj z toho funkčného. Kde ale zamerať v obchode pozornosť? Najčastejším spomenutým systémom je v našich končinách garniža.
Ešte pred jej výberom sa zamyslite, akým vzhľadom by mala disponovať. Prihliadajte na to, aby ladila so záclonami alebo závesmi, ale aj na typ materiálu a jej hmotnosť. Ak ste už dospeli do štádia, že ste sa vybrali tou správnou cestou, nepodceňte jej namontovanie.

Aké náradie si bude vyžadovať ich inštalácia?

Pred samotnou montážou si pripravte všetko potrebné. Pravdepodobne sa totiž nezaobídete bez náradia ako skrutkovač, vŕtačka, vrtáky, hmoždinky, pásky či silné montážne lepidlo.
Pri vrtákoch a hmoždinkách sa prispôsobte povrchu steny a stropu, na ktorom bude garniža visieť. Zíde sa vám aj pravítko a vodováha.

Postup krok za krokom pre montáž na stenu

  1. Pri samotnej montáži si správne určite miesto, kde sa bude nástenná garniža nachádzať. Ideálne by mala byť namontovaná v dvoch tretinách vzdialenosti medzi horným rámom okna a stropom. Vzdialenosť od steny by mala byť minimálne päť centimetrov (záleží aj od nástenného nosníka).
  2. Precízne si ju zmerajte a označte miesta na navŕtanie otvorov. Pri tejto činnosti si pomôžte hadicou od vysávača, aby ste sa zbavili prašnosti. Priemer otvorov by mal zodpovedať priemeru hmoždiniek.
  3. Hmoždinky skryte zatlčením gumovým kladivom do otvoru tak, aby netrčali, resp. boli zarovno so stenou. Následne pomocou skrutiek upevnite konzoly (držiaky na garniže) k hmoždinkám a nasuňte tyčovú garnižu.
  4. Nezabudnite ani na ozdobnú koncovku a následné umiestnenie žabiek a háčikov na záclony, a to rovnomerne.

Pozn.: O niečo špecifickejšie postupy sa vyžadujú pri stropnej garniži alebo tej bez nutnosti vŕtania. 

domáci majsterPrečítajte si tiež
Domáci majster. 5 tipov pre kúpeľňu a toaletu. 

Stropné koľajnicové garniže aj pre atypické priestory

Veľkej popularite sa aj v našich končinách tešia stropné koľajnicové garniže. Vyznačujú sa svojou nenápadnosťou, niekedy dokonca aj neviditeľnosťou. Sú ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí si potrpia na moderný a čistý vzhľad miestnosti.

Problémy nenastanú ani pri rohových alebo veľkých oknách. Dajú sa dokonca vyrobiť aj pre zaoblené priestory. Pri ich výbere sa môžete vybrať cestou jednoradových a dvojradových prevedení. Po čase určite oceníte ich dlhú životnosť a odolnosť.

TS, foto: auremar / Adobestock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.