Domáci majster. 5 tipov pre kúpeľňu a toaletu. Krok za krokom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nie ste práve domáci majster, ale potrebujete si urobiť drobné opravy sami? Máme pre vás niekoľko tipov na drobnosti, ktoré sa vám môžu udiať v kúpeľni a WC: či už je to upchaté umývadlo alebo záchod. Možno máte zájdené škáry medzi obkladačkami – poradíme, ako ich efektívne vyčistiť. Krok za krokom sa tiež dozviete, ako odmontovať sifón a vyčistiť ho. A tiež ukážeme, ako sa zbaviť vodného kameňa na kohútiku, aj v záchodovej mise.

 

Domáci majster a 5 tipov pre vás

Najlepšie je, že s mnohými drobnými domácimi prácami si poradíte aj sami. A to aj v prípade, že nie ste veľmi zručný. A ďalší bonus navyše – nepotrebujete drahé prípravky, či náradie. Naši starí rodičia si vedeli pomôcť rôznymi bežnými vecami, ako bol ocot, sóda bikarbóna, soľ, či obyčajná plastová fľaša.
Práve v jednoduchosti je sila a nielenže ušetríte, ale chránite aj životné prostredie. Tak do toho, inšpirujte sa skúsenosťami našich predkov.

ikona majster1. AKO PREČISTIŤ UMÝVADLO?

Vlasy, malé „zabudnuté“ predmety, zvyšky mydla a iné organické nečistoty. Poznáte to, však? Aj takéto drobné kúsky dokážu poriadne upchať umývadlo, takže voda neodteká vôbec, alebo veľmi pomaly. A keď sa upchá sifón, vtedy už treba zakročiť.

Budete potrebovať: gumový zvon, kombinačky, drevený klin, vedro, kefu s rúčkou, lepiacu pásku. Zaberie vám to tak 20 minút.

Nepoužívajte chemické čističe, ktoré sú síce pohodlnejšie, ale sú vyrobené na báze hydroxidu sodného. Ten môže popáliť pokožku aj oči. Takže ak už musíte, nasaďte si ochranné okuliare a gumené rukavice.

Na upchaté umývadlo je vhodný legendárny gumený zvon. Umiestnite ho nad odtok a malými pohybmi spredu dozadu sa pokúste uvoľniť prekážku, ktorá je príčinou upchatia. Potom zvon smelo potiahnite, aby nasal zvyšky nečistôt. Zachyťte ich skôr, ako sa dostanú naspäť do odtoku.

kutil

Ako vyčistiť sifón

Ak nemáte po ruke chemický čistič odpadu ani zvon, ostáva už len odmontovať sifón. Najprv si nachystajte vedro alebo dostatočne veľký lavór a umiestnite ho pod umývadlo, aby doňho mohla vytiecť voda z odtoku. Rukou alebo kľúčom uvoľnite prstence alebo dno sifónu. A tu je postup krok za krokom z knihy Ako zatĺcť klinec:

  1. V kovových aj v plastových sifónoch bez čistiaceho otvoru sa horšie zachytávajú nečistoty, ale výhodou je, že z nich nemôže vytekať voda. Pri ich demontáži treba uvoľniť dva prstence.
  2. Plastové sifóny majú priehradku, ktorá zachytáva pevné častice. Odmontovať sa dajú jednoducho rukou, netreba nijaké náradie. Sú odolné proti kyselinám, ale pozor na rozpúšťadlá!
  3. Odmontujte sifón inštalatérskymi kliešťami (blickami), pričom dávajte pozor, aby ste neotáčali celým systémom. Pomocou dreveného klinu v kolene zabránite pretočeniu.
  4. Pozor! Vedro musí byť dostatočne veľké, aby zachytilo všetku vodu z umývadla. V opačnom prípade vám hrozí potopa. Presvedčte sa, či sa vyplavili všetky nečistoty.
  5. Sifón vyčistite okrúhlou štetkou, ktorá odstráni mastnoty a usadeniny, ktoré spomaľujú prietok vody a zachytávajú ďalšie nečistoty.
  6. Demontáž sifónov s dnom je omnoho jednoduchšia, navyše sa v nich perfektne zachytávajú nečistoty. Aby ste sifón pri demontáži nepoškodili, oblepte ho lepiacou páskou.

Dobrá rada: Ak umývadlo často nepoužívate, občas doň pustite vodu, aby sa v sifóne doplnila. Alebo doň nalejte trocha obyčajného oleja či glycerínu, tie sa nevyparia.

 

ikona majster2. AKO VYČISTIŤ ŠKÁRY NA OBKLADAČKÁCH?

Budete potrebovať rukavice, lúh alebo savo, hmotu z jedlej sódy, šťavu z citróna, špongiu, zubnú kefku. Zaberie vám to cca hodinu.

Nasledujúcu zmes poznali aj naše staré mamy. Podľa výberu zmiešajte trocha vody s lúhom alebo trochou čistého sava. Prípadne si vyrobte hmotu z jedlej sódy a citrónovej šťavy. Samozrejme, sú aj ďalšie možnosti, najmä s kyselinou chlorovodíkovou, ale radšej sa vyhnite týmto toxickým produktom. V každom prípade pri práci s týmito látkami majte rukavice. Môžete použiť aj zubnú kefku, najmä ak použijete sódu zmiešanú s citrónom.

Nechajte pôsobiť niekoľko minút, potom škáry vyšúchajte tvrdou kefkou. Nakoniec dobre opláchnite. Postupujte po malých plochách. Aby sa škáry nešpinili, myslite na ich pravidelnú údržbu mydlovou vodou alebo roztokom sava.

obkladačky kúpeľňa

 

ikona majster3. AKO ZBAVIŤ KOHÚTIK VODNÉHO KAMEŇA?

Z vášho kohútika už netečie voda tak, ako v čase jeho veľkej slávy? Asi sa v ňom usadil vodný kameň. Pomoc je ľahká – budete potrebovať plastovú fľašu, orezávač, lepiacu pásku a ocot.

Vezmite si plastovú fľašu s uzáverom a orezávačom odrežte hrdlo tak, aby vám ostala krátka, úzka rúrka. Vsuňte chrlič vody do hrdla. Pripevnite ho o rameno kohútika lepiacou páskou.
Do provizórnej nádobky vlejte vlažný alebo horúci ocot. Dbajte o to, aby bolo rameno ponorené. Nechajte pôsobiť celú noc.
Na druhý deň ráno šikovnú plastovú pomôcku odmontujte a očistite kohútik čistou vodou.

 

ikona majster4. AKO ZBAVIŤ WC VODNÉHO KAMEŇA?

Záchodová misa sa jednoducho po čase zanesie vodným kameňom, čo nevyzerá práve lákavo. No pomoc je ľahká.
Do rozprašovača nalejte pohár vlažného octu. Rozprášte ho po okrajoch záchodovej misy. Vysteľte steny misy toaletným papierom (nech sa kúsky papiera čiastočne prekrývajú). Znova celú plochu postriekajte octovým roztokom. Nechajte pôsobiť hodinu. Spláchnite toaletný papier. Záchodovou kefou misu vyšúchajte.
Aby povrch žiaril, opakujte pravidelne (už bez papiera). A ak vodný kameň stále drží, do octu pridajte lyžičku jedlej sódy. Bikarbonát znásobí odvápňovaciu schopnosť octu.

naši predkovia a osvedčené tipy a trikyPrečítajte si tiež
19 tipov a trikov, ktorými sa riadili naši predkovia.

 

ikona majster5. AKO PREPCHAŤ ZÁCHOD?

Každému sa občas upchá záchod, s tým nič nenarobíte. Stačí vám však ocot, soľ, jedlá sóda, plastová fľaša a sanitárna špirála.

Ak záchod nie je veľmi upchaný, použite 200 g jednej sódy, 20 cl octu a 200 g soli. Všetko zmiešajte v nádobke a vlejte do upchanej kanalizácie. Počkajte aspoň 30 minút. Potom stačí do potrubia vliať za vedro horúcej, až vriacej vody.

Ak je upchanie vážnejšie, profesionáli používajú krtka. Je to sanitárna špirála, ktorá má na konci kefu alebo vrtáčik. Stačí ju strčiť do kanalizácie a otočnými pohybmi uvoľniť prekážku. Nemáte špirálu? Vezmite zo skrine drôtený vešiak, rozložte ho, aby vznikla tyčka s háčikom na konci, a použite namiesto špirály.

Zdroj a foto: kniha Ako zatĺcť klinec, internet, Shutterstock, Pixabay.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.