Robíte to niekoľkokrát týždenne, možno občas aj denne: vezmete z chladničky vajíčko, rozklepnete a škrupinu hodíte do koša. A to je škoda, pretože škrupiny z vajíčok môžete ideálne zrecyklovať a využiť na rôzne veci. Vedia vám priniesť tiež úžitok ako vaječné bielko a žĺtok. Poradíme 9 tipov, ako škrupinu využiť.
Ako využiť škrupiny z vajíčok
Vaječné škrupiny obsahujú množstvo vápnika, ktorý je prospešný pre zdravé kosti, kĺby, či pevné zuby. Pred ich konzumáciou treba škrupiny špeciálne spracovať, aby ste si neublížili. Musí ísť o zdravé, čisté vajíčko – škrupinu dajte na plech a nechajte piecť asi 15 minút v rozohriatej rúre na 180 stupňov Celzia. Potom ich nechajte samovoľne vychladnúť a rozdrvte ich na jemný prášok (napríklad v mixéri alebo mažiariku).
Tento prášok vsypte do uzatvárateľnej nádoby a môžete priebežne pridávať do jedla ako sú jogurty, smoothie, polievky a omáčky ai. Pôsobí to ako prevencia pred rednutím kostí, pomáha kĺbom, či proti osteoporóze.
Tu sú ďalšie tipy, ako využiť vaječné škrupiny:
Čistý riad
Ak máte doma poháre, vázy, či nádoby, ktoré majú netypický tvar a nedajú sa vám dôkladne umyť, pomôžu vám práve škrupiny z vajíčok. Nadrvte ich na maličké kúsky, nasypte dovnútra, prilejte pár kvapiek citrónovej šťavy a dolejte vodou. Nechajte odstáť, občas s nádobou pretrepte, aby ste obsah premiešali. Usadeniny sa ľahko rozpustia a ostré hrany škrupín špinu odstránia.
Podobne škrupiny vyčistia šálky zájdené od kávy, či čaju. Podrvte škrupinky, premiešajte s citrónovou šťavou a touto zmesou čistite zájdené miesta.
Obal na bylinky
Z čistých vaječných škrupín si urobte obaly na bylinky alebo klíčky, ktoré sú doslova vitamínovou bombou. Skvelá je žerucha, ktorá sa hodí do nátierok, na chlebík. Mungo klíčky, fazuľa ap.
Vaječné škrupiny postavte do obalu od vajec, dovnútra dajte kúsok namočenej buničiny a nasypte semienka. Minizáhon postavte na parapet, kde je dostatok svetla a tepla. Už o týždeň budete mať prvú „úrodu“.
Škrupiny môžete použiť aj na naklíčenie sadeničiek jarnej zeleniny. Naplňte ich vlhkým substrátom na výsev a zasejte semienka. Keď vyklíčia, môžete celú sadeničku aj so škrupinou zasadiť do pareniska alebo na záhon do záhradky.
Ideálne do záhradky
Ak už na nič iné, využite škrupiny z vajec do kompostu. Tam sa postupne rozložia a budú zdrojom vápnika pre vaše rastliny. Ak máte doma vermikompostér, môžete ich pridať aj tam. Predtým ich však umyte a rozdrvte na menšie kúsky.
Vaječné škrupiny fungujú ako účinné hnojivo. Rastlinám pomáhajú najmä minerály a vápnik, čiže sa osvedčili pri paradajkách, paprike ap.
V záhradke škrupinu využijete aj ako odstrašovač slimákov. Rozsypte okolo rastliny (šalátu, špenátu ap.) rozdrvené vaječné škrupiny. Ostré hrany zabraňujú slimákom, aby sa dostali k rastlinke…a snáď sa po čase vzdajú a presunú sa do ďalšej záhrady 🙂
Tinktúra na uštipnutie
Vyskúšajte aj tento tip: škrupinu dajte do zaváraninového pohára a zalejte jablčným octom. Nechajte niekoľko dní lúhovať. Škrupiny sa vplyvom octu rozpadnú a uvoľnia vápnik, čím vznikne octan vápenatý. Ten sa bežne nachádza v liečivých krémoch na opuchy. Ak vás najbližšie niečo uštipne, potierajte miesto touto tinktúrou párkrát za deň. Uštipnutie sa rýchlejšie zahojí, nebude svrbieť a opuch sa stiahne.
Vyčistia pleť
Ďalší vynikajúci nápad, ako využiť prášok z vyčistených vaječných škrupín. Zmiešajte ho s rozšľahanými bielkami a vypracujte jemný krém. Naneste na pleť a nechajte asi pätnásť minút pôsobiť. Potom umyte.
takáto „škrupinková“ maska pleť vyživuje, spomaľuje tvorbu vrások a zvláčňuje pokožku.
Belšia bielizeň
Áno, vaječné škrupiny sú výborným pomocník pri bielení. Či už ide o biele plachty, povlečenie na vankúš alebo paplón, prestieradlá, utierky ap. Skúste ich vyprať so škrupinami z vajec. Do bubna práčky pridajte k bielej bielizni pevné plátenné uzavreté vrecúško s čistými bielymi škrupinkami. K nim pridajte aj pár plátkov citróna.
Po vypraní bielizeň rozložte za slnečného dňa na stoličky alebo preveste cez šnúry. Jemne ich pokropte vodou, ideálne rozprašovačom a slnko z nich vytiahne ešte viac bielej farby, ktorá vystúpi na povrch.
Zdravé kŕmenie
Ak máte doma sliepky alebo korytnačku, nevyhadzujte škrupiny. Vyčistite ich, rozdrvte na prášok a pridávajte ich zvieratkám do krmiva. Domáce vajíčka budete mať oveľa kvalitnejšie, žltšie. A korytnačka zasa bude mať pevnejší pancier.
Niektorí ľudia pridávajú takto namleté škrupiny aj do krmiva pre psov. Vďaka tomu budú mať pevné kosti, zdravý chrup a lepšiu imunitu.
Takisto pomôžu vtákom pred a počas kladenia vajíčok, kedy potrebujú vyššiu dávku vápnika. „Upečte ich“ v rúre, ako sme písali vyššie, rozdrvte, dajte na misku a zaveste niekde v záhrade. Môžete ich aj premiešať so zrniečkami, či iným vtáčím jedlom.
Prečítajte si tiež
Praktické tipy, ako vám vajíčka vydržia dlhšie čerstvé.
Veľkonočná dekorácia
Škrupiny z vajíčok využite pri výrobe veľkonočných dekorácií – na vence alebo ozdobné hniezda na sviatočný stôl. Škrupiny dôkladne umyte, zbavte blán a nechajte variť asi päť minút vo vriacej vode. Potom ich rozložte na čistú utierku a nechajte dôkladne uschnúť.
Ak chcete zachovať celú škrupinu, vajíčko vyfúknite. Vezmite silnú ihlu a na oboch stranách urobte do vajíčka dierky. Prepichnite ihlou aj blanu a potom vyfúknite vajíčko do hrnčeka. Škrupinu opatrne opláchnite vodou.
Vyfúknuté vajíčka môžete navliecť na stuhy, alebo otvory zalejte bielym voskom a škrupiny namaľujte.
Foto: Pixabay.com, Stocksnap.io