5 izbových rastlín, ktoré vás upokoja, zbavia stresu a zlepšia oddych

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedci už dávno dokázali, že niektoré kvety znižujú stresový hormón kortizol. Že isté izbové rastliny vypúšťajú do vzduchu látky, ktoré pôsobia relaxačne a znižujú napätie.
Ešte v roku 1989 urobila vesmírna agentúra NASA prelomové zistenia o schopnosti niektorých izbových rastlín čistiť vzduch, ovplyvňovať našu náladu, dodávať nám energiu. Neskôr to potvrdil aj austrálsky výskum a podľa neho stačí umiestniť do priestoru minimálne tri rastliny na osobu a tie napríklad vyčistia až 75 % prchavých organických zlúčenín zo vzduchu. Prípadne zvoľte vhodné rastliny, ktoré vo vás podporia prúdenie energie, upokojujú alebo prispejú k lepšiemu oddychu.

5 izbových rastlín, ktoré upokojujú

Píše o nich aj David Domoney, certifikovaný záhradník, ktorý má vlastný televízny program a je aj záhradníkom celebrít. V slovenčine mu vyšla kniha Izbová rastlina zmenila môj život. V nej píše nielen o správnej starostlivosti o izbovky, ale tiež ktorá rastlina je na čo vhodná. Máme pre vás 5 tipov na izbové rastliny, ktoré upokojujú a zlepšujú oddych.

1. Fikus malolistý

Fikus malolistý je azda najznámejšia izbová rastlina. Prispôsobivosťou, krásou a schopnosťou čistenia vzduchu vám zaručene zlepší život, jemné lesklé oválne listy zas vytvárajú výrazný interiérový prvok.

Listy fikusu dokážu pomôcť zmierniť riziko podráždenia nosa, úst a hrdla spôsobeného vdychovaním formaldehydu zo syntetických tkanín a xylénu spôsobujúceho závraty. Ďalej bolesti hlavy a zmätenie, pochádzajúceho z farieb, gumy a tlače.

O fikuse a príbuzných figovníkoch sa oddávna verí, že vyžarujú pozitívnu energiu a sú dôležití pre mnohé vierovyznania vrátane islamu, hinduizmu a obzvlášť budhizmu, keďže podľa legendy Buddha dosiahol osvietenie práve pod figovníkom.
Pozor, živica fikusu môže byť škodlivá, preto ho držte mimo dosahu detí, domácich miláčikov a kohokoľvek alergického na latex.

Vyžaduje si minimálnu teplotu 10 °C a miesto s nepriamym slnkom. Dosahuje výšku 3 m a šírku 2 m, pričom rastie pomerne rýchlo. Pre potrebu odstránenia neživých častí či tvarovania a obmedzenia rastu sa dá zastrihávať.

Saďte do hlinitej pôdy s prídavkom jemnej kôry pre zvýšenie priepustnosti.
Pozor na prílišné polievanie. Pôdu udržujte vlhkú počas vegetačnej fázy, v zime zálievku obmedzte. Každé 4 týždne pridajte do zálievky hnojivo s vysokým obsahom dusíka.

fikus-5-izbovych-rastlin

2. Aloe vera

Aloe vera pomôže zmierniť podráždenie uší, nosa i hrdla znížením množstva formaldehydu vo vzduchu, ktorý sa vyparuje z čističov domácností a mydlových výrobkov.
Gélová miazga z vnútra listov vám upokojí slnkom spálenú pokožku alebo ju použite ako prírodný zvlhčovač pokožky.
Obsahuje auxín a giberelíny – protizápalové rastlinné hormóny, ktoré pomôžu zmierniť jazvy, strie, akné a známky starnutia.

Obľubuje priame slnko alebo svetlé miesta bez priameho slnka a teplotu 20 – 25°C, v žiadnom prípade menej ako 10 °C. Rastlina dosahuje výšku 60 cm. Rozmnožuje sa prízemnými výhonkami, množenie však môže byť obmedzené menšou veľkosťou črepníka.

Na presadenie použite priepustný substrát s množstvom drobného štrku. Presaďte ju, keď má príliš veľa výhonkov alebo ich odstráňte, zasaďte a darujte. Polievajte ju každé 3 týždne na jar a v lete, aby boli listy stále plné, medzitým nechajte pôdu preschnúť. V zime postačí zálievka raz mesačne.

aloe veraPrečítajte si tiež
Všetko o aloe vera. Liečivé účinky,
príprava gélu, pestovanie, kozmetika.

3. Dendróbium

dendrobium-5-izbovych-rastlinTieto do výšky sa týčiace krásky zdobia kvety od spodku až po vrch. Niektoré z týchto orchideí kvitnú čistými, upokojujúcimi bielymi kvetmi, aby vám pomohli zbaviť sa stresu, ich sladká ovocná vôňa vás osvieži a dodá novú energiu.

Jej listy dokážu odstrániť toluénové toxíny zo vzduchu, ktoré sa uvoľňujú z farieb, lepidla a lakov na nechty. Ako viete, môžu škodiť centrálnej nervovej sústave. V noci dokáže uvoľňovať kyslík, preto sa skvele hodí na nočný stolík, bude vám na osoh počas spánku.
Pekné kvety nebudú len osviežením pre vaše oči, majú lahodnú ovocnú vôňu, pripomínajúcu jahody a maliny. Vôňa vás upokojí a zlepší vám náladu.

Dorastá do výšky až 60 cm a šírky 30 cm. Je veľmi ťažká. Najlepšie bude rásť priviazaná o kolík, aby steblo rástlo pekne vzpriamene. Znesie tesný črepník, ktorý by mal mať veľa drenážnych otvorov. Uprednostňuje prekyprený, dobre priepustný zmesový substrát.
V lete ju roste každý deň a polievajte, keď je povrch pôdy suchý. Hnojte pri každej tretej zálievke. V zime udržujte pôdu suchšiu.

4. Lopatkovec Mauna Loa

Lopatkovec má čistý biely tulec, ktorý navodzuje pocit harmónie a pokoja. Jeho funkciou je chrániť pravé kvety, zároveň však nádherne kontrastuje s lesklými zelenými listami. Vo vašom príbytku vám tieto upokojujúce farby pomôžu uvoľniť stres a napätie.

Ako napovedá jeho anglické meno (peace lily), lopatkovec je plný pozitívnej, pokojnej energie, ktorá vás povzbudí. Kvitne pravidelne, je nenáročný a skvelý v čistení vzduchu. Nádherný kontrast medzi tmavozeleným lesklým lístím a bielymi listeňmi dodá vášmu príbytku vyberaný a elegantný dojem.

So svojimi širokými listami je naozaj jedným z najlepších čističov vzduchu. Pomôže vám zachovať si čistú hlavu odstránením veľkého množstva benzénu, formaldehydu, trichlóretylénu a amoniaku zo vzduchu a uvoľnením množstva kyslíka.

Obľubuje teplé, vlhké prostredie mimo priameho slnka, bude sa mu preto dariť v tienistých kútoch s teplotou 15 °C a viac. Rastom rázny, avšak kompaktný, dosahuje výšku 1 m a šírku 60 cm. Pri menšom množstve svetla bude rásť pomalšie.

Presádzajte ho každý rok do črepníka o 1 cm väčšieho, keď korene prerastajú cez dno kvetináča alebo rastú do kruhu. Najlepšie sa mu darí v priepustnom substráte. Polejte ho, keď je vrchná vrstva substrátu vyschnutá, a v lete ho pravidelne hnojte tekutým hnojivom pre izbové rastliny. V zime ho polievajte len toľko, aby ste udržiavali pôdu vlhkú.

lopatkovec-izbova-rastlina

5. Venušin vlas

Jemné upokojujúce lístie tejto paprade sa trepoce vo vánku ako motýlie krídla. V závesnej nádobe, z ktorej môže voľne vyrastať, vytvorí upokojujúci prvok: nad hlavou sa vám budú kolísať jasné, avšak upokojujúce zelené vejárovité listy.

Osviežuje myseľ a navodzuje myšlienky na hory a prírodu. Fúknite na jej lístky a ich pohyb vás rozosmeje.
Miluje vlhkosť a bude vaším najlepším spoločníkom v kúpeľni. Pridá jej trochu sviežej zelene a počas kúpeľa vám pomôže zrelaxovať ešte viac. Počas sprchovania jej zasa doprajete vlhkosť, ktorú veľmi ocení.

Potrebuje svetlé miesto mimo priameho slnka. Má rada strednú až vysokú vlhkosť a teploty medzi 15 – 25 °C sú ideálne. Dosahuje výšku 45 – 60 cm aj v mladom veku, rozširuje sa však postupne, až dosiahne 80 cm.
Na presádzanie používajte univerzálny substrát s dobrým odvodnením. Presádzajte na jar, zhruba každé 2 roky, do väčšieho črepníka, aby ho korene neprerastali. Vlhkosť pôdy udržujte pravidelným polievaním. Zväčša je odolná voči škodcom, problémom môže byť vodný kameň, zachyťte ho preto včas a zotrite ho teplou vodou.

venusin-vla-izbova-rastlina

Foto: Vecteezy.com, Obi.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.