Aký nábytok vybrať do obývacej miestnosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý z nás chce bývať v útulnom byte alebo dome. Hneď ako sa doň nasťahujeme, začneme hľadať, čo by nám tak asi mohlo vyhovovať. Čo by uspokojilo našu predstavu o tom najlepšom z najlepšieho?
Najviac času nám ukrojí výber nábytku do obývacej izby, pretože v nej trávime ako rodina najviac svojho voľného času. A veľakrát je to miestnosť, kam vodíme aj svoje návštevy. Záleží nám skrátka na tom, aby sme sa my a aj druhí cítili v obývačke čo najlepšie. Na to je ale potrebné vybaviť ju takým nábytkom, ktorý by zodpovedal súčasným moderným trendom na bývanie.

Pri jeho výbere musíme postupovať krok za krokom. Musíme si hneď na začiatku ujasniť niekoľko dôležitých aspektov. V prípade, že bývame v malom panelovom byte, bude asi zbytočné investovať do často drahého štýlového nábytku, kopírujúceho nejaké historické obdobie. Ten sa hodí iba do rodinných domov a sídel s miestnosťami väčšieho rozmeru. Tam vyniknú jeho proporcie a jeho zvláštnosti. V malej obývačke sa stratí jeho originalita a iba čo ním zbytočne zapraceme už beztak skromnú výmeru.

 

V predajniach aj hotové nábytkové zostavy

Skôr si vyberajte nábytok vyrábaný práve pre obývačky v paneláku. Sú navrhnuté skúsenými dizajnérmi a vyrobené podľa najmodernejších technológií a veľakrát za primeranú cenu. Môžete sa tak rozhodnúť pre kompletné obývacie steny, zahŕňajúce skrine, skrinky, komody, poličky, konferenčný a TV stolík, prípadne rovno aj sedaciu súpravu. Takéto kompletné zostavy bývajú často vystavené v predajniach výrobcu, aby si zákazník spravil lepšiu predstavu o vizuálnom dojme.

 

Do panelákových bytov voľte sektorový nábytok

Okrem týchto viac menej kompletných sád sa tiež stretávame s ponukou samostatných komponentov nábytku do obývačky. Vtedy si sám zákazník môže nakombinovať všetko to, o čo má záujem a vytvoriť si tak jednoducho a vkusne zariadenú obývačku presne podľa svojich predstáv.
Je to veľmi praktické, hoci z časového hľadiska o niečo zložitejšie. Musíte si najskôr starostlivo pomerať jednotlivé miery a podľa toho zvoliť tú najvhodnejšiu zostavu. Ale z konečného hľadiska vaša námaha bude sláviť úspech.

gauč a nábytok do obývacej izby

 

Aký nábytok? Na mieru je pridrahý a nepraktický

Aby sme ale boli informačne kompletný, existuje ešte jedna možnosť, ako sa dopracovať k uspokojivému výsledku – dizajnér vám môže navrhnúť nábytok presne na mieru. Je to mimoriadne lákavé, no zároveň tak ako pri historickom nábytku, ide o veľmi drahú záležitosť. Preto si dobre rozmyslite, či do toho pôjdete.
Takýto nábytok, okrem faktu, že vám načrie hlboko do vrecka, je aj pri dispozičnej zmene takpovediac nepoužiteľný. Naopak sektorový nábytok môžete využiť prakticky hocikde. Výhoda sektorového nábytku spočíva aj v niečom inom.

Predstavte si, že chcete obývačku prispôsobiť inej miestnosti, napríklad kuchyni. Tak v takomto prípade vám obzvlášť príde vhod stavebnicový systém sektorového nábytku. Dovolí vám vyladiť obe miestnosti do požadovanej predstavy. Či rozmerovo, alebo podľa farebných trendov.

 

Pokúste sa zladiť obývačku so susediacimi miestnosťami

Medzi obývačkou a susednými miestnosťami by mal byť dizajnový súlad. A je jedno, či jedna i druhá miestnosť tvoria samostatné celky, alebo plynulo na seba nadväzujú. Dbajte preto na dodržiavanie istých objektívnych zákonitostí. Najlepšie bude, ak si obývačku spolu s ďalšími miestnosťami v byte zariadite naraz.
V prípade, že vám pôvodné predstavy nebudú lícovať s reálnym obrazom kompletne vybavenej obývačky, aj vtedy máte na výber. Jednoducho poprehadzujete jednotlivé časti nábytku a hotovo. Rozhodne teda neodmietajte sektorový nábytok a čas strávený pri jeho výbere.

ako si vyčistiť kuchyňuPrečítajte si tiež
Praktické tipy, ako si vyčistiť kuchyňu od zbytočností.

 

Sektorový nábytok si hravo poskladáte aj vy sami

Ako sme povedali, sektorový nábytok poskytuje veľa kombinácií. Veľa jeho komponentov je totiž rozmerovo zameniteľných, a tak si z nich  môžete vyskladať doslova čo chcete. Stačí vám k tomu pár skrutkovačov, gumené kladivo a imbusové kľúče. K sektorovému nábytku sa samozrejme dodáva aj návod, ako ho zmontovať.
Odporúčame vám pribrať si pomocníka k tejto činnosti, lebo jednotlivé komponenty bývajú ťažké, záleží od materiálu. Komponenty sú vyrobené buď z jedného kusa dreva, alebo z tzv. drevotriesky, čo sú drevené piliny zmiešané s lepidlom, ktoré ich drží pohromade.

 

Venujte pozornosť nielen drevenému nábytku

Nakoniec vám chceme niečo pripomenúť. V nás je akosi zakódované, že za hlavnú výbavu bytu považujeme iba skrine, komody, konferenčné stolíky a stolíky pod televízor, sedacie súpravy – jednoducho drevo. Lenže často zabúdame, že aj také dôležité doplnky, ako sú lampy, záclony, koberce, sa podieľajú na celkovom dojme našich príbytkov.
Práve tieto, podľa niektorých drobnosti, kupujeme zvyčajne až ako posledné. A preto im nevenujeme dostatočnú pozornosť. Dbajte preto na kompletné vybavenie vašich obývačiek. Iba tak sa budete cítiť ako v bavlnke.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.