Praktické tipy, ako si vyčistiť kuchyňu od zbytočností

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kuchyňa je srdce domova. V mnohých bytoch a domoch je to miestnosť, kde sa najčastejšie schádzajú nielen členovia rodiny, ale aj návštevy. Kuchyňa je však zároveň miestnosť, kde je milión rôznych vecičiek, šálok, ozdobných pohárov, tanierikov atď., atď. Možno vám to pripomína aj vašu kuchyňu – tam zastrčíme jednu vec, inde zasa druhú…veď raz sa to zíde a treba to mať po ruke.
A čo ešte plno riadu, hrncov a panvíc, ktoré vlastne už ani nevyužívate. Zamysleli ste sa nad tým? To, že nejaký hrniec použijete raz za rok, preto ho naozaj nemusíte mať doma.
Najlepšie si to všetko človek uvedomí, keď sa sťahuje a musí to všetko presunúť a následne vopchať do nových skriniek a zásuviek.
Ak sa ale nesťahujete, ponúkame viacero tipov, ako si vyčistiť kuchyňu od zbytočností a prevzdušniť ju. Čo urobiť s prebytočným riadom, málo využívanými spotrebičmi a prečo treba mať čistý drez a stôl.

Nezabúdajte – život je jednoduchý, len my si ho radi komplikujeme.
Keď si urobíte poriadok v kuchyni, bude sa vám aj lepšie variť, či piecť. Budete sa tam cítiť príjemnejšie. Výborne to popisuje slovenská minimalistka a nomádka Andrea Richardson.
Andrea má dve deti a je vydatá za Angličana, takže kvôli jeho práci žila v rôznych štátoch sveta. Sústavné balenie vecí kvôli častému sťahovaniu a ochutnávka života v prebytku ju priviedli k zmene životného štýlu, ktorý výstižne popísala v knihe Minimalistický domov.

kniha Minimalistický domov

O knihe Minimalistický domov
Andrea Richardson v knihe Minimalistický domov popisuje svoje skúsenosti a pozitívny vplyv minimalizmu na jej domácnosť, psychiku, správanie detí a kvalitu života. Ponúka zároveň množstvo praktických tipov a užitočných trikov: ako si efektívne vypratať obývačku, detskú izbu a spálňu, ako dať do poriadku hračky, knihy, či šatník. Radí, čo urobiť v pivnici a garáži, ako sa vysporiadať s bielizňou a rôznymi zbierkami.
V kapitolách o prípravnej fáze radí, ako to všetko urobiť, ako si nájsť čas a vytesniť emócie, ktoré nám často bránia v upratovaní. Keď už toto všetko zvládnete, je treba zotrvať v minimalistickom živote – Andrea radí, ako sa znovu nevrátiť do chaosu, ako prestať nakupovať maličkosti, nájsť si čas na seba a ako zvládnuť sviatky.

 

TIPY, ako si vyčistiť kuchyňu

Základný riad

Každý člen rodiny má jeden tanier na polievku, plytký tanier, misku, hrnček na kávu a čaj a príbor. Prečo?
Neustále vyťahovanie čistých tanierov a príborov vedie k sústavnému umývaniu riadu a nejednu ženu aj k šialenstvu. Pridajte k tomu ešte súpravu pre návštevy a je vybavené.

Predstavte si, že nepotrebujete tú kopu plastových pohárov a tanierov. Prebytočné poháre, hrnčeky a príbory len zaberajú miesto, sú neestetické a vytvárajú hory riadu na umývanie. Je veľmi praktické, ak je každý zodpovedný za svoju súpravu riadu. A ak ten nie je umytý, nebudú vyťahovať z kredenca ďalšie čisté kúsky, namiesto toho si ho umyjú.
V prípade, ak občas rady hostíte veľa ľudí a potrebujete veľa riadu, možnosťou je mať extra súpravu uloženú v škatuli. A odloženú mimo kuchyne. Vytiahnuť ju môžete len na špeciálne príležitosti.

polička v kuchyni

 

Poháre

Mnohí chlapi majú špecialitku – vždy, keď sú smädní, z kredenca si vytiahnu čistý a vyblýskaný pohár. Nevezmú ten na linke, ktorý stačí opláchnuť. Na konci dňa zbierate poháre nielen po kuchyni, ale aj v ďalších miestnostiach.
Ak máte doma „pohárového“ maniaka, musíte zakročiť. Eliminujte poháre na 4 kusy + extra dva pre hostí. Každý člen rodiny si musí ten svoj umyť a strážiť.

 

Hrnce a panvice

Andrea Richardson„Ponechala som si tri rôzne veľkosti hrncov s pokrievkou na varenie cestovín, zeleniny, plytký na dusenie mäsa, kvalitnú panvicu a plech na pečenie,“ popisuje svoje „čistenie“ kuchyne Andrea Richardson v knihe Minimalistický domov.
„Uvedomila som si, že varím dookola to isté a používam pár preferovaných hrncov. Nemala som dôvod skladovať toľko duplikátov tých istých veľkostí a extra pokrievky. Aj tak varím vždy len v jednom či vo dvoch hrncoch.“

 

Spotrebiče

Zaujímavé je, že mnohokrát nás spotrebiče, ktoré si kúpime na šetrenie času, vlastne o ten čas oberajú. Odšťavovač musíte po použití rozobrať a dôkladne umyť. Kuchynský robot vie byť skvelým pomocníkom, ale aj komplikovaný na čistenie.

Ktoré z týchto spotrebičov máte aj vy?

  • pekáreň na chlieb
  • zmrzlinovač
  • jogurtovač
  • hrniec na ryžu
  • popkornovač
  • elektrický nôž na mäso
  • cestovinovač
  • fritéza
  • elektrický otvárač na konzervy
  • prístroj na fondue
  • stolový gril…

Mnohé využijete dva-tri razy za rok, a zatiaľ len zaberajú miesto.
Parné hrnce, odšťavovače, kuchynské roboty, mixéry, mlynčeky na mäso a podobné pomôcky sú lákavé, keď ich vidíte v obchode, stoja však veľa peňazí a väčšinu času zavadzajú. Vyžadujú veľké kuchyne s množstvom odkladacieho priestoru.

Niektoré spotrebiče v kuchyni naozaj nie sú nevyhnutné, pretože existuje iný spôsob, ako dosiahnuť želaný výsledok. Pouvažujte, sledujte iných, dívajte sa v telke na kuchárske programy a inšpirácia rýchlo príde.
Pekáreň na chlieb? Ak zaexperimentujete s kváskom, môžete si chlebík upiecť aj v rúre. Pukance si vyrobíte aj na panvici s troškou masla a tesnou pokrievkou.
Konzervu otvoríte aj klasickým manuálnym otváračom.

 

Iné pomôcky

V kuchyni treba mať jeden nôž na chlieb, jeden na mäso, ďalší na čistenie ovocia a zeleniny. Dve varechy, jednu naberačku, sitko, dosku na krájanie, šľahač, multifunkčný otvárač na konzervy a fľaše. Napokon servírovaciu lyžicu, tĺčik na mäso, špachtľu a odmerku.
Načo mať z každého 2-3 kusy, ktoré sa tak často povaľujú po zásuvkách?

ako si vyčistiť kuchyňu od zbytočností?

 

Ďalšie tipy na minimalistickú kuchyňu

Udržiavajte čisté plochy

Vypracte skrinky a vyhoďte to, čo je nepotrebné. Zrazu budete mať miesto na to všetko, čo skladujete priamo na doske kuchynskej linky. Kuchyňa pôsobí naozaj upratane, ak z nej nie je výstavisko.
Čajíky a vitamíny odložte do zásuvky.
Dajte preč mixér a sendvičovač a nájdite im miesto v skrinke. Keď ich budete potrebovať, vytiahnete ich v priebehu pár sekúnd.
Čistiace prostriedky uložte pod drez.
Olej a koreniny odložte do skrinky v blízkosti sporáka.
Na došlú poštu a papiere si vyhraďte košík.
Kľúče zaveste na háčik. Takto budú všetky plochy v kuchyni upratané a keď niekto položí na stôl vec, ktorá tam nemá byť, hneď to vidíte a ide to buď do koša, alebo na vyhradené miesto. Veci majú v kuchyni tendenciu hromadiť sa. Zbierajte a vytrieďujte denne.

 

Vyblýskaný drez

Vyskúšajte „drezovú terapiu“ à la Andrea. Večer po umytí riadov si zvykne darovať extra minútku na vyčistenie odtoku. Vezme hubku s troškou čistiaceho krému a ide sa drhnúť. Opláchne, vyutiera a kuchyňa vyzerá ako z katalógu. Pohľad na ten čistučký vyblýskaný drez ráno po prebudení, keď si ide spraviť kávu, jej fantasticky zlepší náladu.

 

Sklenené zaváracie poháre

Patentné zaváracie poháre so zatvárateľným vrchom môžete využívať ako efektnú minimalistickú dekoráciu a tiež na skladovanie. Dajú sa veľmi lacno kúpiť aj v Ikea. Viete v nich odkladať jedlo ako cestoviny, strukoviny, múku a do menších aj koreniny.
Perfektne poslúžia aj ako váza na stôl.
V lete v nich môžete servírovať ovocnú limonádu.
V zimných mesiacoch do nich vložte vonnú sviečku a máte lampáš.
Môžete do nich zbierať mince, ktoré nájdete po vreckách, a sledovať, ako vám rastú úspory. Zaváracie poháre sú multifunkčné, pôsobia elegantne a ozdobia každú minimalistickú kuchyňu.

 

Kuchynský stôl

Stôl je zvyčajne centrom rodiny. Tu sa všetci schádzame po dlhom dni, aby sme sa najedli a porozprávali. Snažte sa ho udržiavať vždy uprataný, bez harabúrd a papierov. Ak potrebujete pred servírovaním večere najprv spratať zo stola, neslúži svojmu účelu. Stôl by mal byť na jedenie, nemalo by to byť skladisko.
Rozprestrite naň pekný obrus a položte vázu s kvetmi, prípadne misku s ovocím.

život bez plastov oceán nákresPrečítajte si tiež
Ako nakupovať bez plastov? Čo do akej tašky?

 

Kuchárske knihy

Asi ich tiež máte kopu a mnohé…väčšinu ste už roky neotvorili, však?
Mnoho kuchárskych kníh sú vyhodené peniaze. Bola to len ilúzia, že sa premeníte na Jamieho Olivera alebo že budete jesť každý deň šalát na iný spôsob. Či piecť úžasné koláče, z ktorých spadne rodina do kolien.

„Kuchárske knihy sú bič, ktorý si na seba upletie každá netušiaca žena… Zjednodušte si varenie. Ak vás však nesmierne baví, ignorujte tento odsek. Zo skúsenosti viem i tak povedať… nestavajte si latku veľmi vysoko, lebo si váš chlap aj deti veľmi rýchlo zvyknú na dobré. Ak má váš muž chuť na bažanta na víne so smotanovou omáčkou a gratinovanými zemiakmi, doprajte mu ho. No nie zo svojej kuchyne. Z reštaurácie. Aký milý paradox. Môžete sa v kuchyni umlátiť do vyčerpania, no čím úžasnejšie budete doma variť, tým je menšia pravdepodobnosť, že vás váš partner do nejakej tej reštaurácie aj vezme. Bude nosiť drevo do lesa?“ uzatvára s úsmevom svoje rady Andrea Richardson.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.