Možno ste aj vy nedávno zachytili správu o mŕtvej veľrybe, ktorú našli neďaleko národného parku Wakatobi v Indonézii. V žalúdku mala až 6 kg plastov. Plastové fľaše, plastové tašky, plastové poháriky (až 115 kusov), dokonca šľapky a množstvo povrazov a šnúrok.
Predtým zasa šokovala správa z Thajska, kde sa veľryba zadusila 80 plastovými igelitkami…
Mnohí preto vyzývajú na život bez plastov. Minimálne ich obmedziť, nahradiť inými alternatívami, myslieť na živé tvory, ktoré plastami zabíjame.
Dnes vám prinášame tipy, ako nakupovať bez plastov. Čiže keď už odmietnete plastové tašky a mikroténové vrecúška, čím ich nahradiť. Do čoho vložiť pečivo, zeleninu, ovocie, mäso, ak chcete obmedziť používanie plastov?
„Na plasty sa ľahko „viažu“ škodliviny, ktoré už v oceáne sú, teda pesticídy, polychlórované bifenyly (PCB), dioxíny, rádioaktívny odpad a ťažké kovy. Takéto plasty konzumujú vodné živočíchy, toxíny sa ukladajú do potravového reťazca, do tukových tkanív všetkých organizmov – proces sa označuje ako bioakumulácia.
Znamená to, že ryby či vtáky sú vystavené nielen pôsobeniu toxínov v samotných plastoch, ale aj ďalších chemikálií, ktoré do plastov medzitým nasiakli. Kým sa taký pstruh či tilapia dostane na náš stôl, môže obsahovať riadnu dávku toxínov…“ opisujú Ch.Plamondonová a J.Sinha, autori skvelej knihy Život bez plastov.
Ako nakupovať bez plastov?
Nakupované potraviny rozdeľme na šesť skupín:
- čerstvé ovocie a zelenina
- syry a mäso
- mliečne výrobky, ovocné šťavy a iný tekutý tovar
- základné, suché potraviny, napríklad múka, cukor, cestoviny
- mrazené potraviny
- chlieb, polotovary a hotové jedlá
V skratke vám teraz ku každej skupine dáme pár tipov, ktoré môžete hneď zajtra začať využívať. Chce to len snahu, vôľu a trošku vynaliezavosti.
1.Čerstvé ovocie a zelenina
Však aj vy bežne odtrhávate chatrné plastové vrecká z rolky? Často nekvalitné, hneď sa trhajú. Tieto plasty sú málo recyklovateľné a po jednom použití sa zvyčajne vyhadzujú. Používajte radšej vlastnú, bavlnenú sieťovku. Pokladník bude mať prehľad a tovar v sieťovke zostane vďaka prístupu vzduchu dlhšiu dobu čerstvý.
Sieťovky z bavlnenej priadze sa dajú dobre prať a výborne poslúžia aj pri odstreďovaní šalátu a inej listovej zeleniny.
Na nákup listovej zeleniny si skúste obstarať sieťovku, ktorá má menšie oká, aby sa zelenina dlhšie uchovala svieža.
Po príchode domov tašku zľahka navlhčite a zeleninu v nej uložte do spodnej zásuvky chladničky. Ak nakupujete voľné zeleninové listy, najprv ich opláchnite, vodu odsajte kuchynskou utierkou, navlhčite sieťovku, vložte do nej listy a uložte do spodnej zásuvky chladničky.
2.Syry a mäso
Porciované syry sú takmer vždy vzduchotesne zabalené do nerecyklovateľného plastu. Vyberajte si obchody, kde je aj pultový predaj. Noste si do obchodu antikorovú (alebo sklenú) nádobku so širším otvorom a požiadajte predavača, aby vám syr do nej navážil (najprv musí odvážiť prázdnu nádobku a jej hmotnosť potom odrátať).
Ak vám v obchode nebudú chcieť vyjsť v ústrety, skúste ich pracovníkom opatrne vysvetliť, ako sa dá prispieť k znižovaniu objemu plastového odpadu. Takýmto správaním naštartujete zmenu.
Ak kupujete oveľa viac syra, ktorý by sa nevošiel do sklenej či antikorovej nádobky, ktorú používate, obstarajte si teda včelím voskom impregnovaný obrúsok. Ten budete môcť používať na balenie syra opakovane.
Pokúste sa nekupovať porciované mäso na polystyrénovej podložke vzduchotesne zabalené do plastu. Požiadajte, aby vám odrezali čerstvý kus mäsa a vložte si ho do vlastnej antikorovej nádoby.
3.Tekuté mliečne výrobky, šťavy, omáčky
Plastový materiál neprepúšťa vodu, čo je výhodná vlastnosť pri balení tekutých výrobkov. Sklené obaly sa používajú zriedka a bezplastové nakupovanie tekutých potravín je pomerne náročné.
Najvhodnejšou alternatívou je sklo, do ktorého sa ešte aj pred niekoľkými rokmi balili také veci ako kečup, majonéza a iné. Výrobcovia postupne, čoraz viac nahrádzajú sklené obaly plastovými, argumentujúc nižšími nákladmi a väčšou obľubou u zákazníkov, keďže plasty sú nerozbitné a ľahšie na prenášanie.
Snažte sa nekupovať kyslé či olejnaté potraviny v plastových nádobách a v kovových konzervách s vnútornou vrstvou BPA (bisfenolu A), kde je zvýšené riziko prenikania toxínov do potravín.
Z hľadiska recyklácie sú plechovky predsa len vhodnejšie ako plastové nádoby, hoci nie ideálne. Keď je jedinou možnosťou plastový obal, dbajte na to, aby ste si vybrali taký, ktorý je vyrobený z dobre recyklovateľnej živice, napríklad polyetyléntereftalátu (PET, recyklačný kód č. 1), polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE, recyklačný kód č. 2) alebo polypropylénu (PP, recyklačný kód č. 5), a snažte sa nakupovať väčšie balenia.
4.Suché potraviny ako múka, cukor a cestoviny
Na nákup si vezmite niekoľko vhodných vrecúšok, sklených nádob a antikorových obalov na potraviny. Ak vám to nebude stačiť, vezmite si namiesto plastových vreciek papierové, ktoré nájdete v inej časti obchodu (napríklad pri pečive).
Ak chcete nakúpiť nejaké koreniny, majte so sebou menšie nádobky. Ak chcete kúpiť med, vezmite si patentný zavárací pohár. Vo veľkom môžete nakúpiť viac ako 75% potrebných potravín, a pri dôkladnejšej príprave sa skôr vyhnete neželaným plastovým obalom.
5.Mrazené potraviny
Kupovať mrazené potraviny bez plastových obalov je takmer nemožné. V horúcich letných dňoch plastové obaly bránia úniku tekutín z mrazených potravín počas transportu z obchodu do vašej mrazničky.
Plastové obaly zabraňujú aj popáleniu mrazom, ku ktorému dochádza, keď sa v mrazničke z vonkajšej vrstvy potraviny odparuje voda, pričom sa jej povrch vysušuje.
Keď ste sa rozhodli prejsť na bezplastový životný štýl a vzdať sa priemyselne balených potravín, neznamená to, že by ste mali prestať používať mrazničku. Existuje mnoho druhov potravín, ktoré si môžete nakúpiť v čerstvom stave vo väčších množstvách (napríklad zrelé ovocie alebo zelenina v čase zberu) a mraziť vo väčších, vhodne označených vzduchotesných nádobách..
6.Polotovary, hotové jedlá, chlieb a pečivo
V potravinárskych obchodoch sú uličky s priemyselne spracovanými potravinami, v ktorých je množstvo pridaných chemikálií. Polievky, omáčky, cereálie, suché zmesi na pečenie, omáčky na cestoviny a podobne.
Všetky tieto výrobky vznikli zo základných surovín nakupovaných vo veľkých baleniach alebo v sklených nádobách.
Pri bezplastovom spôsobe života sa nemusíte vzdať polotovarov a hotových jedál; musíte si však všetko ostražito všímať. Tu je niekoľko pravidiel, ktoré treba pri ich nákupe dodržiavať:
Sledujte vo vašom supermarkete, či v sekcii s biopotravinami neponúkajú práve to, čo hľadáte, v sklených nádobách.
Dajte si pozor na kartónové škatule; vnútri môže byť plastové vrecko.
Nekupujte priemyselne vyrobené mrazené potraviny.
Len ťažko nájdete zemiakové lupienky, ktoré by neboli v plastovom obale. Keď ich musíte mať stoj čo stoj, kupujte ich v čo najväčšom balení a prázdny obal potom použite na odpadky.
Prečítajte si tiež
Domácnosť bez odpadu. Tipy a triky.
Ak vám nie je osud planéty a ľudí, svojich detí, vnúčat ľahostajný, vyskúšajte život bez plastov. Postupne, krok za krokom a po kúskoch. Niekedy to chce len trošku ústretovosti, rýchlo si zvyknete na rôzne „obmedzenia“, ktorá sa vám spočiatku zdali neúnosné. A tá trocha, ktorou môžete prispieť sa ráta aj dvojnásobne.
Množstvo výborných tipov a rád nájdete v spomínanej knihe Život bez plastov.