Najčastejšie škody v domácnosti. Tipy ako sa chrániť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podľa štatistík poisťovní domácnosti najčastejšie ohrozujú škody v dôsledku povodní, vytopenia, požiaru, či víchrice. V rebríčku častých škôd na majetku domácností sa však pohybujú aj vlámania, nárazy vozidiel, alebo úder blesku.
Rizikových faktorov, ktoré môžu ohroziť vašu domácnosť, je naozaj veľa.
Ako ochrániť svoj majetok?

 

Škody v domácnosti – čo môžete urobiť vy

Na škody spôsobené vplyvom prírodných živlov, prípadne zásahom človeka, sa môžete pripraviť už pri zariaďovaní domácnosti alebo výstavbe svojho domu. Samozrejme, niektoré riziká ovplyvniť nedokážete. Veď počasiu a prírode sa rozkázať nedá.
Na niektoré možné škody však dosah máte. O čo ide?

1. Ochrana pred vlámaním a lúpežou

Tu máte niekoľko možností. V panelákových bytoch je napríklad časté, že lodžie na prízemí bývajú zamrežované. Dôvodom je práve možné vlámanie cez balkón.
Ďalšou možnosťou sú bezpečnostné okenné fólie, ktorými opatríte presklené časti svojho domu alebo bytu.
Najmodernejšou možnosťou je využitie elektronického strážcu. To znamená, že si necháte nainštalovať alarm a kamerový systém.

 

2. Zaistenie strechy proti vetru a snehu

Mnohé rodinné domy sa dnes stavajú svojpomocne. A vo výsledku (česť výnimkám) sa to často odráža na kvalite odvedenej práce. Snaha ušetriť pri stavbe domu sa nemusí vyplatiť. Predsa len – odborníci vedia, čo robia. To platí najmä pri stavbe strechy.
Ak je práca odvedená nekvalitne, už pri slabom vetre alebo pár centimetroch snehu môže dochádzať ku škodám. Na tieto riziká teda myslite už pri stavbe domu. V prípade, že ho staviate svojpomocne, aspoň pri streche sa oplatí poradiť s odborníkmi.

zborený dom tornádo hurikán

 

3. Ochrana spotrebičov pri zásahu blesku

Samozrejmosťou by mal byť bleskozvod. Ten dokáže ochrániť pred vznikom požiaru, no neochráni spotrebiče, ktoré sa môžu v dôsledku úderu blesku poškodiť.
Riešením je inštalácia prepäťovej ochrany do hlavného rozvádzača elektrickej energie alebo použitie zásuvkovej prepäťovej ochrany.

 

4. Ochrana domácnosti pred požiarom

Aj v domácnosti by ste mali mať hasiaci prístroj, ktorým zamedzíte šíreniu požiaru. Najlepšia je ale prevencia. V rodinných domoch, kde je bežné kúrenie kozubom, býva veľkým problémom zlý stav komína. Pravidelné kontroly komína teda nezanedbávajte.
Pozor tiež na skraty v elektro rozvodoch. Tie vznikajú v dôsledku neodbornej manipulácie, napríklad ak sa poruchu elektriny pokúsi opraviť (ne)šikovný domáci majster. Takéto práce patria do rúk odborníkom!
V domácnosti by nemal chýbať detektor dymu, prípadne protipožiarne dvere.

Toto je len zopár príkladov toho, ako sa môžete ochrániť pred možnými škodami v domácnosti. Čo však v prípade, ak už ku škode dôjde?
Aj na to by ste mali myslieť vopred.
Riešením je poistenie domácnosti, vďaka ktorému vás prípadná katastrofa v domácnosti nemusí zruinovať.

rodinný rozpočetPrečítajte si tiež
11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.

 

Nechajte to na poisťovňu Ergo

dvojica mladých nový dom kľúčeAj keď žiadna z vyššie spomínaných nehôd v domácnosti určite nie je príjemná, nemusí pre vás zákonite znamenať obrovský škrt v domácom rozpočte. A to v prípade, ak si zaobstaráte poistenie domácnosti „Skvelé bývanie“ od Ergo.
Nechať poistiť si môžete zariadenie domu, bytu alebo chalupy. V prípade poistnej udalosti máte k dispozícii dokonca aj 24 hodinovú asistenčnú službu, vrátane právnej asistencie.
Ak to bude potrebné, po poistnej udalosti môžete dokonca dostať náhradné ubytovanie.
Poistenie od Ergo má však množstvo ďalších výhod:

  • Vynikajúce ceny poistného a zľavy až do výšky 45%
  • Možnosť paralelného (diferenčného) poistenia
  • Poistné plnenie aj pri strate osobných dokladov
  • Poistenie zodpovednosti za škody pre všetkých členov domácnosti zdarma
  • Poistenie zahŕňa dokonca aj domácich miláčikov

 

Vyberte si balík poistenia ideálny pre vašu domácnosť

Na výber máte zo štyroch balíkov, pričom v tom najkomplexnejšom získate až 34 poistných rizík.
Aké sú teda možnosti?

ikona dom v plameňochS balíkom Basic je vaša domácnosť poistená pre prípad požiaru, výbuchu, úderu blesku, pádu lietajúcich telies, nárazu známeho/neznámeho vozidla, vetra od 60 km/h, krupobitia. Aj tiaže snehu, povodne, záplavy, zemetrasenia, výbuchu sopky a lavíny.

ikona dom v plameňochV balíku Basic + Plus sa k týmto rizikám pridáva pokles a zosuv pôdy, pád stromov, stožiarov a iných predmetov. Krádež vlámaním a lúpež, vnútorný vandalizmus a voda z vodovodných zariadení.

ikona dom v plameňochĎalší je balík Basic + Extra. Tu je domácnosť poistená pre všetky poistné udalosti z balíka Basic. Navyše však zahŕňa tieto poistné riziká: aerodynamický tresk, dym, skrat na elektromotore, nepriamy úder blesku vrátane prepätia. Ďalej atmosférické zrážky, lom skla a vonkajší vandalizmus.

ikona dom v plameňochA nakoniec kompletný balík Basic + Plus + Extra, ktorý obsahuje všetky spomenuté poistné riziká a čosi navyše: neoprávnené použitie pevnej linky, poškodenie obsahu chladiaceho zariadenia, strata, zničenie a krádež/lúpež dokladov a úraz psa a mačky.
Tento balík zároveň poskytuje predĺženú záruku na elektrospotrebiče až na 5 rokov.

Tí, ktorí nemajú čas na osobnú návštevu poisťovne, ocenia možnosť využiť poistenie online. Postačí vyplniť jednoduchý online formulár. A to kedykoľvek! Poistenie online je totiž dostupné 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Ak sa viac nechcete trápiť a obávať možných škôd na vašom majetku, zverte tieto starosti na poisťovňu Ergo.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.