Najobľúbenejšie mená v roku 2023? Dve dominujú už roky, pribudli nováčikovia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V zásade už niekoľko rokov platí pri výbere mena pre dieťatko jedna vec: buď rodičia siahnu po obľúbenej klasike. Alebo naopak, vyberú meno, ktoré je vskutku netradičné.
Aké sú najobľúbenejšie mená v roku 2023? Ktoré dievčenské a chlapčenské mená obsadili v rebríčku prvé priečky? Zopakovali sa niektoré mená z roku 2022, alebo sa tam dostalo viac nováčikov?

Radi vám to prezradíme, možno budete prekvapení 🙂 Predsa len, každá rodina funguje inak. Väčšinou vyberajú meno pre svoje dieťa rodičia spoločne, inde sú dôležité pri výbere mena rodinné tradície a meno, zväčša u prvorodených detí, sa dedí z pokolenia na pokolenie.

Najobľúbenejšie mená v roku 2023

Sofia a Jakub. Tak tieto dve mená sa držia vo výbere a obľúbenosti už od roku 2010, a to s výnimkou len niekoľkých rokov. Boli to roky 2014 a 2015, keď Jakuba v obľúbenosti tromfol Adam. Sofiu zasa zosadila z trónu v roku 2020 Ema a v roku 2021 Nina.
Tieto pre mnohých zaujímavé informácie prináša každoročne v decembri tlačový odbor Ministerstva vnútra SR na základe štatistík z matričných úradov. Do úvahy sa berie vždy len prvé meno dieťaťa, pokiaľ ich má viac ako jedno.

Už v predchádzajúcich rokoch sa viaceré matriky zhodli na tom, že na Slovensku sa do módy vracajú aj tradičné mená, ktoré sa hojne využívali v minulosti a potom na niekoľko rokov upadali do zabudnutia. Obľúbené zahraničné seriály a filmové trháky vyniesli do výšin u nás netradičné zahraničné mená, ktoré znejú slovenským ušiam často až exoticky. Samozrejme, ak je jeden z rodičov cudzinec, výber určite ovplyvní aj pôvod.

Na svete sú najčastejšie dva druhy budúcich rodičov. Takí, čo už dávno pred narodením dieťaťa presne vedia, aké meno mu dajú. A potom takí, ktorí sa o výbere dohadujú až do poslednej chvíle.

  • Trendom sa stávajú biblické mená ako napríklad Rebeka, Sára či Eliáš.
  • Obľúbené sú cudzojazyčné verzie našich mien ako Marco namiesto Marek, či Bianca namiesto Blanka.
  • Ďalším trendom je návrat tradičných, rýdzoslovenských mien ako je Ján, Jozef, Mária, aj Zuzana.

najobľúbenejšie mená v roku 2023

Najobľúbenejšie dievčenské mená za rok 2023

Tipnete si?
Prvé tri priečky obsadila Sofia, Eliška a Viktória, na ďalších dvoch miestach je Nina a Natália. Pokračuje Ema, Sára, Nela, Olívia a rebríček prvých desiatich najobľúbenejších mien uzatvára možno trochu prekvapivo Mia. To svedčí o tom, že aj exotické mená sa stále tešia dosť veľkej obľube, lebo aj Vivien a Melisa sú mená, ktoré u mamičiek tiež celkom zabodovali.

Najobľúbenejšie chlapčenské mená za rok 2023

Prvé miesto obsadil Jakub, hneď v závese za ním je to Samuel a na treťom mieste Adam. Ďalej Šimon a Michal, neprekvapí ani obľuba mien Oliver, Tomáš a Filip. Asi by ste boli prekvapení, keby v prvej desiatke obľúbených chlapčenských mien chýbal Matej a Martin. Stále platí, že meno, predovšetkým u chlapcov, by malo dobre ladiť s priezviskom.

najobľúbenejšie mená v roku 2023

Aký význam majú najobľúbenejšie mená?

Sofia

Ženské meno Sofia je gréckeho pôvodu a jeho význam je „múdrosť“. Nositeľky tohto mena sú tajomné a občas plné obáv. Vedia dobre vychádzať s ľuďmi a v kolektíve sú mimoriadne obľúbené. Sú to citlivé bytosti, ktoré bývajú veľmi zraniteľné. Sofia je nekonfliktná osôbka, ktorá rada vytvára harmonické vzťahy.

Jakub

Mužské meno Jakub je hebrejského pôvodu a jeho význam je „druhorodený“. Z tohto mena vychádza veľká sila a bojovnosť, no dokáže sa ovládať a kontrolovať. Jakub má pevnú vôľu, výbornú pamäť a už od detstva rád riadi a usmerňuje. Nositeľov tohto mena ovplyvňuje planéta Mars a ich obľúbenou farbou je červená.

Najobľúbenejšie mená v ére samostatného Slovenska sú však Kristína a Martin. Meno Kristína kraľovalo rebríčkom obľúbenosti od roku 1997 až do roku 2002 a stále sa teší veľkej obľube. Najviac chlapcov na Slovensku, narodených od roku 1993, nosí meno Martin.

Mená, ktoré sú v kalendári a predsa ich medzi deťmi len ťažko nájdete
Existuje celý rad mien pre dievčatá i chlapcov, ktoré postupne upadajú do zabudnutia. Sú využívané len veľmi zriedka a do pár rokov pravdepodobne môžu aj zaniknúť. To však rozhodne neznamená, že sa už tak nikdy nikto nebude volať.
Sú to dievčenské mená ako Viera, Tatiana, Ružena, Jozefína či Milica.
Z chlapčenských mien sú to mená Vratko, Václav, Gejza, Oto alebo Sergej. No ktovie, možno ich popularita rokmi nečakane stúpne ako sa to už v prípade niektorých mien udialo.

Prečítajte si tiež
Príbuzenské vzťahy. Názvy a pomenovania príbuzných.

Pozrite si rebríček najobľúbenejších mien v roku 2023

poradie ženské počet mužské počet
1. Sofia 615 Jakub 914
2. Eliška 555 Samuel 798
3. Viktória 534 Adam 792
4. Nina 512 Šimon 742
5. Natália 498 Michal 682
6. Ema 496 Oliver 663
7. Sára 423 Tomáš 602
8. Nela 400 Filip 521
9. Olívia 379 Matej 501
10. Mia 373 Martin 483

 

najobľúbenejšie mená v roku 2023

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.