Babské rady do domácnosti, aj pre zdravie, či krásu. 19 užitočných tipov a trikov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako dôkladne vyčistiť sklenenú fľašu? Ako si bezpečne vybrať  triesku z prsta? Viete zapáliť zápalku vo vetre? Ako si poradiť, keď prsteň nejde z prsta dolu? Ako očistiť topánky od soli a ako zistiť kvalitu masla?
Dobrých tipov a rád nie je nikdy dosť. Babské rady do domácnosti vedia uľahčiť život a pomôcť, len ich treba poznať. Máme pre vás 19 tipov a trikov, ako si poradiť s mnohými vecami v každodennom živote. Prišli na ne už dávno naše staré mami a starí otcovia. A fungujú dodnes.

Tipy na cigaretových škatuľkách
Dnes sú na škatuľkách cigariet odpudivé obrázky, ktoré zobrazujú ich negatívny vplyv na ľudské zdravie, no nebolo to vždy tak. Na začiatku minulého storočia boli škatuľky tabakových výrobkov zberateľskými kúskami. Vyobrazené na nich boli rôzne reklamy, či známe celebrity.
Jedna séria sa ale líšila od všetkých ostatných. Kedysi najväčšia spoločnosť na výrobu cigariet Gallaher cigarettes sa rozhodla vydať na svojich škatuľkách sériu dobrých rád a nápadov pre každodenný život. Väčšina z nich nám dodnes uľahčuje život.

1. Trieska v dlani

trieska v dlaniObvykle tento problém riešime pinzetou. Ak nepomôže, príde na rad ihla a veľakrát aj napriek snaženiu tam ten malý kúsok drievka ostane.
Tento spôsob vyberania triesky je jednoduchý a bezbolestný: Naplňte fľašu alebo sklenenú banku horúcou vodou takmer až po okraj. Hrdlo fľaše pritlačte na dlaň a počkajte, kým podtlak vytiahne triesku z pokožky. 

2. Poháre zaseknuté v sebe            

poháre zaseknuté do sebaAk chceme šetriť miesto na poličke, pohár vložený do pohára je ideálne riešenie. Čo ale robiť, ak do seba zapadnú tak, že sa nedajú oddeliť? A nechcete ich predsa puknúť, či rozbiť?
Spodný pohár vložte do misky s teplou vodou a do vrchného napustite studenú. V okamihu sa oddelia.

3. Zápalka vo vetre

zápalka vo vetreZápalka je jeden z najlepších vynálezov ľudstva, na tom sa určite zhodneme. Ale nie vtedy, keď fučí vietor! Vtedy miniete aj celý balíček bez toho, aby sa chytil horieť čo i len kúsok novín v pripravenej vatre. Ako si pomôcť?
Ak do zápalky tesne za hlavičku vytvoríte niekoľko malých zárezov, vzniknú hobliny, ktoré sa po vznietení síry ihneď chytia horieť a zápalku bude oveľa ťažšie zhasnúť.

4. Rozbité sklo

rozbité skloStačí chvíľka nepozornosti a pohár je na zemi. Plakať nad ním, prípadne jeho obsahom je neskoro. Treba to upratať.
Nestačí ho pozametať metlou, pretože najmenšie kúsky stále ostávajú na podlahe. Lepšie je zotrieť úlomky vlhkou handričkou. Zvoľte takú, ktorú aj s úlomkami môžete rovno vyhodiť.

5. Atramentový fľak          

atramentový fľakHoci páni už v práci atramentové perá nepoužívajú, zo škôl ešte nevymizli. Potvrdia to mnohé mamičky, ktoré s atramentovými škvrnami stále bojujú.
Vložte zašpinenú látku čo najskôr do mlieka, ktoré škvrnu odstráni. Následne vyperte spolu s bežnou bielizňou. 

6. Zahmlené okuliare

zahmlené okuliareVonku zima, vnútri teplo. Kto nosí okuliare, vie dobre, čo to pre jeho rozhľad znamená. Takmer vždy sa pri prechode zvonka dnu okuliare zahmlia a musíte čakať, kým niečo vôbec uvidíte.
Ale toto je koniec zahmleným okuliarom:  pretrite si sklá mydlom a vyleštite handričkou. Takto opakujte každý deň.

7. Topánky od soli

topánky od soliAj tie najkvalitnejšie topánky sú krásne len vtedy, ak sú naozaj čisté. A aj čisté topánky sú krásne len dovtedy, kým sú správne ošetrené.
Škvrny od soli odstránite, ak zmiešate dve lyžice horúceho mlieka s trochou sódy. Naneste na handričku a vyleštite topánky. Budú ako nové! 

8. Omrzliny

omrzliny na noheZvolili ste v zime nevhodnú obuv a teraz vás trápia jemné omrzliny?
Tento jednoduchý domáci „liek“vás zbaví nepríjemnej bolesti. Budete potrebovať soľ a jablkovú šťavu. Postihnuté miesta jemne opláchnite roztokom šťavy zo šťavnatého jabĺčka a soli. 

9. Drevený nábytok

čistenie drevený nábytokBol v móde pred sto rokmi, je v móde teraz a bude aj o sto rokov. Možno aj ten váš kvalitný masívny stôl bude používať vaše pravnúča. Ak sa oň správne postaráte.
Naše babičky to robili takto: zmiešajte parafínový vosk s octom v pomere 50:50, naneste na handričku a následne na nábytok. Ak pridáte niekoľko kvapiek vonného oleja, nábytok bude nielen žiariť, ale aj krásne voňať.

10. Plátky chleba

tenké plátky chlebaVäčšina z nás uprednostní dva tenšie plátky chleba pred jedným hrubším. Čo ale, ak sa vám chlieb pri krájaní drobí alebo stláča? Jednoducho nejde odkrojiť pekný tenký plátok?
Skúste urobiť toto: ponorte ostrie noža do teplej vody a chlieb krájajte s ešte teplou čepeľou.

11. Zvädnuté rezané kvety

zvädnuté rezané kvetyJe vám ľúto, že krásna kytica od manžela už nevyzerá ako včera a zajtra ju budete musieť vyhodiť?
Kvetom pomôže tento jednoduchý trik: Vložte ich do horúcej vody a nechajte ich tam, kým voda nevychladne. Následne ich vyberte, zrežte konce a ponorte do studenej vody. Za pár minút budú vyzerať opäť krásne a sviežo.

12. Svieže kvety aj bez vody

svieže kvetyChcete darovať kvietok, ale bojíte sa, že po dlhej ceste odovzdáte akurát tak sušienku? Vyčerpávajúcu cestu vaša kvetina prežije, ak jej stonku vložíte do narezaného zemiaka. Vraj takto dokáže vydržať až týždeň! 

13. Prasknuté vajíčko

prasknuté vajceMáte chuť na varené vajce, ale to posledné v chladničke má na sebe prasklinu?
Nevadí. Do vody, v ktorej ho budete variť pridajte trošku octu. A vajíčko nevytečie.
Prečítajte si aj ďalšie triky, ktoré sa zídu v domácnosti.

14. Zaschnutá špina vo vnútri fľaše

zašpinená fľašaHoci máme k dispozícii najrôznejšiu chémiu a obrovské množstvo kefiek na čistenie fliaš, nie vždy sa nám podarí zájdené sklo alebo plast dokonale vyčistiť.
A pritom je to také jednoduché! Nasypte do fľaše trochu piesku, zalejte trochou vody a poriadne pretrepte. Po vypláchnutí bude krásne čistá.

15. Prsteň

prsteň nejde z prstaTento trik pravdepodobne poznáte, ale možno je medzi vami niekto, komu sa to stane prvýkrát. Príliš malý prsteň, príliš hrubý prst.
Stačí prst namydliť a vďaka krúživým pohybom prsteňa bude opäť voľný. 

16. Krehká váza

krehká vázaBojíte sa, že ak niekto drgne do police, krehká váza ho potrestá tým, že mu padne na hlavu?
Vaša vzácna váza bude na poličke stabilnejšia, ak do nej nasypete piesok alebo štrk, čím ju zaťažíte. Do sklenenej vázy môžete použiť  ozdobné kamienky, či guľôčky.

17. Vlhká posteľ

vlhká posteľná bielizeňNie ste si istá, či sú vaše periny dostatočne vyvetrané a suché? S pomocou malého zrkadielka to ihneď zistíte. Stačí, ak pod perinu na niekoľko minút vložíte malé zrkadlo.
Ak je po vybratí zahmlené alebo orosené, periny radšej ešte vyložte na balkón.

18. (ne) Kvalitné maslo

kvalitné, či nekvalitné masloDrahé nie je vždy kvalitné… a platí to aj o lacnom. Ako teda spoznáte medzi toľkými maslami to najlepšie? Keďže naše babičky nemali podrobné zloženie napísané na obale, robili to takto:
Natrite na kúsok papiera trošku masla a papier zapáľte. Vôňa, resp. zápach vám všetko prezradia.
Ak ide o kvalitný produkt, vôňa bude príjemná, maslová. Naopak, nepríjemný lojový zápach značí prítomnosť margarínu.

19. Na záver jeden skutočne poučný obrázok

Ak ste na výlete a ste mimo mobilného signálu, takto jednoducho zistíte, či bude pršať, alebo nie. Keď sa oblaky zväčšujú a približujú, asi bude zamračené a môže pršať…

krajina počasie

Zdroj: Bored Panda
Foto: Digital Collections – The New York Public Library


Zdielať

About Author

Martina Kašičková

V živote sa snažím robiť to, čo ma baví a vďaka skvelej rodine a pohodovej práci sa mi to momentálne celkom darí.

Komentáre sú uzavreté.