Kubínska hoľa. Lyžovanie, turistika – tipy, zaujímavosti a ceny

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kubínska hoľa s výškou 1 346,4 m n. m. je cieľ mnohých turistov – či už letných, alebo zimných na lyžiach alebo snowboardoch. Vrch v Oravskej Magure, ktorý leží nad mestom Dolný Kubín, totiž ponúka množstvo príležitostí na turistiku, aj lyžovanie (s lyžiarskym strediskom SKI PARK Kubínska hoľa). Máme pre vás niekoľko tipov, ak sa tam vyberiete v zime, alebo v lete.

Lyžovanie a snowboarding

Kubínska hoľa mapaKubínska Hoľa je známa svojimi lyžiarskymi strediskami, ktoré ponúkajú zjazdovky pre rôzne úrovne skúseností. Je vhodná pre jednotlivcov, aj rodiny s deťmi.
Aktuálne tam nájdete:

  • 14 km dobre upravených tratí
  • 2 štvorsedačkové lanovky/ 8 vlekov
  • technické zasnežovanie
  • večerné lyžovanie
  • lyžiarska škola Ski Activ
  • Požičovňu a Ski Servis

Na Kubínskej nájdete viacero skvelých zjazdoviek, spodná časť je vo výške 720 m.n.m., najvyššia časť, kam sa dostanete je na vrchole Minčol 1396 m.n.m. Sú tam čierne, červené aj modré zjazdovky. Čierne sú už naozaj pre skúsenejších lyžiarov, ale červené a modré zvládnu aj mene skúsení.

Vleky a lanovka idú do polovice svahu, potom treba prestúpiť – už prvá časť je pekná a zalyžujete si. No rozhodne sa vyvezte až hore a potom choďte vľavo po modrej. Je nádherná, idete cez lesík, je to nádherná trasa. Pozrite si nižšie v našom videu.

Kubínska hoľa zjazdovky

Jedlo, parkovanie a ubytovanie

V dolnej časti sa nachádzajú chaty s občerstvením. Množstvo nápojov, polievky, jedlá, čiže bez problémov sa tam najete – či už Chalupa u Kramerov alebo Chata Orava. Jedlá sú chutné, dostatočne sýte, ceny primerané (cca 8-10€, prípadne v Chate Orava na váhu).
Je tam požičovňa lyžiarskeho aj snowboardového výstroja, ďalšie stánky s občerstvením (napríklad maxi trdlo😊). Skipassy si môžete kúpiť na mieste o trošku drahšie (s kartou za 2 eurá, ktoré vám potom vrátia), alebo lacnejšie online a je tam prístrešok, kde si lístok vyzdvihnete v automate.

Na Kubínskej holi je veľa parkovacích miest, až 5 parkovísk, no napriek tomu sa nám v jeden deň stalo (štvrtok), že boli plné a museli sme čakať nižšie v „menšej zápche“. Až keď z parkoviska odišli autá, rovnaký počet pustili hore.

Kúsok od svahov sa nachádza Hotel Green, poniže mnoho chát, penziónov a chalúp, ktoré sú moderné, dobre zariadené, veľmi pekné (Srdiečko, Tereza, Lienka, U Maca, Katka, Nina, Jasmína). Ešte nižšie cca 600 metrov od zjazdoviek sú moderné apartmány s perfektným vybavením.

Pozrite si naše video z Kubínskej hole:

 

Kubínska hoľa a turistika

Okolie Kubínskej Holi je obľúbené pre peších turistov.
Hore vedie viacero značených turistických chodníkov. Východiskový bod je najčastejšie Dolný Kubín, ale môžete ísť aj z Oravského Podzámku. Dá sa využiť aj lanovka.
Počas letnej sezóny je vrchol kopca vyhľadávanou atrakciou pre paragliding.

Pár tipov:

Po červenej značke od severovýchodu zo sedla Príslop cez Čierny vrch (1 319 m n. m.). Alebo od juhozápadu zo Zázrivej cez Minčol.
Po modrej značke od východu z Oravského Podzámku. Prípadne od severu z Minčola cez rázcestie Kubínska hoľa.
Po zelenej značke z Dolného Kubína cez rázcestie Kubínska hoľa.

Z masívu Kubínskej hole je nádherný panoramatický výhľad východným a južným smerom. Zľava vidieť Západné, Vysoké a Nízke Tatry, Chočské vrchy a Veľkú Fatru. Severne vidieť Oravské Beskydy a Kysucké Beskydy.

Pozrite si fotogalériu:

Cykloturistika

Vďaka strategickej polohe nájdete v Dolnom Kubíne a v okolí Kubínskej hole mnoho skvelých cyklostrás.
Napríklad pre zdatnejších výšľap z Dolného Kubína na Kubínsku hoľu. 11 kilometrov dlhé stúpanie vedie k chate na Kubínskej holi a patrí k najťažším na Slovensku.

Priamo z areálu horského strediska môžete vyraziť za naozaj peknou cykloturistikou. Sú tam aj veľké mapy s tipmi, kadiaľ vyraziť a ktoré trasy zvoliť podľa náročnosti. Napríklad tri značené cykloturistické cesty so spoločným východiskovým bodom, ktorým je bufet Vrcholovka. Najdlhšia meria približne 23 km a cez sedlo Príslop a Pikulu smeruje až na Mačkovo.
Najľahšia a najkratšia je modrá, má cca 3 km a prevedie vás okolo chaty na Kubínskej holi až k jazeru. Vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Babia hora Oravské BeskydyPrečítajte si tiež
Babia hora aj Hviezdoslavova hájovňa.
Tip na víkendovú turistiku malebnou Oravou.

Foto a video: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.