História, kultúra, vodné športy, ale aj nedotknutá príroda. Oravský región ponúka viac ako len prehliadku hradu, či výlet loďou na Slanický ostrov. Vyberte sa spolu s nami po lesných chodníčkoch oravského chotára až na najvyšší vrchol Oravských Beskýd. Babia hora patrí vďaka polohe a vysokej nadmorskej výške (1 722,9 m.n.m.) medzi najlepšie vyhliadkové vrchy na Slovensku.
Navštívte región, ktorí si získal srdcia mnohých velikánov. Či už spisovateľa P.O Hviezdoslava alebo pápeža Jána Pavla II.
Oravské Beskydy
Pestro sfarbené lístie a príjemné teploty priam lákajú na vychádzku do hôr. Niekedy stačí krátka prechádzka jesennou prírodou, pekné počasie, ticho hôr a stres či zlá nálada zmizne. Ak neviete, kam sa v najbližší dňoch s batohom na chrbte vybrať, máme pre vás niekoľko tipov. Tentoraz z Oravy, najsevernejšieho regiónu Slovenska.
Oravské Beskydy sú flyšové pohorie na Orave pri hraniciach s Poľskom, tretie najvyššie pohorie Slovenska a druhé najvyššie v Poľsku. Nájdete tam množstvo tipov na výlet a zážitky – Pilsko, lyžiarske stredisko Grúniky, ski centrum Oravská Polhora, lanové centrum Funny Park, Mushing – jazda psím záprahom, Oravská lesná železnica, vyhliadková veža v Zákamennom, skanzen Vychylovka, Lesná úvraťová železnica a mnohé ďalšie.
Výstup na najvyšší vrch Oravských Beskýd možno považovať za stredne náročnú turistiku, avšak záleží, odkiaľ vyrazíte. Najľahší výstup začína v lokalite Slaná voda, odkiaľ štartujeme aj my. Názov pochádza od slaných prameňov, ktoré objavili pravdepodobne v 16.storočí. V 19. storočí tu dokonca stáli kúpele, ktoré sa využívali na liečbu kožných a žalúdočných ochorení.
Prečo práve Babia hora?
Babia hora, prezývaná aj kráľovná hôr, sa pýši hneď niekoľkými NAJ. Je nielen najvyšším vrchom Oravských Beskýd, ale ponúka aj jeden z najkrajších kruhových výhľadov. Pri peknom počasí možno z vrcholu pozorovať štíty Tatier, pohraničné Oravské Beskydy, pohorie Veľký Choč, Oravskú Maguru. Niekedy aj Veľkú Fatru, či Lysú horu v Moravsko- Sliezskych Beskydách.
Na vrchole je však väčšinou chladno a hmlisto kvôli atlantickému prúdeniu vzduchu, preto si nezabudnite do ruksakov pribaliť teplejšie oblečenie.
Štartujeme v Slanej vode
Približne 5 hodín cesty mierne náročným terénom nás čaká pri štarte z chaty Slaná voda na Babiu horu a späť. Príroda naokolo je každý kilometer iná, rôznorodá, meniaca sa a tak neustále túžime objavovať ďalší a ďalší kúsok.
Žltá značka vedie Hviezdoslavovou alejou, ktorú lemujú pestro sfarbené stromy a cestou načúvame žblnkotu bystriny. Turistický chodníček nás privedie k útulnej drevenej horárni, nazývanej aj Hviezdoslavova horáreň alebo Hájovňa na Rovniach. Práve tu slávny slovenský spisovateľ čerpal inšpiráciu pri písaní Hájnikovej ženy, v súčasnosti je z nej múzeum.
Odporúčame zastaviť sa tu po ceste naspäť a pozrieť si expozíciu Mila Urbana a P. O Hviezdoslava. Dozviete sa niečo viac o ich živote a tvorbe, uvidíte ako bola horáreň zariadená vo vtedajších časoch. Sprievodkyňa nám ukáže aj starú lipu, pod ktorou práve Hviezdoslav písal svoje najznámejšie diela.
Kľukatým chodníčkom až na vrchol
Z horárne kráčame pekným lesným chodníčkom obklopeným chutným čučoriedím a takmer na každom kroku vykúkajú zo zeme rozkošné klobúky muchotrávky červenej. Ale pri zbieraní lesných plodov pozor, nie všade je ich zber povolený! Územie Babej hory je totiž národnou prírodnou rezerváciou a súčasťou chránenej krajinnej oblasti Horná Orava.
Spočiatku jednoduchý terén sa po prekročení potoka mení na strmé stúpanie. Kráčame po slovensko- poľskej štátnej hranici obklopenej kosodrevinou, míňame tabule náučného chodníka a občas si oddýchneme pod dreveným prístreškom. Námaha stojí za to, keď zbadáme vrchol s krížom.
Zaslúžený oddych vo výške 1723 metrov a pohľad na okolité kopce je balzamom tela i duše. Odfotíme sa pri kamennom stĺpe a pamätnej tabuli venovanej Jánovi Pavlovi II. Od obyvateľov Rabče. Oddýchnutí sa vraciame rovnakou trasou naspäť.
Ak si však túžite túru predĺžiť a vidieť viac, odporúčame pokračovať po červeno a zeleno značkovanom turistickom chodníku smerujúcom na západ. Tadiaľto sa môžete dostať na vrchol Malej Babej hory, ktorá takisto poskytuje nádherný výhľad a odtiaľ späť k Slanej vode. Táto trasa by mala trvať približne 7 hodín. Na Babiu horu vedie viacero chodníkov i zo susedného Poľska.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk