Spoznávať Slovensko sa dá nielen z auta, vlaku, bicykla alebo vlastných nôh. Ak ste každú z týchto možností už viac-menej vyskúšali, vyrazte s nami po Slovensku na loďkách, kanojkách, raftoch a pltiach. Je to úžasný zážitok a to nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre mladých, či skupinky dospelákov.
Plte a pltníci sú u nás fenoménom, ktorý treba vyskúšať. „Je to obľúbená zábava, kde aj nevodáci s nadšeným pišťaním splavujú známe slovenské rieky a vodáci sa tým skvele bavia. Nemáte núdzu o nečakané zážitky a fotoaparáty cvakajú ostošesť. A ak vyjde počasie, plavba na pltiach bude zrejme jednou zo žeravých kandidátok na najlepšiu momentku z vašej slovenskej dovolenky,“ sľubujú Eva Obůrková a Martina Antošová. V slovenčine im vyšlo už štvrté vydanie knižného hitu Výlety po Slovensku. V knihe nájdete množstvo tipov na výlety, aj tie po slovenských riekach a riečkach. Vybrali sme pre vás tie najkrajšie výlety loďou – 7 tipov na Váhu, Dunaji, Dunajci, Orave aj Bodrogu.
Výlety loďou po Slovensku
Bratislava aj Záhorie, Orava, či pltníci na Dunajci. Pozrite si naše tipy a vyskúšajte niektorý – verte, že nebudete banovať 🙂
1. Baťov kanál a prístav Skalica
Technická a prírodná pamiatka, ktorú vybudovali na rieke Morava v rokoch 1934 až 1938 z iniciatívy Jana Antonína Baťu. Slúžila pre nákladnú dopravu a na zavlažovanie lúk a polí. Od roku 1995 sa Baťov kanál využíva pre turistické plavby a dnes je to v danej lokalite jedna z najatraktívnejších a najobľúbenejších aktivít. Kanál je splavný v dĺžke 65 km z Kroměříža do Hodonína.
Jediný prístav na Slovensku leží 2 a pol kilometra od mesta Skalica. Od začiatku mája do polovice septembra odtiaľ štartujú pravidelné linky do Strážnice. Môžete si loďku aj prenajať a po krátkom zaškolení sa na Baťov kanál vydať na vlastnú päsť.
Plavbu si môžete rezervovať na stránke Prvá plavebná.
2. Vyhliadkové plavby po Dunaji
Ak ste v Bratislave alebo okolí, na nábreží Dunaja kúsok od centra mesta (medzi Starým a Novým mostom) nájdete prístav osobnej lodnej dopravy. Môžete si vybrať niektorú z vyhliadkových plavieb po Bratislave, alebo pod hrad Devín.
V ponuke na Lod.sk je plavba Bratislava – Devín – Bratislava, Bratislavský okruh, Bratislava – Čilistov – Bratislava s možnosťou vstupu do Aqua Sphere xBionic, tiež Bratislava – Gabčíkovo – Bratislava.
V sobotu a počas sviatkov premáva lodný spoj aj do Čunova a Danubiany.
3. Pltníci na Váhu pod Strečnom
Na pltiach sa môžete odviezť aj najkrajším úsekom Váhu, a to tiesňavou medzi Vrútkami a Strečnom, kde si rieka prerezáva cestu naprieč Malou Fatrou. Plte tu zdolávajú aj najnebezpečnejší úsek rieky, Strečniansku úžinu medzi skalami Margita a Besná s veľkými skalnými prahmi. Asi sedem kilometrov dlhá plavba trvá približne hodinu.
Pltníci zo Strečna sú veľmi zhovorčiví, milí, vedia vám všeličo porozprávať o histórii, okolitej prírode, aj z histórie pltníctva.
Východiskový bod je v Strečne v turistickej informačnej kancelárii, ktorú nájdete v centre obce oproti kostolu. Zo Strečna vás zavezú mikrobusom na miesto, odkiaľ vypláva plť a opäť dorazíte do Strečna, kde sa potom môžete aj najesť v miestnej reštaurácii. Kúsok odtiaľ je aj kompa pre autá do Nezbudskej Lúčky, takže sa môžete dostať autom na druhú stranu Váhu a pokračovať na Terchovú. Prípadne si vyjdite na hrad Strečno – viac o ňom v tomto našom článku.
4. Pltníci na Orave pod Oravským hradom
Ďalší úžasný zážitok na pltníckej trase, ktorá vedie z obce Horná Lehota do Oravského Podzámku, pričom z rieky sa vám otvorí pekný výhľad na skalné bralo, korunované Oravským hradom. Plavba je dlhá asi 5 kilometrov a trvá približne hodinu. Porozprávajú vám o histórii pltníctva na Orave a dokonca si môžete vyskúšať, ako by vám išlo toto starobylé remeslo. Cenník a o plavbe na Plte-Orava.sk.
Zaparkujte v Oravskom Podzámku, odtiaľ vás vyvezú pltníci na štart do Hornej Lehoty. Ak necháte auto v Hornej Lehote, po skončení plavby vás tam zavezú. „Rieka Orava bývala dôležitou obchodnou cestou, po ktorej sa dopravovalo stavebné drevo na výstavbu Žiliny, Bytče, Trenčína a dokonca aj dnešnej Budapešti. Ale tiež olovo, meď a soľ z Poľska, seno, obilie, plátno, keramika a rozobrané drevenice,“ popisujú autorky v knihe Výlety po Slovensku.
5. Loďou po Oravskej priehrade
Keď už budete na Orave, vyskúšajte aj tento zážitok. Oravská priehrada má rozlohu 35 km štvorcových, zaplavila niekoľko obcí a zaberá podstatnú časť Oravskej kotliny. Vytvorili sa tam rôzne polostrovy a zátoky. Jednou bola aj osada Slanica, kde sa narodil prvý kodifikátor slovenčiny Anton Bernolák. Nad dedinou stával na nízkom vŕšku kostol – a práve toto návršie dnes vyčnieva spod hladiny priehrady ako Slanický ostrov umenia.
Vyhliadková plavba po priehrade je naozaj zaujímavá, obzor lemuje hradba Vysokých Tatier so štítmi, ktoré aj v horúcom lete pokrýva trblietavý sneh. Vodná plocha ponúka mnoho možností pre milovníkov kúpania, vodných športov aj bežného letného relaxu.
Skúste aj výlet na Slanický ostrov, kde je každý rok od polovice mája do polovice septembra vo vysvätenom kostole otvorená stála expozícia ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Potúlajte sa v okolitom parku, prezrite si lapidárium oravskej rezbárskej a kamenosochárskej tvorby z 18. a 19.storočia. Zaujímavá je aj výstava v bývalej hrobke, ktorá mapuje budovanie oravskej priehrady a históriu zaplavených obcí.
6. Pltníci na Dunajci
Národný park Pieniny leží až na hranici Slovenska s Poľskom. Nádherná krajina s bizarnými bielymi vápencovými skalami, bralami a vežičkami. Rieka Dunajec vytvorila asi 9 kilometrov dlhý kaňon, ktorým prechádza slovensko-poľská hranica. Príkre svahy a skalné steny siahajú do výšky až 300 metrov, pozdĺž rieky sa kaňonom kľukatí pohodlný chodník pre cyklistov a turistov.
Plte sa v tomto kraji používali už veľmi dávno a dnes sa z nich stala vyhľadávaná turistická atrakcia, ktorá sa pred rokmi preniesla aj na spomínaný Váh, Hron či Oravu. Na plť sa dá nalodiť na niekoľkých miestach, od obce Červený Kláštor až po vyššie posadenú osadu Majere. Je tu viacero spoločností, takže si môžete vyberať. Základ plavby, cena a priebeh sa však podobajú.
Plavba trvá necelé dve hodinky a končí sa na brehu rieky neďaleko obce Lesnica. Tam máte možnosť vrátiť sa pešo kaňonom po spomínanom chodníku. Prípadne si vedľa chaty Pieniny necelý kilometer nad prístaviskom vypožičajte bicykle, ktoré potom vrátite v obci Červený Kláštor do tamojšej pobočky. Alebo sa od chaty Pieniny vrátite do Červeného Kláštora autobusom či mikrobusom.
7. Plavba po Bodrogu do Maďarska
A na záver jedna lahôdka. Z prístavu v obci Viničky v tokajskej oblasti na juhovýchode Slovenska premávajú každú nedeľu lode s výletníkmi do pár kilometrov vzdialeného Maďarska. Celodenný výlet sa začína o deviatej ráno v prístave Viničky. Počas plavby sa dozviete o najnižšom bode Slovenska, aj o rieke Bodrog. Plavba trvá približne 90 minút, zakotvíte v maďarskom Sárospataku. Tam si môžete spraviť vlastný program, poprechádzať sa, pozrieť si miestny hrad, navštíviť termálne kúpalisko a o 15:00 sa loď vydáva na spiatočnú cestu na Slovensko.
Odporúčame plavbu zarezervovať si vopred telefonicky najneskôr v piatok. Na Sirava.sk nájdete aj cenník – pre dospelého to vyjde na 15€, pre deti 10€. Keď už budete v tej oblasti, určite to spojte s návštevou tokajských viníc, ochutnávkou a prechádzkou po tamojších pamätihodnostiach.
Nájdete v nej výber tých najlepších slovenských lokalít, ktoré stoja za návštevu. Kniha je prehľadne rozdelená na tematické okruhy ako hrady, múzeá, aquaparky, zoologické aj botanické záhrady, technické pamiatky ap. Vždy ku každej niekoľko strán konkrétnych tipov, takže vyberie si každý.
- Za tajomstvami hradov a zrúcanín
- Architektonické zaujímavosti
- Kúpanie a vodný svet
- Čo ukrývajú múzeá a galérie
- Botanické a zoologické záhrady
- Výlety loďou
Nechýbajú ani rady o ideálnom dopravnom spojení a prístupe. Publikáciu dopĺňajú stovky fotografií a ilustrácií, prehľadná mapa i kontakty, informácie, ktoré vám pomôžu naplánovať si výlet presne na mieru.
Zdroj a foto: kniha Výlety po Slovensku, PrvaPlavebna.sk, Lod.sk,
Plte-Strecno.sk, Plte-Orava.sk, Pltníctvo Pieniny, Lodorava.sk, Sirava.sk