Pečieme s deťmi. Minibábovky zo špaldovej múky | RECEPT

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte doma malých pomocníkov, ktorí milujú sladké? Namiesto sladkostí z obchodu skúste zdravšiu a zábavnejšiu verziu maškrtenia. Oblečte deti do záster a vyhláste súťaž o najkrajšiu minibábovku.
Pri ich príprave a zdobení sa fantázii medze nekladú. Do cesta môžete pridať oriešky, čokoládu, ovocie alebo kokos. Jednoducho všetko, čo máte radi a po ruke. Zdobenie nechajte na deti. Pripravte im lentilky, cukríky, marcipán, oriešky alebo ovocie a ony si už poradia. Ak ste rovnako nedočkaví ako my, po vybratí z formičiek ich stačí len posypať práškovým cukrom a vychutnať si minibábovky s dobrou kávou alebo teplým čajom.

Na prípravu minibáboviek potrebujete silikónové formičky, dajú sa bežne kúpiť v supermarkete. Ak ale formičky doma nemáte a recept chcete vyskúšať, použite košíčky na muffiny. Postup zostane rovnaký a zdobenie takisto. Recept je rýchly, jednoduchý, chutný a porcie akurát zasýtia detské brušká.

Prečo špaldová múka?

Náš pôvodný recept obsahoval len klasickú bielu múku, ktorá je pri výrobe zbavovaná otrúb a klíčkov. Tým je ochudobnená o niektoré minerály, vitamíny a vlákninu, ktoré naopak špaldová múka obsahuje. Pri spracovaní nestráca otruby bohaté na magnézium, železo, zinok a vlákninu, ani klíčky s vitamínmi skupiny B.
Špaldová múka má výraznejšiu chuť, preto sme sa ju rozhodli zmiešať s hladkou múkou. Koláčiky zostali rovnako chutné a o niečo výživnejšie.

recept na minibábovky

 

Recept na minibábovky zo špaldovej múky

Keďže príprava cesta naozaj nie je zložitá, rozdeľte pred pečením deťom úlohy. Jeden váži suroviny, druhý mieša, tretí plní formičky. Problémom môže byť len oddelenie bielkov na vyšľahanie snehu a manipulácia s rúrou, pri ktorej treba dávať pozor. My sme sa rozhodli pre čokoládovo-kakaový variant, ale výber príchute nechávame na vás ?

SUROVINY na cesto

  • 70g špaldovej múky
  • 60g hladkej múky
  • 3 vajíčka
  • 120g trstinového cukru
  • 0,5 dcl oleja
  • 0,5 dcl vlažnej vody
  • 1 prášok do pečiva
  • 2 lyžice kakaa
  • 80g čokolády na varenie ( čokoľvek podľa chuti)

 

POSTUP

recept postupNa začiatku vyšľahajte bielky na tuhý sneh.
V druhej miske vymixujte žĺtky spolu s cukrom a vlažnou vodou, po chvíli mixovania pridajte do zmesi olej a kakao.

recept postupAk je cukor rozpustený, pridajte múku, prášok do pečiva, čokoládu a polovicu snehu. Zamiešajte vareškou a následne jemne vmiešajte druhú polovicu snehu.

recept postupZmesou naplníte vymastené silikónové formičky alebo košíčky. Pečiete pri teplote 180 stupňov Celzia približne 15 minút. Či sú skutočne upečené, zistíte rýchlym testom. Ak sa cesto nelepí na špajľu, môžete ich vybrať z rúry. Po vychladený minibábovky opatrne vyberiete z formičiek a môžete zdobiť.

recept na minibábovky

TIPY NA ZDOBENIE
Detské ozdoby perfektne držia na citrónovej alebo karamelovej poleve, či rozpustenej čokoláde.
Karamelovú polevu pripravíte skaramelizovaním kryštálového cukru s pár lyžicami mlieka.
Na citrónový variant budete potrebovať práškový cukor, horúcu prevarenú vodu a citrónovú šťavu.
Želáme dobrú chuť a pridávame zopár obrázkov pre inšpiráciu.

recept na minibábovky

recept na minibábovky

recept na minibábovky

Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Unsplash.com, Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.