11 tipov a receptov, ako využiť všestranné kastílske mydlo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tento všestranný pomocník zbaví vašu domácnosť nečistôt, no vyumývať ním môžete aj domáceho miláčika.
Kastílske mydlo je naozaj všestranný, no zároveň aj mimoriadne šetrný domáci pomocník. Ak sa ho raz naučíte používať, už sa ho nebudete chcieť vzdať. V domácnosti môže nahradiť niekoľko čistiacich prostriedkov a iných prípravkov, ktoré sú neraz plné chemikálií. Vyčistíte ním kúpeľňu či podlahy v celej domácnosti, no pomôže vám aj pri zbavovaní sa nepríjemných škodcov na izbových rastlinách. Pozrime sa teda, na čo všetko môžete kastílske mydlo použiť a čo to vlastne je.

 

Kastílske mydlo

Domovom kastílskeho mydla je Španielsko, kde sa vyrábalo najmä z olivového oleja. Jeho základom je rastlinná zložka. Je vyrobené bez akýchkoľvek živočíšnych tukov či syntetických produktov. Podľa portálu Healthline je kastílske mydlo netoxické a jeho nespornou výhodou je aj fakt, že neškodí prírode. Ak sa k nemu nedopatrením dostanú deti či domáci miláčik, nemusíte mať obavy.

Najčastejšie nájdete kastílske mydlo v tekutej forme, v niektorých obchodoch ho však nájdete aj v tuhej forme v podobe kocky. Aj keď sa kedysi vyrábalo najmä z olivového oleja, dnes sa používa už aj kokosový olej, ricínový olej či konopný olej. Niektorí výrobcovia zas preferujú olej z avokáda, mandlí či z orechov.

 

Vyrobte si prírodný deodorant

Kastílske mydlo môžete použiť čisté, ak však chcete, aby príjemne voňalo, stačí k nemu pridať pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Z kastílskeho mydla si môžete vyrobiť napríklad domácu čistiacu pastu. K troške mydla stačí pridať pár lyžíc sódy bikarbóny. Zrnitosť pasty si môžete prispôsobiť pridaním väčšieho alebo menšieho množstva sódy bikarbóny k mydlu.
Avšak pozor, určite nepridávajte ocot. Aj keď sa pri čistení domácnosti často zvykne používať aj ten, v kombinácii s kastílskym mydlom vytvorí na povrchoch biely povlak, ktorého sa zbavíte len ťažko, informuje portál The Kitchen.

Chcete mať doma prírodný, no účinný deodorant? Pridajte pol čajovej lyžičky kastílskeho mydla a jednu čajovú lyžičku morskej soli do malej sprejovej fľaštičky s vodou.
Tekutý prostriedok na riad zas vyrobíte tak, že do fľašky nalejete jeden diel kastílskeho mydla a desať dielov vody. Pred použitím túto zmes vždy pretrepte.

11 receptov na kastílske mydlo

 

Prírodný insekticíd

Šetrný insekticíd pre vaše rastliny vyrobíte tak, že do jedného litra vody pridáte jednu čajovú lyžičku kastílskeho mydla. Nalejte do sprejovej fľaštičky, pretrepte a rastlinu zmesou poriadne postriekajte. Podľa odporúčaní portálu Homestead and Chill, aby bola zmes účinná, najlepšie je použiť nie celkom studenú, ale skôr vlažnú vodu.

Insekticíd môžete používať pravidelne aj ako prevenciu. Je lepšie konať skôr, ako potom bojovať s už prítomnými premnoženými škodcami. Postrek vykonajte večer, vtedy totiž na rastliny nesvieti priame slnko a nehrozí, že sa spália. Ak sa objavia škodcovia, opakujte ho po 4 až 7 dňoch opäť. Ak chcete účinnosť kastílskeho mydla zvýšiť, pridajte k nemu zopár kvapiek neemového oleja.

 

Zbaví pleť akné, očistí štetce na make-up

Z kastílskeho mydla si jednoducho a rýchlo môžete doma vyrobiť aj šampón. Jednu čajovú lyžičku pridajte do hrnčeka vody. Na umytie vlasov stačí použiť aj malé množstvo zriedeného mydla, z času na čas ho však môžete použiť aj nezriedené.
Kastílske mydlo je také šetrné, že ho môžete použiť aj na tvár. Vmasírujte si niekoľko kvapiek do pokožky a opláchnite si tvár vlažnou vodou. Mydlo tvár očistí, no zároveň ju zbaví škodlivých baktérií, vďaka čomu zabránite tvorbe akné.

Zmes kastílskeho mydla s kokosovým olejom poslúži ako skvelý pomocník pri odstraňovaní make-upu z tváre. S kastílskym mydlom zriedeným v teplej vode dokonale očistíte štetce na make-up.
Poľahky si môžete vyrobiť aj vlastný sprchový gél. Podobne ako v predošlých prípadoch, môžete použiť čisté kastílske mydlo. Vylepšíte ho však tým, že k nemu pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastnej preferencie, oleje s vitamínom E alebo mandľový olej, píše Countryliving. Ak kastílske mydlo zriedite s vodou, môžete ho pokojne použiť aj na kúpanie bábätka.

recepty na doméce mydlo, dezodorant a pastuPrečítajte si tiež
Recepty na domáce mydlo, dezodorant a zubnú pastu.

 

Vyrobte si rýchlo a jednoducho šetrné mydlo

Mydlo na ruky si vyrobíte zmiešaním dvoch čajových lyžičiek kastílskeho mydla s približne 350 mililitrami vody. Opäť môžete podľa ľubovôle pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja.
Podobne ako morská soľ, mydlo vám pomôže aj s upchatými dutinami. Jednoducho pridajte lyžičku kastílskeho mydla do nádoby s vriacou vodou, nakloňte sa do znesiteľnej vzdialenosti nad nádobu, dajte si cez hlavu uterák a inhalujte.

Mydlo môžete použiť aj na čistenie kožúška vašich domácich miláčikov. Množstvo kastílskeho mydla, ktoré budete potrebovať, sa však v tomto prípade môže líšiť v závislosti od veľkosti zvieraťa či hustoty srsti. Postačí však menšie množstvo zmiešané s vodou, ktoré je po umytí potrebné dobre opláchnuť. Odporúčame použiť mydlo bez esenciálnych olejov, tie totiž môžu byť pre zvieratká toxické.

Zdroj: The Kitchn, Healthline, Homestead and Chill, Countryliving
Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.