Mnoho vecí, ktoré denne používame, si dokážeme vyrobiť sami. Doma, za zlomok peňazí, ekologickejšie a zdravšie – vieme totiž, čo presne sme do toho dali.
Napokon, aj na internete existuje množstvo dostupných návodov. Stačí zadať na internet (či už google alebo pinterest, prípadne niektorá sociálna sieť ako youtube, facebook ap.) kľúčové slová „homemade“ alebo „do-it-yourself“ (prípadne „šikovné ruky“) plus názov veci, ktorú hľadáte.
My máme pre vás jednoduché tipy, ako si vyrobiť domáce mydlo, dezodorant a zubnú pastu. Dokonca ochutenú 🙂
Takéto vlastnoručne vyrobené produkty môžete dať do použitých zaváracích pohárov alebo plechoviek. V nich vydržia dostatočne dlho. Používajte najmä prírodné a neškodné ingrediencie ako sóda bikarbóna, kukuričný škrob alebo esenciálne oleje. Tie môžete bez problémov uchovávať aj vo väčších množstvách a vytiahnuť vždy, keď treba.
RECEPT na tekuté domáce mydlo
Nemusíte ho kupovať v obchode, ani si čapovať v stánku – vyrobiť si doma tekuté mydlo zvládnete hravo, lacnejšie a bez plastov. Stačí si kúpiť niekoľko tuhých mydiel z olivového oleja, ktoré si dáte zabaliť do papiera.
POSTUP:
Vezmite si strúhadlo na syr a nastrúhajte 180 g tuhého mydla z olivového oleja.
Do veľkého hrnca (najlepšie kovového) napustite z vodovodu necelé 4 litre horúcej vody. Prípadne ju ohrejte na sporáku.
Do hrnca pridajte nastrúhané mydlo a miešajte, kým sa nerozpustí.
Potom to dajte na noc odstáť.
Na druhý deň ráno bude v hrnci hustý gél. Ponorným mixérom ho rozmixujte.
Napokon prelejte do vhodnej, väčšej nádoby a časť odlejte do menšej nádobky s pumpičkou, ktorá sa dá používať opakovane.
RECEPT na domáci dezodorant
Keď chcete používať sódu bikarbónu, ale robí vám problémy, pridajte k nej trocha kukuričného škrobu, ktorý zabráni podráždeniu. Keď máte pokožku mimoriadne citlivú a nepomáha ani kukuričný škrob, použite namiesto neho trocha škrobového prášku „arrowroot“ (z maranty trstinovej).
Existuje veľa tipov na výrobu domáceho dezodorantu, ale všetky účinné obsahujú tieto základné ingrediencie: olejový základ, sódu bikarbónu, kukuričný škrob a éterické oleje rastlinného pôvodu.
Tento recept pochádza od blogerky Katherine Martinkovej zastupujúcej hnutie Treehugger.
Suroviny:
- 3 polievkové lyžice (44 ml) panenského kokosového oleja
- 2 polievkové lyžice (30 ml) bambuckého masla
- 3 polievkové lyžice (44 ml) sódy bikarbóny
- 2 polievkové lyžice (30 ml) kukuričného škrobu
- 5 kvapiek ľubovoľného éterického oleja (napr. levaduľa, šalvia, citrón, zemolez)
Prečítajte si tiež
10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky.
POSTUP:
Pripravte si vodný kúpeľ. Urobíte ho napríklad tak, že do hrnca s vodou postavíte zavárací pohár. Vodu v hrnci dajte zovrieť.
Do pohára dajte kokosový olej a bambucké maslo. Po roztopení plameň vypnite a do pohára pridajte sódu bikarbónu a kukuričný škrob. Všetko spolu dôkladne rozmiešajte na hladkú pastu.
Primiešajte vybraný druh (alebo viac druhov) éterického oleja. Nechajte olej vychladnúť a stuhnúť pri izbovej teplote nižšej ako 24 °C.
Z hotového dezodorantu stačí nabrať trocha (asi 5 ml) prstami a votrieť do podpazušia. Pri teplote tela sa dezodorant úplne roztopí a vsiakne.
Ak nechcete aplikovať krém prstami, môžete si ho dať do prázdnej nádobky od dezodorantu.
V kúpených antiperspirantoch môžu byť aj parabény a triclosan, ktoré poškodzujú endokrinný systém, takže takýto domáci dezodorant je rozhodne oveľa výhodnejší a zdravší.
RECEPT na domácu zubnú pastu
A do tretice niečo, čo používate každý deň. A dokonca aj niekoľkokrát, však? Tento recept je absolútne jednoduchý a pritom odskúšaný mnohými ľuďmi ako účinná zubná pasta.
Suroviny:
- 1 polievková lyžica (15 ml) sódy bikarbóny
- 1 polievková lyžica (15 ml) kokosového oleja
POSTUP: V menšom sklenom pohári zmiešajte sódu bikarbónu s kokosovým olejom. Keď si chcete umyť zuby, naberte trocha zmesi na lyžicu a pridajte toľko vody, aby sa zmes dala rozmiešať na pastu. Na miešanie môžete použiť priamo zubnú kefku, na ktorú si hotovú pastu naberiete a použijete.
„Namiesto esenciálneho oleja môžete použiť pravé lístky šalvie alebo vanilky, citrónovú alebo pomarančovú kôru, prípadne rozdrvené klinčeky, rascu alebo fenikel. A ak sa vám to zdá príliš slané a horké, oslaďte si to malým množstvom stévie alebo xylitolu,“ radia Ch.Plamondonová a J.Sinha v knihe Život bez plastov.