Vzácne a jedinečné Rozprávky starých Slovákov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy milujete rozprávky? Skôr tie klasické ako Tri oriešky pre Popolušku, Soľ nad zlato, O kozliatkach, alebo aj tie modernejšie?
Pravdou je, že rozprávky nás ako deti prenášali do iných svetov, mohli sme držať palce princom, obdivovať princezné, bojovať na stránkach knihy s drakmi a zlými čarodejníkmi… Ale veľakrát nám láska k rozprávkam zostáva aj v dospelosti a minimálne počas vianočných sviatkov sa vraciame do detstva.
Napokon, Milan Rúfus povedal, že „rozprávka nevznikla, aby sme ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých.“

Samuel ReussVedeli ste, že otcom slovenskej rozprávky je Samuel Reuss, hoci dnes považujeme za nášho najväčšieho rozprávkara Pavla Dobšinského?
Mimochodom, celá Reussovská rodina akosi upadla do zabudnutia, pritom Samuel bol priekopníkom folkloristiky a slovenskej rozprávky. Rozprávky boli preňho autentickou výpoveďou o živote našich predkov. Prehistorické dejiny sa snažil vysvetľovať práve cez rozprávky a povesti, ktoré ako prvý u nás aj analyzoval. Sám veľký J.W.Goethe, s ktorým sa Samuel zoznámil počas štúdií v Jene, ho navrhol za tajomníka dôležitého nerastopisného spolku.

 

Rozprávky starých Slovákov

Je skvelé, že práve vyšla kniha Rozprávky starých Slovákov od Samuela Reussa.
Pre neho je to orechová škrupinka, v ktorej je uložený život.

Po prvý raz tak dostávame do rúk prvé slovenské rozprávky v najprirodzenejšej a najčistejšej podobe, ako ich rozprávali ľudoví rozprávači.
Radúz a Ľudmila. Svetská krása. Zlatý zúbok. Vlkolak. Či Sklenený zámok.
Očarí vás hlboká morálka a čistota hlavných protagonistov, ale tiež zasvätenosť a trefnosť Reussových komentárov. Vždy sa snažil identifikovať konkrétne územie, kde sa daná rozprávka odohrala. Pomenúva rieky, župy a stolice, dokladá k ním typické remeslá, aj poľnohospodárske činnosti. Toto je na „dodatkoch“ k rozprávkam cenné.

Rozprávky starých Slovákov otvorená kniha

 

So šťastným koncom

Rozprávky starých Slovákov ponúka originálne komentované čítanie rozprávok, aké sa tu často nevidí.
Reuss sa však odlišuje od Dobšinského napríklad v tom, ako vyzdvihuje mravný charakter a dobro, ktoré napĺňa ľudský život. Napríklad rozprávka Radúz a Ľudmila sa podobá na tú od Dobšinského, ale predsa len sú tam rozdiely. U Reussa nevystupujú milenci ako rovnocenní, ale Ľudmila je tá, ktorá vymyslí riešenie a zrealizuje ho tak, aby ochránila svojho milého. U Dobšinského je Ľudmila skôr pasívna, čakajúca na ochranu svojho milenca…

Samuel Reuss vždy sledoval svojimi rozprávkami akýsi harmonický ideál dobra, mravnosti a krásy. Cítiť z nich neuveriteľnú ľudskú skúsenosť a prirodzenú životnú múdrosť.
A samozrejme, šťastný koniec nesmie chýbať. Bez šťastného konca ako v rozprávke si nemožno predstaviť zmysluplný ľudský príbeh, ak nechceme veriť v ničotu a zatratenie.

Pozrite si ďalšie tipy na KNIHY.knihy lepsiden.sk

P.S. Čaro týchto rozprávok umocňujú ilustrácie, ktoré sa zachytia v spomienkach spolu s príbehom. Magické rozprávkové ilustrácie Davida Ursinyho vystihujú a zvýrazňujú čistotu Reussovho textu. Neobyčajne citlivý ilustrátor zobrazuje mýtické témy s fantáziou do najjemnejšieho detailu ako stredovekí majstri.

Foto: Tatran, Webumenia


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.