10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Myslíte si, že viac čistiacich pomôcok vedie k čistejšej domácnosti?
Nemusí to tak byť. No verte, že základ čistého domova spočíva v tom, že nesmiete domov znášať stále nové a nové veci, ako mopy, čistiace prostriedky, vodičky, krémy, leštidlá…

Takže skôr než si nakúpite pomôcky na vlastné čistiace prostriedky, pomíňajte najprv zásoby toho, čo už máte doma. To je najlacnejší spôsob, ako k tomu pristupovať!
„Zrejme budete prekvapení, koľko z toho, čo potrebujete na vytvorenie vlastných čistiacich prostriedkov, máte doma v kuchyni, kúpeľni či práčovni,“ tvrdí Ruth Soukup v knihe Lepšie žiť, menej míňať. „Sama som sa čudovala, že takmer na všetko čistenie si vystačím s kombináciou niekoľkých bežných výrobkov. Zistila som, že na výrobu desiatich úžasných ekologických a superlacných čistiacich prostriedkov mi stačí desať výrobkov, ktoré mám bez ohľadu na upratovanie zvyčajne vždy poruke.“

Suroviny a návody na výrobu lacných čistiacich prostriedkov

1. ocot
2. sóda bikarbóna
3. citrón alebo citrónová šťava
4. soľ
5. olivový olej
6. mydlo
7. tekutý prostriedok do umývačky riadu
8. kryštálová sóda (dostať ju v drogérii alebo v predajni s poľnohospodárskymi a vinohradníckymi potrebami)
9. bórax (tetraboritan sodný)
10. zmes vonných olejov (ja mám najradšej citrón, citrónovú trávu a eukalyptus)

10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky

Ušetrite a vyrobte si domáce čistiace prostriedky.

Šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky

  1. ČISTIACI PROSTRIEDOK NA KÚPEĽŇU
    ¾ hrnčeka sódy bikarbóny
    ¼ hrnčeka citrónovej šťavy (približne z polovice citróna)
    3 polievkové lyžice soli
    3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na umývanie riadu
    ½ šálky octu
    10 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Všetky prísady spolu dohladka vymiešajte v stredne veľkej nádobe. Hubkou na riad alebo špongiou ju naneste na vaňu, steny v sprchovacom kúte a na umývadlá. Zmes si radšej najprv vyskúšajte na malom kúsku, aby sa vám nestalo, že poškriabe povrch vane. Keby bola zmes príliš agresívna, dajte menej soli. Očistené povrchy pooplachujte teplou vodou, prejdite ich vlhkou handričkou a suchou handrou ich utrite dosucha. Zvyšnú zmes vyhoďte.

  1. SUPER ČISTIACI PROSTRIEDOK NA ZÁCHODOVÚ MISU
    1 hrnček sódy bikarbóny
    1 hrnček octu
    10 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Zastavte prítokovú klapku do záchoda a záchod niekoľkokrát  spláchnite, aby ste zo zásobníka dostali všetku vodu. Nasypte do nádoby sódu bikarbónu a potom pomaly prilievajte ocot. Snažte sa octom poliať čo najväčší povrch nádoby. Pridajte pár kvapiek vonného oleja. Sóda s octom budú reagovať. Po reakcii prejdite plochu záchodovej misy záchodovou kefou, odstráňte zvyšky čistiaceho prostriedku, znovu pustite prívod vody a spláchnite.

  1. LEŠTENKA NA NÁBYTOK
    ¾ hrnčeka olivového oleja
    2 polievkové lyžice citrónovej šťavy (približne z jednej štvrtiny citróna)
    1 polievková lyžica octu
    3 až 4 kvapky citrónového vonného oleja (nemusí byť)

V mištičke spolu vymiešame všetky prísady. Handričku, ktorou sa chystáme leštiť nábytok, najprv namočíme do teplej vody a všetku vodu z nej vyžmýkame. Vlhkú handričku potom ponoríme do leštenky a poutierame ňou povrch nábytku. Suchou handrou nábytok vyšúchame dosucha. Leštenku možno použiť aj na nehrdzavejúcu oceľ, na pochrómované či antikorové povrchy. Zmes skladujeme (najviac šesť týždňov) vo vzduchotesnej nádobe.

  1. ČISTIACI PROSTRIEDOK NA SKLO
    ½ hrnčeka octu
    ½ hrnčeka vody
    5 až 10 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Vo fľaštičke s rozprašovačom zmiešajte ocot, vodu a vonný olej. Zmes nastriekajte na sklo a doleskla ho prejdite stierkou na sklo, pokrčeným papierom (aspoň dvojtýždňovým, aby nečiernil) alebo suchou handričkou. Zmes dobre poslúži aj na dodanie lesku po dezinfekcii chrómovaných povrchov, napríklad vodovodných batérií. Dodá im dlhotrvajúci lesk.

  1. UNIVERZÁLNY ČISTIACI SPREJ
    1 polievková lyžica bóraxu
    1 polievková lyžica kryštálovej sódy
    1 čajová lyžička tekutého prostriedku do umývačky riadu
    1 hrnček octu
    4 hrnčeky horúcej vody
    25 až 30 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Všetky prísady spolu dobre vymiešame vo veľkej nádobe, vymiešané ich prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Zmes nastriekame na povrch a pretrieme vlhkou handrou. Možno ňou vyčistiť a dezinfikovať takmer všetky povrchy.

10 tipov na šetrné a lacné domáce čistiace prostriedky

Nemusíte kupovať drahé čistiace prostriedky, aby ste mali čistú domácnosť!

  1. ČISTIACI PROSTRIEDOK NA ANTIKOROVÉ POVRCHY
    2 polievkové lyžice sódy bikarbóny
    ½ hrnčeka octu
    2 hrnčeky teplej vody

Všetky zložky spolu premiešame vo fľaši s rozprašovačom. Zmes sa spení. Keď pena opadne, nasadíme vrchnák a nastriekame ňou antikorové povrchy. Dočista ich utrieme a vysušíme nepriľnavou handričkou. Ak chceme dodať povrchu ešte väčší lesk, môžeme použiť vyššie opísaný prípravok na leštenie nábytku.

  1. PROSTRIEDOK NA UMÝVANIE RIADU
    1 hrnček sódy bikarbóny
    1 hrnček bóraxu
    ½ hrnčeka soli
    1 až 2 kvapky tekutého prostriedku do umývačky (nemusí byť)
    ocot

Prvé tri prísady spolu dobre premiešame a odložíme vo vzduchotesnej nádobe. Zmes používame tak, že do každého priečinka v umývačke riadu nasypeme jednu polievkovú lyžicu a pridáme dve lyžice octu. Ak sa vám v zmesi robia hrudky, skôr než ju nasypete do umývačky, dajte do nádoby na čistič jednu kvapku tekutého prostriedku do umývačky. Ak máte tvrdú vodu a na riade vám ostávajú fľaky, môžete pridať kyselinu citrónovú.

  1. ČISTIACI PROSTRIEDOK NA PODLAHY
    1 hrnček octu
    ½ hrnčeka sódy bikarbóny
    8 až 10 hrnčekov horúcej vody
    1 polievková lyžica bóraxu
    1 polievková lyžica kryštálovej sódy
    20 až 30 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Vo vedre zmiešame ocot a sódu bikarbónu, pridáme horúcu vodu, bórax, kryštálovú sódu a vonný olej. Všetky prísady poriadne premiešame. Na dlážku nanášame mopom alebo handrou, potom povrch pretrieme ešte suchou handrou.

  1. PRACÍ PRÁŠOK
    1 mydlo
    1 hrnček bóraxu
    1 hrnček kryštálovej sódy

Mydlo vložíme do veľkej nádoby vhodnej na použitie v mikrovlnnej rúre. Dáme na dve minúty do mikrovlnky – mala by sa vytvoriť pena. Penu rýchlo vymiešame, aby sa urobili drobné lupienky. Ak sú mydlové lupienky veľké, rozmixujeme ich mixérom. Takto pripravené mydlo zmiešame s bóraxom a kryštálovou sódou a necháme dobre vychladnúť. Prášok odložíme do vzduchotesnej nádoby. Na jednu práčku použijeme 1 až 2 polievkové lyžice. Prášok najlepšie pôsobí v teplej alebo horúcej vode, ak chcete prať v studenej vode alebo idete prať s predpieraním, prášok pred použitím radšej rozpustite v ¼ hrnčeka horúcej vody.

  1. ZMÄKČOVADLO
    ¼ až ½ hrnčeka octu
    Vonný olej (nemusí byť)

Ocot a obľúbenú vôňu nalejeme priamo do bubna alebo do priečinka na aviváž.

Množstvo tipov a rád na šetrenie nájdete v knihe Lepšie žiť, menej míňať.

Foto: imagebasket.net, womensfreesamples.com, freepik.com


Zdielať

About Author

3 komentáre

  1. Barbora Hlinková on

    Ja odporúčam navštíviť stránku roin.sk, pokiaľ chcete mať naozaj čistú domácnosť, ktorá sa v mnohých prípadoch dá dosiahnuť len použitím kvalitných čistiacich prostriedkov, ktoré dostať práve na tomto e-shope.

  2. Terézia Šuranská on

    Ja takisto ako Barbora musím odporučiť Roin, nakupujem tam už dlhšie a príde mi to oveľa výhodnejšie a najmä mi vždy rýchlo príde objednávka.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.