Desať krokov k chudému ja pomocou raw

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyskúšali ste už raw? A vedeli ste, že surová strava je jednou z najprirodzenejších ciest k ideálnej váhe. Umožňuje úbytok hmotnosti v súzvuku s našim telom a nie v boji s ním. Lebo čím prirodzenejšie sa stravujeme, tým prirodzenejšia je forma, ktorú naše telo získa.

So surovou stravou odídu prebytočné kilá akoby samé od seba. Počítanie kalórii pritom nie je nutné. Namiesto toho je to, čo vlastne kalóriami meriame, na prvom mieste: výživová hodnota. Diéty, pri ktorých sa na určitý čas niečoho zriekame, ale aj  prebytok nezdravého jedla, dodávajú nášmu telu minimum esenciálnych – životne dôležitých živín.

Lákavá rozmanitosť
„Chudnúť so surovou stravou neznamená len mrkvu a zeler!“ píše vo svojej knihe Raw pre začiatočníkov odborníčka na raw stravu Chantal Sandjon. „A neznamená to ani, že musíte jesť šalát ráno, na obed a na večeru. Práve naopak, pravdepodobne sa budete diviť, koľko možností surová strava ponúka. Môžete vyskúšať dokonca recepty na zmrzlinu alebo zákusok.“
„Surové“ dezerty sú totiž dokonca počas chudnutia dovolené. Práve s nimi sa naučíte vychutnávať si prirodzené látky. Lebo práve s pôžitkom sa prebytočných kíl zbavíte natrvalo.

raw pre začiatočníkov

Prepojte kulinársku rozmanitosť a modernú tvorivosť s pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus so zdravými surovými potravinami.

10 krokov k chudému ja

  1. NAUČTE SA PIŤ

Pred všetkými tipmi, ktoré sa týkajú výživy, stojí na prvom mieste jedno: Dostatočné množstvo tekutín je základ! Začleňte pitie do svojho dňa, kam sa len dá: voda, ovocné a bylinkové čaje, čerstvé šťavy. Často tak predídete menším neduhom. Ak ste viac ako hodinu nič nepili a vaše telo sa zrazu ohlási zdanlivým hladom, vypite veľký pohár vody. Zvyčajne to stačí.

  1. DETOX NA ZAČIATOK.

Schudnúť so surovou stravou je viac ako len odriekanie si na pár dní či týždňov. Ide o zmenu stravovania, ktorá vám dodá viac energie a zdravia. K tomu patrí nový začiatok. Musíte svojmu telu dožičiť čas na odbúranie všetkých toxických látok, ktoré sa v ňom rokmi nazbierali. Inak budú aj naďalej narúšať váš pocit pohody a takisto váš úmysel schudnúť.

  1. ACIDOBÁZICKÁ ROVNOVÁHA

Aj nadváha býva znakom prekyslenia. Prekyslený organizmus sa totižto upne na tuk, aby v ňom uskladnil prebytok kyselín. Ak naše telo dostaneme naspäť do acidobázickej rovnováhy, môže tento tuk opäť uvoľniť, keďže ho už nepotrebuje. Schudneme a to bez toho, aby sme preto museli niečo urobiť.

  1. BIO CHUDNUTIE

Bio produkty majú pre životné prostredie aj pre náš organizmus mnoho výhod. Biologicky pestované ovocie a zelenina majú vysoké výživové hodnoty a dobre zásobované telo bez jedov je automaticky na ceste k ideálnej hmotnosti.

  1. NAJLEPŠIE OBČERSTVENIE – OVOCIE

Ovocie zasýti na dlhšie ako zelenina, keďže obsahuje o niečo viac kalórií a zvyšuje hladinu krvného cukru. Jeho úloha pri chudnutí bola dokázaná už viacerými štúdiami. Navyše je vďaka praktickému „baleniu“ ideálnym fastfoodom. Najlepšie občerstvenie na každý čas!

raw pre začiatočníkov

  1. SUROVÉ TUKY MIESTO OHRIATYCH

Napriek vysokej spotrebe tukov je naša strava chudobná na dobré nenasýtené mastné kyseliny. Zmenou stravy na surovú odhalíte zdravé a chutné tuky, ako sú tie v orechoch, ktoré vaše telo nielenže potrebuje, ale ktoré mu aj napriek veľkej spotrebe v chudnutí dokonca pomôžu. Na rozdiel od tepelne upravených tukov obsahujú tuky v surovom stave enzým lipáza, ktorý sa pri teplotách nad 40 stupňov ničí. Lipáza je nevyhnutná pre trávenie tukov a otváranie tukových zásob nášho tela pre energetické spaľovanie.

  1. ŠALÁT PRED KAŽDÝM CHODOM

Ak mienite aj naďalej konzumovať varené jedlá: šalát pred každým jedlom dodá vášmu jedálničku chlorofyl – a navyše už dopredu zasýti.

  1. POKOJNE A POHODLNE

Kým sa do vášho mozgu dostane signál, že je žalúdok sýty, prejde približne 20 minút. Za dvadsať minút sa dá toho zjesť ale veľmi veľa – toho, čo nám nebolo treba. Surová zelenina vás však núti k prežúvaniu. Prepchať sa ňou? To je takmer nemožné. Nechajte si preto dostatok času a vychutnajte si vaše jedlo do sýtosti.

  1. AJ OČI JEDIA

Práve na začiatku vašich skúseností so surovou stravou môže viesť aj úprava vášho taniera k úspechu. Dajte si preto záležať na farebnosti zeleniny a ovocia a kombinujte potraviny aj podľa estetických kritérií: Čo by ste povedali na surovú paradajkovú polievku s kúskami mrkvy a čerstvého petržlenu ozdobenú niekoľkými špirálami z červenej repy? Alebo vyskúšajte formičky na vykrajovanie na rýchle vyrezanie hviezdičiek či srdiečok z melóna či ananásu.

  1. VŽDY PRIPRAVENÍ

Nič nie je horšie, ako keď vás prekvapí hlad poobede pri nákupoch v meste – v nebezpečnej blízkosti hranolčekov, sladkostí či hot-dogu. Jediné, čo vás v takejto situácii zachráni, je jablko v taške! Nech sa to stane vašim dobrým zvykom, pribaliť si pred odchodom do tašky ovocie a pár orieškov.

60 receptov na každý deň a užitočné informácie nájdete v knihe Raw pre začiatočníkov.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.