Talianska vianočná pudingová torta

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tento recept je od slávnej Nigelly Lawsonovej. Talianska vianočná pudingová torta spája dve prísady, bez ktorých sa talianske Vianoce nezaobídu: nádherné, ovocím prestúpené a obohatené panettone a crema di mascarpone, ktoré možno najlepšie opísať ako tiramisu bez vrstvy piškót Savoiardi a niekedy s kúskami čokolády zamiešanými do mascarpone.

„Názov talianska vianočná pudingová torta som zvolila preto,“ vysvetľuje Nigella, „že hoci má veľmi veľa prvkov talianskych Vianoc a prezentuje sa vo forme torty, vo mne evokuje aj lahodnú chuť nášho tradičného vianočného pudingu s ovocím naloženým v likéri, ale v ľahšom vyhotovení.“

Na namočenie plátkov panettone používa likér Tuaca, lebo tento taliansky vanilkový likér s citrusovými esenciami a podtónmi brandy mi vždy pripadal ako panettone v alkoholovej forme (a slzu tohto likéru zvykne priliať aj do prosecca, aby vytvorila aromatický a sviatočný pohárik sezónnej dobrej nálady).
Namiesto neho však bez všetkého použite rum, brandy alebo Grand Marnier.
Ak chcete zrušiť prvok sušeného ovocia, panettone môžete nahradiť bábovkou pandoro.
Zaobísť sa môžete aj bez marrons glacés. Nenahraďte ich však iným kandizovaným ovocím, ale radšej zväčšite množstvo čokolády a orieškov.

Nebojte sa, talianska vianočná pudingová torta má až smiešne, oslnivo ľahkú prípravu, tvrdí Nigella. Nevyžaduje pečenie ani virtuozitu prípravy, ide len o radosť zo skladania a spájania.

Nigella Lawson

Nigella Lawsonová

Talianska vianočná pudingová torta

Nakrájaná na 12 – 14 kúskov
asi 625 g panettone (alebo pandoro)
6 lyžíc likéru Tuaca (ďalšie možnosti pozri úvod k receptu)
2 vajcia izbovej teploty
75 g krupicového cukru
500 g mascarpone izbovej teploty
250 ml hustej šľahačkovej smotany
(48 %) izbovej teploty
125 ml vína marsala
75 kúskov kandizovaných gaštanov (marrons glacés)
125 g čokoládových kúskov alebo nadrobno nasekanej čokolády
100 g nasekaných pistáciových orieškov
2 lyžice semienok granátového jablka
1 × otváracia tortová forma s priemerom 22 alebo 23 cm

 

POSTUP:
1. Nožom so zúbkovanou čepeľou narežeme panettone zhruba na 1 cm hrubé plátky a asi tretinou vyložíme dno tortovej formy. Jednotlivé kusy prispôsobíme tak, aby medzi nimi neostali medzery; panettone je úžasne mäkký a tvarovateľný koláč, nie je to teda ťažká práca. Pokvapkáme ich 2 lyžicami likéru Tuaca (alebo iného likéru podľa nášho výberu), čím vrstvu panettone zvlhčíme. Vyzerá ako krásna zlatistá mozaika zostavená z múčnika.

  1. Teraz pokračujeme s lahodnou sladkou plnkou. Vajcia s cukrom šľaháme – na uľahčenie stolovým elektrickým mixérom – poriadne do penista, pokým nenaberú objem a ľahkosť.
  2. Pomalším šľahaním primiešame mascarpone a hustú šľahačkovú smotanu, potom do zmesi postupne zašľaháme marsalu a ďalej šľaháme, kým zmes nie je hustá a roztierateľná. 250 ml (plný hrnček) vyberieme do misy alebo inej nádoby, zakryjeme a vložíme do chladničky; je to na hornú vrstvu, ktorú pridáme až pri podávaní torty.
  3. Marrons glacés nadrobíme do veľkej misy s krémovou zmesou s mascarpone, potom 100 g čokoládových kúskov a 75 g nasekaných pistácií a zamiešame. Polovicou tejto krémovej plnky prekryjeme vrstvu panettone naspodku tortovej formy.
  4. Ďalšiu tretinu (približne) plátkov panettone dáme na krémovú plnku a opäť medzi nimi nenecháme žiadnu medzeru, cez ktorú by krém unikol. Navlhčíme ďalšími 2 lyžicami likéru.
  5. Lyžicou naberieme druhú polovicu krémovej zmesi a rovnomerne ju roztrieme. Na rad príde tretia a posledná vrstva panettone, ktorú pokvapkáme poslednými 2 lyžicami likéru.
  6. Tesne zakryjeme potravinovou fóliou, pritlačíme ju trochu k vrchu a vložíme do chladničky na noc až na 2 dni.
  7. Keď sme pripravení podávať, tortu vyberieme z chladničky, vyklopíme z formy, položíme na rovnú misu alebo stojan na tortu a natrieme odloženou zmesou z mascarpone. Tortu sa z tortového dna nepokúšame zdvihnúť, pretože plátky panettone naspodku sú utešene vlhké.
  8. Vrch – prípadne aj boky torty – posypeme zvyšnými čokoládovými kúskami, nasekanými pistáciami a našimi „granátovými drahokamami“. Táto posýpka poskytne zároveň nádhernú kamufláž pre všetky menej esteticky sa dvíhajúce okraje na spodku tortovej formy.

Recept je z knihy Nigellissima – Lákavé talianske inšpirácie.
Dobrú chuť.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.