NASA zverejnila astronomickú fotku slovenského a českého autora

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dostať sa na stránku NASA, čiže amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír, je bezpochyby prestížna záležitosť. Slovenskému astrofotografovi Tomášovi Slovinskému sa to už podarilo niekoľkokrát a dnes, 9. augusta 2021 opäť. NASA totiž publikovala astronomickú fotku s názvom “Perzeus a stratené meteory”.
Jeho autormi sú slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave. Nezvyklá kompozitná fotografia, ktorá autorom zabrala stovky hodín práce upozorňuje na maximum každoročného meteorického roja Perzeidy a problém svetelného znečistenia, kvôli ktorému sú podobné úkazy čoraz ťažšie pozorovateľné.

 

Prvé meteory z roja Perzeidov

Napriek mimoriadne prísnym reštrikciám kvôli pandémii COVID-19 sú stále udalosti, ktoré priamo nepodliehajú dianiu na Zemi. Nočná obloha tak bola široko dostupná i počas týchto ťažkých časov. Momentálne na nej pozorujeme letnú časť Mliečnej cesty, dve jasné planéty Jupiter a Saturn a prvé meteory z roja Perzeidy. Práve spomínaný meteorický roj je v nasledujúcich dňoch tým najväčším astronomickým lákadlom. A to nielen pre astronómov a fotografov, ale aj pre vášnivých pozorovateľov, či romantikov.

Meteorický roj vrcholí najmä v noci zo štvrtka, 12. augusta na piatok, 13. augusta. Oplatí sa však sledovať i počas okolitých nocí. Prečítajte si náš článok Ako pozorovať perzeidy, slzy letnej oblohy.
Na túto každoročnú nebeskú udalosť upozorňuje aj NASA snímkou od Tomáša Slovinského a Petra Horálka. Autori však poukazujú na ďalší dôležitý fakt. Kvôli rastúcej miere (dnes už preukázateľne škodlivého) svetelného znečistenia je z blízkosti miest čoraz ťažšie pozorovateľná nie len nočná obloha, ale i meteorické roje a mnoho ďalších úkazov s ňou spojených. Fotografia doslova hovorí o “stratených meteoroch”, ktoré sa “utápajú” v silnom a pre všetky živočíchy vrátane ľudí i škodlivom svetelnom smogu.

Perzeidy

 

Ako robili túto astronomickú fotku?

Kompozitnú snímku zhotovili počas minuloročného maxima meteorického roja Perzeidy na dvoch miestach s odlišnou mierou svetelného znečistenia.

  • Tomáš Slovinský zaznamenával meteory z obce Runina v Parku Tmavej Oblohy Poloniny, kde je jedno z najtmavších miest v strednej Európe. Na tzv. Bortleho stupnici svetelného znečistenia (od 1 po 9, pričom 9 je na tom najhoršie) sa toto miesto nachádza na stupni 2.
  • Petr Horálek fotografoval meteory nad Sečskou priehradou, kde je kvalita oblohy Bortle 4. Rozdiel medzi týmito dvoma miestami je pritom až 1000 hviezd, o ktoré je sečská obloha ochudobnená oproti tej v najtmavšom mieste Slovenska – Poloninách.

A nielen to. Tomáš Slovinský mohol takto napozorovať až o tretinu viac meteorov, ktoré na presvetlenej sečskej oblohe zanikli. Svetelné znečistenie teda veľmi výrazne okráda pozorovateľov bližšie k mestám o krásu tmavej hviezdnej oblohy a bohatý meteorický roj Perseidy.

Vysoké tatry obloha

 

Svetelné znečistenie je skutočne problém

Obaja pri fotografovaní použili rovnakú techniku, približne rovnaký celkový čas snímania a obrazy spracovávali identickými (dopredu dohodnutými) technikami. Snahou bolo taktiež v dôkladne zvolený čas zachytiť identickú nebeskú kompozíciu s letnou Mliečnou dráhou, aby bolo možné oba pohľady ľahko spojiť a na problematiku svetelného znečistenia čo najlepšie poukázať.

Okrem meteorov a našej domovskej Galaxie je na fotografií možné nájsť trojicu jasných planét, ktorá pri minuloročnom maxime Perzeidov zdobila nočnú oblohu. Na fotografii od Petra Horálka (vpravo) svieti jasný Jupiter a Saturn. Na snímku vľavo od Tomáša Slovisnkého zas červený Mars.

fotky astrofotografa Tomáša SlovinskéhoPrečítajte si tiež
Astrofotograf T.Slovinský: “Strácame hviezdy…a to je škoda.”

Astronomický snímok dňa NASA (Astronomy Picture Of the Day, skrátene APOD) je prestížne ocenenie najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú pre každý deň dôkladne vyberajú a následne doplňujú o popis editori prof. Jerry Bonnell (z Michiganskej Technologickej Univerzity) a prof. Robert Nemiroff (z Univerzity v Marylande), spolupracovníci NASA.
Mottom APODu je „Objavujte vesmír“ a od roku 1995, kedy začali fotky vyberať, sa stal jedným z najuznávanejších svojho typu po celom svete.

prichádza búrka

Foto: Tomáš Slovinský, Petr Horálek


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.