Slovensko na fotografiách počas uplynulých 100 rokov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovenská  príroda svojimi krásami, silou, rozmarmi a premenami dokáže človeka uchvátiť a očariť. Určite to pociťujete aj vy, keď navštevujete rôzne kúty našej krajiny. Či už na pešej turistike, na bicykli, ale pokojne aj na aute. Všetci fotíme, urobíme množstvo snímok, no niektorým sa darí zachytiť prírodu a vyjadriť jej krásu lepšie, presnejšie a výstižnejšie.
Máme pre vás niekoľko kúskov od skvelých fotografov, ktorí fotili Slovensko počas uplynulého storočia.

 

Z histórie slovenskej fotografie

Územie Slovenska patrilo k tým, kde sa fotografia rýchlo udomácnila. Ešte v druhej polovici 19. storočia, v období doskových prístrojov, niektorí profesionálni fotografi vyšli zo svojich fotoateliérov do prírody, aby tu na snímkach zvečnili vrcholy tatranských štítov. Napríklad Karol Divald, 1860, alebo skalné útvary Manínskej tiesňavy – Martin Pattantyús, 1884.

Prvý filmový fotoaparát bol síce uvedený na trh až v roku 1888, avšak už v tom čase na území Slovenska rýchlo pribúdali fotoateliéry, v ktorých na základe živnostenských oprávnení fotografi vykonávali svoju prax ako hlavné povolanie alebo ako vedľajšiu činnosť (lekárnici, majitelia drogérií atď.).

Na prelome 19. a 20. storočia už boli fotoateliéry takmer vo všetkých okresných mestách a trend ich rozširovania pokračoval i v nasledujúcich dvoch desaťročiach, keď sa postupne k profesionálnym fotografom pridávali aj fotoamatéri.

Kniha Fotografia a Krásy Slovenska

 

Fotografia a Krásy Slovenska

Históriu fotografie slovenskej prírody, fotografov a množstvo cenných fotiek nájdete v knihe Fotografia a Krásy Slovenska z vydavateľstva Dajama. Predstavuje práce fotografov, ktoré rezonovali na stránkach tohto nášho najstaršieho časopisu v rokoch 1921 až 2020.

Kniha predstavuje dôležité míľniky v tomto období, približuje históriu fotografie na Slovensku a ukazuje práce známych i neznámych fotografov. Krajinárski fotografi, dokumentaristi, výtvarníci, reportéri, ale aj turisti či horolezci. Títo všetci zachytávali javy a udalosti v živote Slovenska a na stránkach knihy vás prevedú nádhernými turistickými zábermi, pocitovými fotografiami hôr, lesov, dolín či pamiatok.
Vybrali sme pre vás aspoň pár z nich, ktorí dokázali nádherne zachytiť čaro Slovenska.

 

Ján Lacika

(1956) – geograf, pedagóg, publicista, krajinársky fotograf.
Fotografovanie sa stalo preňho popri geografii druhou veľkou vášňou a koníčkom. Nebolo síce podporené odborným vzdelaním v oblasti fotografie, avšak dlhoročnou praxou v oblasti krajinárskej fotografie získalo jeho dielo patričnú kvalitu a uznanie.

Prielom Váhu pri Strečne Ján Lacika

Prielom Váhu pri Strečne – Ján Lacika

 

Karol Demuth

(1937) – krajinársky, dokumentárny a umelecký fotograf.
Demuthovým hlavným tvorivým zameraním vždy boli motívy krajiny. Svoju lásku k Tatrám vyjadril v kolekcii fotografií Tatry štetcom a fotoaparátom (2012) a samostatnou výstavou Tatry prívetivé – kalendárové (2017) takisto potvrdil svoj intímny vzťah a citlivý prístup k zaznamenaniu krás slovenskej prírody. Z týchto postojov vyplýva aj celkový významný prínos Karola Demutha do slovenskej krajinárskej fotografie.

Končistá z Gerlachu - Karol Demuth

Končistá z Gerlachu – Karol Demuth

 

Igor Thurzo

(1933 – 2014) – ochranár, urbanista, dokumentárny fotograf, propagátor ľudovej architektúry.
Svojím celoživotným dielom významne prispel k zaznamenaniu, odbornému popisu, záchrane a obnove ľudových stavieb. Na svojich fotografiách natrvalo uchoval aj podobu objektov, ktoré sa už nepodarilo zachrániť.

Dom v Kolbašove - Igor Thurzo

Dom v Kolbašove – Igor Thurzo

 

Milíc Blahout

(1930 – 1978) – lesný inžinier, zoológ, fotograf, ochranca prírody.
V roku 1976 vydal knihu Kamzíčia zver a jeho fotografie sa objavovali aj na stránkach renomovaných zahraničných odborných časopisov. Prezentoval ich aj na výstavách a fotografických súťažiach, na ktorých získal viaceré ocenenia.

Staré Podbanské - Milíc Blahout

Staré Podbanské – Milíc Blahout

 

Vilém Heckel

(1918 – 1970) – horolezec, profesionálny portrétny, krajinársky a reportážny fotograf.
Aj v úlohe krajinárskeho fotografa či fotografa turistickej a športovej tematiky starostlivo komponoval vytváraný obraz. Vytvoril krásne a pôsobivé fotografie, ktoré však možno niekedy neodrážajú skutočnú dramatickú situáciu v exponovanom horolezeckom teréne. S týmito zábermi prenikol do viacerých ilustrovaných časopisov. Od roku 1954 v nich uverejňoval zábery z Vysokých Tatier – nielen z lezenia v stenách, ale aj z vysokohorských turistických chát. Svoj objektív zamieril aj na hrebene a doliny Nízkych Tatier.

Ždiarske kroje - Vilém Heckel

Ždiarske kroje – Vilém Heckel

 

Vladimír Koštial

(1912 – 2001) – profesionálny fotograf, vydavateľ, predstaviteľ reportážnej a krajinárskej fotografie.
Významnú etapu v jeho profesijných aktivitách predstavuje aj obdobie príprav a priebehu Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970 vo Vysokých Tatrách, ktoré podrobne zdokumentoval. Tým upútal na seba pozornosť odbornej i širšej laickej verejnosti, čo bolo skôr v kontraste s jeho skromnosťou a menšou snahou propagovať svoje nepochybne hodnotné práce.

Mototuristika pri Dunajci - Vladimír Koštial

Mototuristika pri Dunajci – Vladimír Koštial

 

Ján Náhlik

(1922 – 1989) – amatérsky výtvarný fotograf a dokumentarista.
Obľúbenými a často uverejňovanými krajinárskymi fotografiami sa od druhej polovice štyridsiatych rokov až do konca sedemdesiatych rokov prezentoval aj v Krásach Slovenska. Na nich zobrazoval predovšetkým nielen krajinu Záhoria, ale aj scenérie z oblasti Tatier či Vršatca. Jeho intímny vzťah k ľudovým tradíciám je zrejmý zo záberov krojovaných postáv a ľudovej dedinskej architektúry.

Muž z Čierneho Balogu Ján Náhlik

Muž z Čierneho Balogu – Ján Náhlik

Zdroj a foto: Dajama, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.