5 rád ako začať úspešne behať aj s deťmi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beh patrí medzi lacnejšie športy a nie je náročný na čas. Na behanie nepotrebujete ani špeciálny priestor. Stačí vám vybehnúť za dom alebo do miestneho parku. Navyše tento šport môžete vykonávať aj s vašimi najmenšími ratolesťami. Ak neviete, ako ich k tomu motivovať, inšpirujte sa našimi tipmi.

Beh aj so športovým kočíkom

Ak sa potrebujete dostať do formy, začnite behať už s kočíkom. Odborne sa tomuto športu hovorí strollering.

Pri výbere kočíka majte na pamäti terén, po ktorom sa budete pohybovať. Potrebujete špeciálny typ, aby bol dostatočne stabilný a zvládal otrasy. Poraďte sa aj s vaším pediatrom alebo pediatričkou, od ktorého mesiaca je vhodné začať s dieťaťom behať, pretože silné otrasy by mu mohli ublížiť.

Ak ste predtým nebehali, aspoň vás neprekvapí, koľko toho vaše dieťa dokáže, keď vyrastie a začne chodiť. Vďaka tréningu, budete stíhať jeho tempu. Predsa len, malé deti majú oveľa viac energie ako si myslíte.

Nepodceňte ani výber obuvi. Bežecké topánky vám beh nielen uľahčia, ale sú aj prospešné pre zdravie. Vyberajte ich podľa toho, na akom teréne chcete športovať.

 

Spravte z behu zábavu

Ak už máte väčšie dieťa, počas behania sa ho snažte zabaviť. Nech má pocit, že to je aktivita, ktorú chce robiť a nie musí. Na začiatok odporúčame dlhšie prechádzky, najmä ak vaše dieťa patrí k tým pokojnejším. Keď budete mať pocit, že zvládne viac, začnite pridávať na tempe a dĺžke. Nakoniec skúste beh s jasne stanoveným cieľom.

Vyberte si napríklad najbližší strom či roh ulice a dajte si krátke preteky. Alebo si zahrajte hru, ktorú poznáme z detstva – cukor, káva, limonáda. Jej princípom je, že jeden hráč je otočený chrbtom k ostatným a počas toho, keď hovorí „cukor, káva, limonáda, čaj, rum, bum“, sa hráči snažia k nemu dostať čo najbližšie. Po dohovorení sa otočí a ostatní musia nehybne stáť. Hráč, ktorý sa pohne, vypadne.

ako začať úspešne behať

 

Nenúťte dieťa behať, keď už nechce

Dávajte si pozor, aby ste v ňom nevybudovali doživotný odpor k behu. Ak dieťa odmieta ísť ďalej alebo len nevládze, doprajte mu pauzu. Nepozerajte sa na časy a nesnažte sa o nové svetové rekordy.
Vyskúšajte striedať beh s bicyklom alebo trojkolkou. Možno sa dieťaťu zapáči aj iný typ športu a vy v ňom vybudujete vzťah k zdravému životnému štýlu.

 

Vyberajte zaujímavé trasy

Skúste počas behu objavovať zákutia vášho okolia. Ak máte staršie dieťa, odporúčame vám dopredu si pozrieť nejaké zaujímavosti alebo si pripraviť mini kvíz. Otázky sa môžu týkať geografie či hádania druhov rastlín.

Dieťa sa naučí niečo nové a nebude si ani uvedomovať únavu, vďaka čomu vám to ubehne rýchlejšie. Doma si môžete vytvoriť mapu, na ktorej si zaznačíte, čo ste už objavili a čo ešte len plánujete spoznať.

ako začať úspešne behať

 

Vytvorte si bežeckú skupinu

Ak máte možnosť, vytvorte si bežeckú skupinu s inými rodičmi a ich deťmi. Behanie sa tak pre neskôr stane radosťou a zábavou. Môžete vyskúšať aj vyššie spomínanú aktivitu, ktorá je zábavnejšia, keď sa jej zúčastní viac hráčov. Deti to nabudí k lepšiemu výkonu a vybuduje zdravé sebavedomie.

Navyše si už od malička začne budovať priateľstvá a získa spoločenské zručnosti. Aj vďaka tomu sa možno začne viac tešiť do škôlky či do školy.

tenisky na behaniePrečítajte si tiež
Ako si vybrať tenisky na behanie?

— PR článok —
Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.