Kto by nepoznal túto doslova svetoznámu pochúťku. Bratislavské rožky majú ochrannú známku a sú zaradené medzi tradičné špeciality regiónu. Cesto napríklad musí obsahovať 30% tuku z hmotnosti múky. Musia byť pripravené bez chemických prísad a ručne robené. Sú dve verzie – orechové alebo makové, ktoré sa však líšia tvarom. Makové v tvare podkovičky, orechové v tvare písmena C.
Bratislavské rožky majú trošku zamotanú históriu. Jedným pôvodcom tradície bol Gustáv Wendler na prelome 19.a 20.storočia. V Bratislave vlastnil dve pekárne a dodával bajgle až na cisársky stôl vo Viedni. Keď mu po vojne znárodnili pekárne, nezniesol situáciu a spáchal v chudobinci samovraždu.
Dôležitá je tiež pekáreň rodiny Schwappach. Najdlhšie ju viedol August, ktorý bol považovaný za neoficiálneho kráľa prešporských Beugelbäckerov – pekárov bratislavských rožkov. De facto to bol August Schwappach, ktorý ako prvý dal patentovať bratislavský makový a orechový rožok ako výrobok. Tiež získal v zahraničí uznanie pre bratislavské rožky.
Recept na Bratislavské rožky
Suroviny:
- 1 kocku droždia
- 200 ml mlieka
- 125 g masla
- 1 žĺtok + 2 vajcia na potretie
- 330 g hladkej alebo polohrubej múky
- štipku soli
- 50 g krupicového cukru
- 2 lyžice rumu
Na plnku:
- 150 g mletých orechov
- 200 ml mlieka
- 100 g práškového cukru s vanilkou
- 20 g strúhanky
- 1 vajce – žĺtok a bielok osobitne
- trochu mletej škorice
- rum na dochutenie
- práškový cukor na posypanie
Postup
od Renata Magáta, ako ho uvádza aj v knihe Babičkina kuchárka nad zlato.
- Pripravte si základ orechovej plnky a ušľahajte bielok na sneh. V miske alebo v menšom hrnci, ktorý dáte do väčšieho hrnca s mierne vriacou vodou, teda v takzvanom vodnom kúpeli, rozpustite v mlieku cukor.
- Pridajte žĺtok, dobre rozmiešajte a za stáleho miešania priveďte do varu. Do zmesi pridajte mleté orechy a miešajte, kým plnka nezhustne. Náplň nechajte vychladnúť, potom vmiešajte škoricu a rum.
- V úplne čistej miske ušľahajte bielok na tuhší sneh a lyžicou zľahka zamiešajte do plnky. Uložte ju na chvíľu do chladu.
- Teraz si pripravte cesto. Maslo vymiešajte so žĺtkami a cukrom, pridajte droždie rozdrobené v mlieku, múku preosiatu so soľou, rum a vypracujte tuhšie cesto. Vytvarujte ho do dvoch dlhších bochníkov a nechajte v chlade asi dve hodiny odpočívať.
- Vychladnuté cesto pokrájajte nožom na plátky. Vytvarujte z nich guľky a tie potom na pomúčenej doske rozvaľkajte alebo rukami roztlačte do oválneho tvaru. Z pripravenej náplne vytvarujte valček a položte na cesto a zrolujte.
- Rúru predhrejte na 180 °C.
Rožky poukladajte v dostatočných rozstupoch na plech s papierom na pečenie. Vajce rozšľahajte vidličkou v hrnčeku a pierkom potrite rožky. Vložte plech do rúry a pečte asi 20 minút dozlatista. Ešte teplé ich poprášte práškovým cukrom.
Tip: Staré orechy a mandle občerstvíte, ak ich dáte do horúcej osolenej vody na 24 hodín. Budú sa potom šúpať ako čerstvé.