Príbeh hrdinstva, obetí, cti a zrady. To sú Brány do Atén

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Toto je kraj sveta, Xerxes. More je odtiaľto necelé dva dni cesty a za ním ležia kraje, ktoré ešte neokúsili požehnanie našich zákonov, našich vojakov.“ Urobil rukou oblúk ponad pláň. „Toto je moje panstvo, od trhu s otrokmi po zlaté bane. Každý kotlík a hrnček mi patrí, každá minca, trám i dieťa. A predsa sme ďaleko od civilizácie, od jej centra. Zrejme som bol na nich primäkký, priľahko som odpúšťal. To bola odjakživa moja slabosť.“

Bitka pri Maratóne a hrdinský boj hŕstky statočných Sparťanov proti obrovskej perzskej presile pri Termopylách sú dve z najznámejších bitiek starovekého sveta.
Desaťročie v gréckych dejinách medzi rokmi 490 – 479 tvorilo základ politického a kultúrneho smerovania západnej Európy na dve a pol tisícročia.

Brány do Atén je úžasný príbeh o Aténčanoch, ktorí boli ochotní pre slobodu obetovať všetko. Stojíme pri zrode aténskej demokracie, ktorá sa stala vzorom pre dejiny a vývoj spoločnosti aj v dnešnej dobe. Vďaka tejto knihe sa autor Conn Iggulden zaradil k najlepším autorom epickej historickej fikcie.

 

O čom sú Brány do Atén?

Brány do AténV roku 490 pred n. l. vládne v obrovskej perzskej ríši mocný kráľ Dareios. Nik sa mu neodváži postaviť na odpor okrem spurných gréckych mestských štátov, ktoré sa otvorene odmietajú skloniť pred jeho autoritou. Napokon Dareios vypláva s veľkým loďstvom proti Aténam. Aténčania však len krátko predtým zvrhli vládu tyranov, nastolili vo svojom meste demokraciu a za žiadnych okolností nie sú ochotní podriadiť sa svojvôli jedného človeka.

Keď Dareiovo vojsko vystúpi na breh na maratónskej pláni neďaleko Atén, čakajú ho šíky na všetko odhodlaných aténskych hoplitov. Nasledujúca bitka rozhodne nielen o osude celého Grécka, ale aj o osude strojcov gréckeho víťazstva – charizmatického Temistokla, múdreho a čestného Aristeida a slávneho vodcu Xantippa.

O desať rokov neskôr mieri ku gréckym brehom ďalší perzský kráľ Xerxes, aby pomstil otcovu porážku. Napriek obrovskej vojenskej prevahe na mori i na súši narazí na odpor oveľa menšieho počtu gréckych vojakov odhodlaných bojovať na život a na smrť a ubrániť Termopylský priesmyk aj morskú úžinu pri Salamíne, ktoré chránia vstup do Atén. Bude bojový duch a statočnosť tejto hŕstky stačiť na záchranu slobody a demokracie, hodnôt, ktoré si Gréci cenia viac než vlastný život, alebo ju rozdrvia hordy valiacich sa nepriateľov?

 

Dve rozhodujúce bitky

Kniha je teda ozdelená na dve časti. V prvej sledujeme bitku pri Maratóne v roku 490 pred Kristom, keď na Atény zaútočil perzský kráľ Dareios presvedčený o svojej neporaziteľnosti a takmer všemohúcnosti.
V druhej časti sa presunieme o desať rokov neskôr, do roku 479, kedy Dareiov syn Xerxes ako ďalší perzský kráľ ide pomstiť svojho otca…

ikona knihyPrečítajte si ďalšie naše KNIŽNÉ TIPY.

 

Vzrušujúci historický román

Brány do Atén je napínavý historický román, ktorý vás strhne a priblíži grécke dejiny, ako ste možno predtým ešte nečítali. Situáciu sledujeme očami troch hlavných veliteľov slávnych bitiek, takže na svoje si prídu aj fanúšikovia vojenskej literatúry.
Príbeh má spád, dynamiku a autor si detailne naštudoval dané obdobie.

Vynikajúce priblíženie mimoriadne dôležitej dekády v našej histórii. Roky 490 až 479 pre Kristom boli naozaj veľmi dôležitým prvkom v politickom a kultúrnom smerovaní západnej Európy na nasledujúce tisícročia. Atény ako kolíska demokracie a boja za jej udržanie. Poctivá autorská práca, ktorá skvele priblíži dejiny aj tým, ktorý sa nimi príliš nezaoberajú, nerozumejú im…no tento príbeh ich môže k tomu nenásilne a pútavo priviesť.

Brány do Atén Bitka o Maratón

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.