Astrofotograf Tomáš Slovinský: „Strácame hviezdy…a to je škoda.“

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Košičan, ktorého už štyrikrát ocenila americká NASA. Mladík, ktorý sa ženie za čo najväčšou tmou, aby odfotil to, čo nášmu oku bežne uniká.
Tomáš Slovinský miluje hviezdy, vesmír a nočnú oblohu. Tmy sa nebojí, práve naopak. A rád sa díva hore do nebies, aby urobil čo najkrajšie fotografie. Tomáš je astrofotograf, ktorý vie objektívom sprostredkovať úžasné divadlo na nočnej oblohe. Keď si pozriete len pár jeho fotiek, zostanete užasnuto na ne pozerať. Také čosi ste ešte nevideli…
„Vytváranie niektorých fotiek trvá aj niekoľko dní. Okrem svetelného smogu treba brať do úvahy aj počasie, ktoré dokáže zmariť i niekoľkomesačnú prípravu,“ tvrdí v rozhovore pre LepšíDeň.sk.

 

Astrofotografia je kus umenia i vedy, tvrdí Tomáš Slovinský

astrofotograf Tomáš Slovinský

Tomáš Slovinský

»Tomáš, si astrofotograf, tvoje fotky nočnej oblohy sú úžasné…a dokonca ťa už trikrát ocenila aj NASA. Skús nám najskôr priblížiť, v čom spočíva tvorba astrofotgrafie. Čo je pri nej najdôležitejšie.
Tomáš Slovinský: „Áno, venujem sa astrofotografii a popularizácii astronómie. Píšem články, no mávam i prednášky. Pred 4 rokmi som spolu s kolegyňou založil projekt prenosného planetária, ktorý popularizuje vedu na slovenských školách. Ocenenie Astronomický snímok dňa NASA sa mi podarilo získať dokonca 4-krát.
Astrofotografia je umenie, no v správnom podaní i kus vedy. Ja sa snažím s fotkami pracovať vždy fyzikálne korektne, aby zachytávali to, čo sa na oblohe deje. Niektoré moje snímky poukazujú aj na problém svetelného znečistenia, či vysvetľujú určitý jav. To je pre mňa dôležité. Pre niekoho to môže byť niečo iné 🙂 “

»Ako sa astrofotograf odlišuje od klasického fotografa – okrem toho, že ty potrebuješ najmä tmu 🙂
Tomáš: „Dobre položená otázka! Tá tma sa totiž vôbec ľahko nehľadá. Na to, aby som zachytil nočnú oblohu v celej svojej kráse, musím cestovať. A pritom sa nestačí vzdialiť pár kilometrov od zdroja svetelného smogu. Hoci je najtmavším miestom na Slovensku Park tmavej oblohy Poloniny, prírodnú tmu tu už nenájdeme. Za tou sa musíme vydať veľmi ďaleko. Ďaleko od Strednej Európy.“

perzeidy park tmavej oblohy a svetelné znečisteniePrečítajte si tiež
Svetelné znečistenie a parky tmavej oblohy. Kde ich hľadať?

 

»Mnohí si nevieme predstaviť, ako vlastne vzniká astrofotografia – od počiatočného nápadu, cez prípravy až po zhotovenie fotky. Skús to popísať.
Tomáš:
„Niektoré fotografie vznikajú radovo v sekundách – pri tomto druhu fotografie sa uplatňuje pravidlo zvané “najlepší fotoaparát je ten, ktorý je po ruke”.
Väčšina mojich fotografií však vyžaduje precíznu prípravu, plánovanie, samotné fotografovanie a sofistikované spracovanie. Vytváranie niektorých snímok trvá niekoľko dní. Okrem svetelného smogu sa astrofotograf stretáva i s inými – očakávanými, či neočakávanými prekážkami. No je to najmä počasie, ktoré dokáže zmariť i niekoľkomesačnú prípravu.“

Zimná nočná obloha podľa Tomáša Slovinského

Zimná nočná obloha.

 

Najkrajšia nočná obloha? Poloninská

»Kde na Slovensku ťa nočná obloha prekvapila, či zaujala?
Tomáš: „V Poloninách. Peknú oblohu nájdeme i na Muránskej planine, v Nízkych Tatrách, či na Orave. Nadchnúť ma vie však len tá Poloninská a to z jedného prostého dôvodu. Je najtmavšia.“

»Kvôli fotkám cestuješ neraz na naozaj odľahlé miesta… prihodili sa ti nejaké kuriózne situácie? Prípadne nebezpečné?
Tomáš: „Zatiaľ našťastie len kuriózne. Už si ma zmýlili s pytliakom, či pašerákom 🙂 Našťastie sa vždy dalo vysvetliť, čo robím, i keď to nedávalo všetkým zmysel 🙂 Skôr si užívam to ticho, pokoj a krásny pohľad, ktorý si mnoho ľudí kvôli stresu a pohodlnosti nikdy nevychutná. A to je škoda…“

Panoráma svetelné znečistenie Poloniny

Reálna panoráma svetelného znečistenia. Fotky vznikli v Košiciach, Košických Olšanoch, Ďurďošíku, v Košickom Klečenove časť Borda, v obci Beňatina a za obcou Runina v Poloninách.

 

Prestížne ocenenia od NASA

»Spomínali sme to ocenenie slávnou NASA, ako astronomická snímka dňa – o čo teda ide a čo to vlastne znamená.
Tomáš: „Rubrika Astronomy Picture Of the Day by NASA funguje od roku 1995 a je najväčšou internetovou galériou astrofotografií. Každý deň v roku vyberú za snímok dňa fotografiu, ktorá je niečím zaujímavá. Väčšinou ide o fotografie z vedeckých pracovísk, no občas sa fotografiou dňa stanú i krajinárske astrofotografie, ktorým sa venujem aj ja.“

»Páčia sa nám viaceré tvoje fotky, napríklad Farebné kvadrantídy zo Sardínie. Trošku nám opíš pozadie, vznik fotky.
Tomáš: „Fotografia vznikala v dobe, keď vo Wuchane vypukla pandemická situácia a asi nikto z nás nepredpokladal, kam sa dostane svet v najbližších týždňoch. Vznikla na ostrove Sardínia začiatkom januára 2020, počas meteorického roja Kvadrantidy.
Vďaka skvelým fotografiám na fotografii okrem oblúku Mliečnej cesty vyniklo i farebné žiarenie atmosféry airglow, slabé zodiakálne svetlo, či samotné meteory. Na mieste, kde fotografia vznikla, som sa zastavil už cez deň. Skalné útvary a more ma zaujali natoľko, že som to miesto musel navštíviť i v noci.“

»Veľmi zaujímavá je fotka – reálna panoráma svetelného znečistenia…
Tomáš: „Práve táto fotografia nie je o umení, ale skôr o vede. Fotografia pozostáva zo šiestich segmentov rôznej škály svetelného znečistenia od mestskej oblohy naľavo po takmer prirodzene tmavú oblohu na pravej strane snímky. Nakoľko som použil rovnaké nastavenia a spracovanie, citlivý senzor fotoaparátu v meste zaznamenal veľa svetla z pouličných lámp a snímka je kompletne biela. Fotografiou som chcel najmä priblížiť to, že hviezdy fakt strácame. Oni v skutočnosti nemiznú z oblohy. Strácajú sa v silnom svetle miest.“

Tomáš Slovinský Kvadrantídy

Fotka, ktorá vznikla na Sardínii 3. januára 2020, zachytáva vtedy aktívny meteorický roj Kvadrantidy,

 

3 NAJ Tomáša Slovinského

»Ak by si sa mal predstaviť niekomu, kto astrofotografie nepozná – ktoré tri tvoje fotky by si mu ukázal. A čo by si k nim povedal?
Tomáš: „Ukázal by som mu tie, ktoré sú mi blízke.
Išlo by o fotografiu z Kréty, ktorá sa stala i snímkou dňa NASA ako štvrtá v poradí. K tomu momentu sa mi vzťahujú krásne zážitky spojené s peknou krajinou a tmavou nočnou oblohou v podaní s kométou Neowise.
Ako druhú fotografiu by som zvolil snímku s názvom Premeny kométy Neowise, ktorá získala ocenenie EPOD – geovedecká snímka dňa. Vznikla v spolupráci s českým astrofotografom Petrom Horálkom. Samotný príbeh snímky je rozsiahly, no v krátkosti ide o niekoľkotýždňovú dokumentáciu kométy, nebezpečný výjazd na miesto, kde vznikala mozaika a náročné spracovanie.
Ako tretiu a zároveň poslednú snímku by som vybral najnovšiu fotografiu, ktorá pochádza z Chile. Nachádza sa na nej sopka Villarrica a nádherná južná obloha, s ktorou som prišiel do kontaktu po prvýkrát.“

Tomás Slovinský Light and Glory

Fotografia z Kréty, ktorá poukazuje na kontrast medzi svetelným znečistením a prírodnou tmavou oblohou.

Tomáš Slovinský: Premeny kométy Neowise, ktorá získala ocenenie EPOD - geovedecká snímka dňa.

Premeny kométy Neowise, ktorá získala ocenenie EPOD – geovedecká snímka dňa.

Tomáš Slovinský Volcano And Cross

Fotografia z Chile. Sopka Villarrica a nádherná južná obloha.

Jiří grygar rozhovorPrečítajte si tiež
Jiří Grygar. Muž, ktorý nám otvoril okná do vesmíru

Foto: Tomáš Slovinský, slovinsky.art


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.