7 výnimočných miest, kam sa turisti nedostanú

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Áno, stále sú na svete lokality, do ktorých sa turisti nedostanú. Buď sú také nebezpečné, že by im hrozila ujma na zdraví, alebo dokonca smrť. Alebo sú to miesta nesmierne vzácne, ktoré by prítomnosť ľudí poškodzovala. Turizmus sa, žiaľ, dostáva aj tam, kde ešte pred pár rokmi nebol – na jednej strane je to pochopiteľné. Chceme spoznávať všetky zákutia našej planéty. No zároveň si tieto miesta svojou prítomnosťou (a najmä nezodpovedným prístupom) ničíme.

Vezmite si napríklad také Uluru, alias Ayers Rock, posvätnú horu austrálskych domorodcov. K tajomnej pieskovcovej hore sa schádzajú turisti z celého sveta a nie každému je svätá. Aborigéni už desaťročia doslova trpia, že k ich hore chodí toľko nezodpovedných turistov – údajne horu znesväcujú. Na jej vrchole totiž duchovia strážia duše živých. Vrcholová plošina sa nachádza 348 metrov nad planinou a jej vek sa odhaduje na 600 miliónov rokov. Od polovice minulého storočia zahynulo pri výstupe na horu, alebo zostupe už 36 ľudí.

Toto všetko sa však skončí už budúci rok. 26.októbra 2018. Presne 34 rokov od chvíle, keď dostali domorodci okolitý park aj s horou. Vtedy začne platiť zákaz vstupu na túto nádhernú červeno sfarbenú skalu.

7 miest, kam sa turisti nedostanú

1. Jaskyňa Lascaux

Je to úžasný pohľad do histórie, aký sa vám len tak nenaskytne. V juhozápadnom Francúzsku je Jaskyňa Lascaux na zozname svetového dedičstva UNESCO, pretože ukrýva poklad. Približne 600 malieb a 1500 rytých kresieb z obdobia 15.000 až 13.000 rokov pred naším letopočtom! Prítomnosť ľudí by tieto výtvory poškodila, preto od roku 1963 do tejto jaskyne nemôže vstúpiť nikto, len vedci. Aj tí len za prísnych opatrení.
Asi 200 metrov od jaskyne je verná replika Jaskyne Lascaux, ktorú si môžete pozrieť.

Jaskyňa Lascaux turisti

 

2. Ostrov smrtiacich hadov

Tak nazývajú Ilha da Queimada Grande, ostrov ležiaci asi 35 km od brazílskeho pobrežia. Ostrov zaberá len 0,43 metra štvorcového a vyzerá ako perla z katalógu cestovnej kancelárie, ktorá láka na najkrajšie zákutia na Zemi.
Ale idylka to rozhodne nie je. Na malom ostrovčeku žijú tisícky najjedovatejších hadov juhoamerického kontinentu. Ich jed by vás zabil do 60 minút. Brazílske úrady ho nazvali Hadím ostrovom a vstup naň zakázali. O údržbu automatického majáka sa stará armáda.

Ilha da Queimada Grande ostrov hadov

 

3. Kráľovná všetkých hôr

Gangkhar Puensum je síce až 40.najvyššia hora na svete (má 7570 m.n.m.), ale ešte nikdy ju nezdolal žiadny človek. Vypína sa nad tibetským kráľovstvom Bhután a horolezci majú pri jej zdolávaní smolu. Tamojšia vláda totiž v roku 1994 zakázala v krajine horolezectvo a navyše sa na „bielu horu troch duchovných bratov“ nesmie vstúpiť ani z náboženských dôvodov.

Gangkhar Puensum

 

4. Zabudnutý ostrov

Ostrov Niihau je najmenší obývaný havajský ostrov. Dostanete sa však naň iba zázrakom, pretože vstup na ostrov majú povolený iba vládni úradníci, vojenské námorníctvo a príbuzní ostrovanov. Tých tam žije len okolo 170. Izolovaní od ostatného sveta sú už od roku 1915 a to s jediným cieľom: ochrániť domorodý spôsob života a tiež živočíchy, ktoré žijú na ostrove.
Ten spomínaný zázrak je v podobe vrtuľníka, ktorý tam môže veľmi zriedkavo pristáť z ďalšieho havajského ostrova Kauai. Na pár hodín tam privezie vybraných zvedavých turistov, ktorí však nesmú používať mobily ani fotoaparáty, a nemôžu kontaktovať ani domorodcov.

ostrov Niihau

 

cestovanie lacno turistiPrečítajte si tiež
Ako lacno cestovať po svete. Tipy a triky.

5. Agresívny Sentinel

V Bengálskom zálive sa nachádza ostrov North Sentinel. Názov je to napohľad bezpečný, bežný až mierne poetický. No opak je pravdou – kmene Sentinelov sú agresívne, za posledné roky zabili niekoľko rybárov. A keďže ide o pôvodných obyvateľov, ktorí žijú bez kontaktu s civilizáciou už tisícky rokov (!), mohli by prípadných turistov ohroziť infekčnými chorobami, na ktoré však moderná spoločnosť nemá lieky. Preto indické úrady zakázali vstup na tento ostrov. Dokonca ani nepoznáme presný počet obyvateľov, keďže ich sčítanie prebehlo iba cez ďalekohľady.

North Sentinel turisti sem nesmú

 

6. Kostol s dotykom Boha

Africká Etiópia nepatrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta, no ukrýva jednu perlu. V krajine nájdete množstvo kostolov, ale iba jeden výnimočný. Kaplnka v komplexe kostola Panny Márie Sionskej v Aksúme. Do kostola sa rozhodne nedostanete…iba ak by ste boli vybraný mních. Podľa legendy je tam v truhle uložený originál Archy zmluvy, čo je prenosný svätostánok v podobe drevenej truhlice spomínaný v Biblii. Vraj pochádza priamo od Boha a obsahuje Desať Božích prikázaní, Áronovu palicu a božskú manu. Kostol s kaplnkou strážia ozbrojení vojaci. Ide o natoľko posvätné miesto, že sa mu miestni obyvatelia vyhýbajú dokonca aj pohľadom. Turisti sa ku kaplnke nesmú ani len priblížiť.

Kaplnka v komplexe kostola Panny Márie Sionskej v Aksúme

 

7. Najopustenejší ostrov

Bouvetov ostrov je najodľahlejšie miesto na Zemi. Leží asi 1600 kilometrov od Antarktídy, v južnej časti Atlantického oceánu. Ak by ste sa na tento mrazivý ostrov chceli pozrieť, v prvom rade by ste mali mať naozaj dobrodružnú povahu…a navyše by ste museli získať povolenie Nórskeho polárneho inštitútu a Antarktického národného programu Juhoafrickej republiky. A zohnať tieto dve povolenia je takmer  nemožné. Dokazuje to aj fakt, že posledná návšteva pristála na ostrov v roku 2003.

Bouvetov ostrov

Foto: Pixabay.com, aloha-hawaii.com, Lascaux.fr,
Youtube.com, Steynard on Flickr, Britannica.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.