13 osvedčených tipov na popálený jazyk

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stáva sa nám to všetkým. Horúca polievka, čaj alebo káva, voňavý koláč práve vytiahnutý z rúry. Ste veľmi hladní, či smädní a neodhadnete správne teplotu. Netrpezlivosť sa zvykne vypomstiť a popálený jazyk síce nie je žiadna tragédia, ale pekelne bolí, však? Našťastie ide len o dočasný pocit a hoci si „jazyk cítite“ ešte aj niekoľko hodín po obarení, nezomiera sa na to 🙂 No prečo si nepomôcť trikmi, ktoré potlačia alebo rýchlejšie zaženú ten nepríjemný pocit?

Mimochodom, vedeli ste, že syndróm popálených úst sa nazýva aj glosodýnia? Je to skutočný pocit pálenia v ústach, ktorý nemá žiaden očividný dôvod. Ide o chronickú bolesť, ktorá nemá nič spoločné s práve skonzumovaným horúcim jedlom.
Ale späť k bežnému popáleniu jazyka horúcim jedlom. Čo naň pomáha?

 

Chladivé triky na popálený jazyk

V prvom rade zhodnoťte mieru popálenia.
Ak ste si popálili jazyk veľmi nepríjemne, napríklad, ak sú na ňom pľuzgiere, sčernie, je necitlivý alebo intenzívne bolí, vyhľadajte lekársku pomoc. Určite nechcete, aby sa zapálil.
Toto sa stáva menej zriedkavo, ale netreba to podceňovať. Ak si nie ste istí, poraďte sa s lekárom.

Ak je popálenina len mierna, zaberú tieto tipy:

1. Vypláchnite si ústa chladnou vodou, ktorá zmierni pálenie a odplaví čiastočky jedla, ktoré môžete mať nalepené na jazyku. Nie raz, ale viackrát a čím studenšia, tým lepšie.

2. Pre okamžitú pomoc je skvelá kocka cukru, ktorú si položíte na popálený jazyk. Cukor sa začne pomaly rozpúšťať a pocítite úľavu. Obsahuje totiž veľa glukózy, ktorá okamžite upokojuje poškodené bunky na jazyku.

3. Pomáhajú aj kocky ľadu alebo zmrzlina, či nanuk, ak ich máte po ruke.

popálený jazyk

4. Vypite mlieko. Pokryje jazyk a zmierni pocit pálenia.

5. Mnohí odporúčajú med – dajte si do úst lyžičku medu a snažte sa ho premieľať v ústach, neprehĺtajte. Medom sa obalia popálené bunky, čo má aj liečivé účinky.

6. Užite protizápalový liek na zmiernenie bolesti, napríklad ibuprofen, ktorý zmierni bolesť a zápal.

7. Výborná na tepelné popáleniny je obyčajná sóda bikarbóna. Pomáha, ak na postihnutý povrch nanesiete prášok čistej jedlej sódy a necháte pôsobiť.

8. V nasledujúcich hodinách po popálení si niekoľkokrát vypláchnite ústa slanou vodou. Tá naozaj pomáha pri liečení jazyka.

9. „Vypláchnite si ústa horčíkovým mliekom, ktoré pomáha pri regenerovaní buniek. Aj bežné anestetiká môžu oslabiť bolesť, kým sa váš jazyk lieči,“ radí expertka na výživu Ashley Blomová, autorka knihy Ako zvíťaziť nad kokosovým orechom

10. Ústa a teda aj jazyk si môžete vyplachovať odvarom z mäty piepornej, ktorá obsahuje užitočný mentol. Ten aktivuje receptory na chlad, takže sa vám uľaví.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 

11. Výborný je aj odvar zo šalvie, ktorá obsahuje látky s antibakteriálnymi účinkami.

12. Ak nemáte po ruke nič zo spomínaného, aspoň zhlboka dýchajte ústami. Nehanbite sa a s vyplazeným jazykom dýchajte. Okolitý vzduch jazyk trošku schladí a uľaví pri prvotnej bolesti.

13. Počas liečenia sa vyhnite kyslým jedlám alebo potravinám s drsnou štruktúrou, pretože môže dráždiť bolestivé miesta.

A ešte jeden tip na záver – dajte si pozor na mikrovlnky! Niekedy ohrievajú jedlo nepravidelne, takže ďalší hlt môže byť teplejší, ako ste predpokladali.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.