Ako sa menila Bratislava? Pozrite si to na jedinečných dvojiciach fotografií

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niektorí si ešte dnes spomínajú, ako sa na pravom petržalskom brehu kúpalo v Dunaji. Alebo chodili do legendárnej viechy na Vysokej 44. Je veľa vecí, ktoré sa v Bratislave zmenilo – novej zástavbe ustúpili neraz krásne a výnimočné domy.
Poďte na malú prechádzku do minulosti. Pozrite sa, ako sa menila Bratislava na fotografiách v úžasnej knihe, ktorá poteší nielen Bratislavčanov, ale aj cezpoľných, ktorí si hlavné mesto obľúbili.
Navštívime dávno zabudnuté, ktoré teraz aspoň takto, prostredníctvom knihy trošku ožili…

 

Ako sa menila Bratislava

Premeny BratislavyTá kniha sa volá Premeny Bratislavy a vracia sa späť až o takmer 70 rokov. Knihu tvoria vzácne historické fotografie Antona Šmotláka v konfrontácii so súčasnými od Ľubomíra Deáka. Vidno na nich, ako sa hlavné mesto menilo, pretváralo…hoci nie vždy tým želaným smerom.

„Zmizla nielen Vydrica, staré mestské pivovary, uličky, ktorými ste sa mohli túlať, petržalské futbalové štadióny, parčíky, takže dnes zostali zo starej Bratislavy iba zlomky. Tonko Šmotlák vlastne nevdojak dokumentoval to pôvodné, čím bolo naše hlavné mesto originálne,“ tvrdí známy textár a lokálpatriot Kamil Peteraj. Podľa neho Bratislava stratila časť svojej mestskej originality a dnes hľadá svoju novú tvár.
Aj o tom je táto knižka. Fotografie dvoch menovaných pánov doplnil autor Ján Lacika.

Kniha ponúka porovnanie historických fotografií so súčasnými fotografiami tých istých lokalít a prináša zamyslenie nad vynútenými či nevynútenými zmenami daných miest. Súbor 80 historických a 80 súčasných záberov spolu s textami ponúka možnosť zastaviť sa a pouvažovať o bratislavskom genius loci.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad v roku 1955 a 2020.

 

Ako vyzerala Bratislava v minulom storočí?

Podľa slov vydavateľa Daniela Kollára, „podobný typ knihy sme vydali už pred niekoľkými rokmi pod názvom Bratislava včera a dnes. Na rozdiel od tejto novinky sme však súčasné fotografie mesta vtedy porovnávali s historickými pohľadnicami za začiatku 20. storočia. V tejto knihe sa však porovnávajú fotografie Antona Šmotláka z polovice 20. storočia s dnešnými fotografiami Ľubomíra Deáka, ktorý nafotil zábery presne z tých istých uhlov a za tých istých svetelných podmienok.“

Premeny Bratislavy

 

Spomienky mladosti

Kniha Premeny Bratislavy chce pripomenúť Bratislavčanom ako vyzeralo ich mesto ešte pred relatívne krátkou dobou. Stále totiž žije veľmi veľa ľudí narodených v tomto období, ktorí si prostredníctvom týchto pohľadníc možno radi osviežia nostalgické spomienky na Bratislavu svojho detstva či mladosti.

ako sa menila Bratislava

Z Bratislavského hradu (1954).

ako sa menila Bratislava

Z Bratislavského hradu (2021).

 

Meniace sa mesto

Autor súčasných fotografií mesta Ľubomír Deák sa v úvode knihy vyznáva aj zo svojho vzťahu k Bratislave. Ako uvádza „už ako malého chalana ma zaujímali staré fotografie Bratislavy, na ktorých boli zachytené už neexistujúce domy a ulice. Dnes sú na týchto miestach iné budovy alebo mosty a tak sa mesto neustále mení. Táto myšlienka ma natoľko zaujala, že som začal vyhľadávať rôzne staré fotografie a snažil sa ich odfotiť z rovnakého miesta. Veľakrát som musel hľadať v starých mapách a iných dokumentoch dané miesto. Bola a stále je to pre mňa veľká výzva a stal sa z toho môj koníček.“

Rázusovo nábrežie

Rázusovo nábrežie (1956 a 2020). Rázusovo nábrežie bolo v roku 1956 oázou kľudu a pokoja a malo charakter tichej dunajskej promenády skrytej pod stromoradím košatých stromov. Premena nábrežia z roku 1956 na podstatne širšiu mestskú komunikáciu s rušnou premávkou sa „zviezla ruka v ruke“ s budovaním Mosta SNP na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia.

 

Hodnotné fotografie

Anton Šmotlák je autor fotografií Bratislavy z päťdesiatych rokov 20. storočia a dokázal vystihnúť dobu, atmosféru, genius loci. „Zostali po ňom obrázky, na ktorých vnímame ešte tú starú, „prešpurskú“ Bratislavu a vyvolávajú v nás sentimentálne pocity. V Bratislave padlo za obeť mnoho budov, uličiek, dokonca celých častí, z ktorých niektoré možno nemali význam ako pamiatky, ale určovali ráz tohto mesta,“ dodáva K.Peteraj.

Šafárikovo námestie

Šafárikovo námestie (1943).

Šafárikovo námestie

Šafárikovo námestie (2020).

 

 

Foto: Dajama.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.