Súmrak monarchie. Jedna z najvzrušujúcejších záhad histórie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dlhé desaťročia si vychutnávame filmové spracovanie osudov nezabudnuteľnej Sissi v podaní Romy Schneiderovej. Romanticky, ľúbezne, zasnene… Ale aká bola cisárovná Alžbeta v skutočnosti?
Bola to egoistická matka neschopná pochopiť svojho syna a nepríjemná svokra, ktorá mu rozbila manželstvo?
Táto kniha sa číta ako historická detektívka. Ako portrét doby, ktorá je súčasťou našej histórie a ktorú by sme mali poznať. Veď v roku 2018 sme oslávili sté výročie vzniku Československa.
Habsburská monarchia sa rozpadla, hoci trhliny sa objavovali už v 19. storočí, keď bolo Česko aj Slovensko ešte jej súčasťou.
Súmrak monarchie z pera historikov a odborníkov na strednú Európu Grega Kinga a Penny Wilsonovej je pokusom objasniť, čo sa skutočne udialo v onú osudnú noc v Mayerlingu. A ako vlastne skončil následník trónu habsburskej monarchie Rudolf.

V jedno zasnežené ráno...
…v januári roku 1889 ustarostený komorník vyrazil zamknuté dvere komnaty v poľovníckom zámočku hlboko vo Viedenskom lese. Na honosnej, bohato vyrezávanej posteli našiel dve mŕtvoly. Na ústach mali krv.
Rakúsko-uhorský korunný princ Rudolf očividne zastrelil svoju sedemnásťročnú milenku baronesu Mary Vetserovú v spánku a strávil pri jej tele niekoľko hodín. Na svitaní obrátil pištoľ proti sebe.
Nasledujúce storočie premenilo krvavú scénu na romantickú tragédiu milencov kruto stíhaných osudom, ktorí uprednostnili smrť pred chladom bezcitného viedenského cisárskeho dvora… 

 

Súmrak monarchie

kniha Súmrak monarchieSúmrak monarchie je zároveň aj príbeh rodinných tajomstiev, incestných vzťahov a duševnej nevyrovnanosti, vydierania, pohlavných chorôb a politickej zrady.
Je to tiež príbeh rozčarovaného korunného princa závislého od morfia a naivnej mladučkej dievčiny, strhnutých vírom nebezpečného smrtonosného valčíka v zahnívajúcej ríši.
Inteligentný a citlivý Rudolf si rýchlo získa vaše sympatie. V zajatí konzervatívnej a skostnatenej Viedne sa nedokázal presadiť.

Otázka, čo sa odohralo v zamknutej komnate, ostáva dodnes jednou z najvzrušujúcejších záhad histórie.
Čo viedlo Rudolfa a jeho milenku k takému zúfalému činu?
Išlo naozaj o samovraždu?
Alebo sa v poľovníckom zámočku odohralo niečo oveľa znepokojujúcejšie, čo nakoniec vyústilo do vraždy?

Rudolf mal dvornú etiketu priveľmi v krvi,...
…aby milenku otvorene ignoroval, prehodil s ňou niekoľko slov a Mary ho obšťastnila širokým úsmevom. Potom sa vyzývavo zahľadela na Štefániu.
Podľa policajnej správy stála vystretá ako pravítko, očividne sa neunúvala skloniť šiju pred korunnou princeznou. Helena videla, čo sa deje, a tak rýchlo schmatla dcéru za plece a stlačila jej hlavu nadol – výsledkom bol nevydarený pukerlík. Nikto v plesovej sále netušil, že sa práve stal svedkom záverečného dejstva veľkej kráľovskej drámy, ktorá zanedlho otrasie svetom.
O osemdesiat hodín boli Rudolf a jeho milenka mŕtvi.

Pozrite si viac našich KNIŽNÝCH TIPOV.knihy lepsiden.sk

 

Historická detektívka

Súmrak monarchie nie je beletristický príbeh, klasická detektívka, ale číta sa tak.
Autori totiž ponúkajú historickú a politickú rekonštrukciu udalostí, ktoré predchádzali tragédii takým spôsobom, že si ju vychutnávate od prvých strán.
Smrť následníka habsburského trónu rozhodne prispela k zániku habsburskej monarchie a vypuknutiu 1. svetovej vojny.

Autori rekonštruujú celú záhadu, predkladajú dlho obchádzané dôkazy a fakty, ktoré presvedčivo vyvracajú romantický mýtus a konšpiračné teórie. „Greg King a Penny Wilsonová sa v Súmraku monarchie pokúsili presvedčivo objasniť tragédiu na zámku v Mayerlingu. Podarilo sa im napísať pozoruhodný, navyše zrozumiteľný a zábavný historický portrét doby,“ ocenil túto knihu prestížny The Wall Street Journal.

Súmrak monarchie sa rozhodne oplatí prečítať. Autori nezahlcujú informáciami, faktami a dátumami, ale predkladajú ich zábavne i poučne. Sú pútaví a priami – cítiť ich autorskú skúsenosť a súdržnosť.
Nekonšpirujú, ale ukazujú rôzne teórie. Pre milovníkov histórie a cisárskych dejín je to výborný tip, ktorý ich vezme na cisársky dvor a do vyššej viedenskej spoločnosti. Vychutnajte si to.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.