Korunovačná Bratislava. Vyberte sa po stopách kráľov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bratislava je pozoruhodným hlavným mestom. Dodnes je jedinou metropolou v Európe, ktorej hranice sú zároveň štátnymi hranicami s dvomi krajinami, Rakúskom a Maďarskom. Má veľa zaujímavostí, bohatú históriu a napríklad v rokoch 1563 až 1830 umocnili jej lesk a slávu korunovácie uhorských panovníkov a ich manželiek. Poďte sa prejsť po ich stopách a spoznajte Bratislavu dávnej minulosti. Nový turistický sprievodca po Bratislave z vydavateľstva Dajama ponúka okrem iného niekoľko tematických prechádzok a jednou je práve Korunovačná Bratislava.

 

Korunovačná Bratislava

Táto trasa má dĺžku iba jeden kilometer, čiže nič náročné a budete si ju môcť naplno vychutnať.
Možno viete, že v čase korunovácií rozrastajúce sa mesto žilo neobyčajným ruchom. Vďaka množstvu návštevníkov počet obyvateľov výrazne stúpal. Pilo sa víno, jedli sa voly, všade sa oslavovalo.

Prechádzka korunovačnou Bratislavou vedie po korunovačnej ceste, ktorú absolvoval každý korunovaný panovník. Po slávnostnej korunovácii v Dóme sv. Martina sa nový kráľ so sprievodom vybral naprieč mestom.
„V čase korunovácie bola časť trasy korunovačnej cesty pokrytá súknom vo farbách Uhorska,“ vysvetľujú autori v turistickom sprievodcovi Bratislava. „Toto súkno si neskôr mohli rozobrať obyvatelia mesta, čo sa nikdy nezaobišlo bez riadnej trmyvrmy, strkania a výtržností, ale aj ruvačiek na nože s vážnymi zraneniami. Sprievod medzi pospolitý ľud rozhadzoval korunovačné mince.“

Dav sa novému panovníkovi odvďačil neutíchajúcim pokrikom Vivat Rex – Nech žije kráľ. Pri rekonštrukcii centra mesta koncom 20. storočia bolo do dlažobných kociek na trase od Dómu sv. Michala po Michalskú bránu vložených 178 mosadzných koruniek, aby pripomínali korunovačnú cestu panovníka.

Korunovačná Bratislava

Korunovačná Bratislava. Zelenou je vyznačená trasa po stopách kráľov.

Dóm sv. Martina

Hlavná ceremónia korunovačných slávností sa konala v Dóme sv. Martina. Sem bola pred obradom z hradu prevezená uhorská koruna, ktorú neskôr panovníkovi na hlavu položil ostrihomský arcibiskup.
Korunovačné obrady sú veľmi staré. Tvorilo ich niekoľko úkonov od predstavenia kráľa a jeho sľubov a prísah po pomazanie a následné udelenie korunovačných insígnií.

 

Kapitulská ulica

Od Dómu sv. Martina pokračujte po Kapitulskej ulici, čo bola jedna z najstarších a najtichších ulíc v meste a dodnes si zachovala starobylý vzhľad. Oddávna bola centrom duchovenstva. Zo západnej strany ju obopínajú mestské hradby.

K najvýznamnejším cirkevným budovám ulice patria Prepoštský palác, Jezuitské kolégium  či Collegium Emericanum. Zaujímavým objektom je aj stredoveká budova fary či domy kanonikov. Na fasáde domu č. 15 sa zachovali renesančné maľby. Dom č. 4, označovaný ako „malý prepoštský dom“, sa dlho považoval za najstarší v meste. Pre oblúčkový ornament na fasáde bol datovaný do románskeho obdobia, avšak stavba pravdepodobne vznikla až v čase gotiky.

V závere ulice stojí rozsiahly Esterházyho palác, ktorý čaká na obnovu.

 

Prepoštská ulica

Z Kapitulskej ulice odbočíte doprava na Prepoštskú ulicu. V minulosti spojnica hradu s mestom nazývala ako „cesta k Martinovi“.
Neskôr ju nazývali Malá Kapitulská. Prevažne renesančná zástavba ulice pochádza zo 17. storočia. V dome č. 4 sídli Stredoeurópsky dom fotografie.

Hlavné námestie.

Hlavné námestie.

Hlavné námestie

Cez Sedlársku ulicu sa panovník dostal na Hlavné námestie. Tu ho z mestskej radnice pozdravili najvyšší predstavitelia mesta. S prvou korunováciou Maximiliána, ktorá sa skončila veľkým požiarom, sa spája renesančná Maximiliánova fontána z roku 1572. Cestou do františkánskeho kostola sa sprievod Márie Terézie zastavil pri stĺpe Panny Márie oproti jezuitskému kostolu.

 

Františkánsky kostol

Hneď vedľa Hlavného námestia stojí na tichom Františkánskom námestí najstaršia sakrálna pamiatka v meste – kostol františkánov. Pre slohovú rôznorodosť je ideálnym príkladom stavebného vývoja Bratislavy. Panovník v chráme povýšil vopred vybraných šľachticov do stavu rádu rytierov zlatej ostrohy.

Dóm sv. Martina.

Dóm sv. Martina.

Michalská ulica

Z františkánskeho kostola sprievod pokračoval krátkou Bielou ulicou. Jej názov bol odvodený od bielych fasád domov, ktorých úlohou bolo presvetliť tmavú uličku. Stojí tu renesančný dom U Čierneho havrana s Múzeom Arthura Fleischmanna. Z tejto uličky sprievod vyústil do Michalskej ulice.

Významnými pamiatkami ulice sú palác Uhorskej kráľovskej komory, kaplnka sv. Kataríny  a Segnerova kúria. Na fasáde domu č. 6 je zamurovaná delová guľa ako pamiatka na ostreľovanie mesta napoleonskými vojskami. Pôvodne gotický dom č. 12 si zachoval goticko‑renesančné podbránie. Gotický dom č. 14 prestavali azda v každom storočí. Môže sa pochváliť peknými renesančnými loggiami na nádvorí.

V závere ulice stojí Michalská brána. Jej bezpečnosť bola posilnená po vybudovaní zalomeného barbakánu. Za barbakánom sa mosadzné korunky v uliciach mesta končia.

Takáto krátka, no dnes mimoriadne zaujímavá je trasa po korunovačnej Bratislave. V spomínanom sprievodcovi Bratislava nájdete aj ďalšie trasy ako židovskú, pozdĺž Dunaja, za hradbami, či po stopách šľachty. Plnofarebný precízne spracovaný vyše 230-stranový sprievodca ponúka všetky informácie o jednotlivých častiach hlavného mesta, praktické informácie, či zaujímavosti v okolí Bratislavy.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.